Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pigułka z kolcami zastąpi zastrzyk?

źródło: RMF.FM (02.10.14), 15 października 2014 r.

RMF.FMNaukowcy z MIT i Massachusetts General Hospital (MGH) mają pomysł, jak pomóc osobom, które boją się zastrzyków lub tym, które muszą podawać sobie zastrzyki bardzo często, na przykład chorym na cukrzycę. Skonstruowali pastylkę z kolcami, która może uwolnić lek dopiero po dotarciu do jelit. Jak piszą na łamach czasopisma "Journal of Pharmaceutical Sciences", przeprowadzone na świniach testy prototypowej pigułki przyniosły bardzo obiecujące wyniki.

Z własnego doświadczenia wiemy, że jako pacjenci generalnie niechętnie przyjmujemy zastrzyki. Ich podawanie bywa też czasem kłopotliwe, niestety niektóre leki, zawierające na przykład duże cząsteczki białka, nie mogą być przyjmowane doustnie, bo w przewodzie pokarmowym uległyby rozkładowi.

Naukowcy od pewnego czasu próbują już zapewnić inne, niż zastrzyk metody podania takich leków, dotychczasowe pomysły, choćby z wykorzystaniem nanokapsułek okazują się wciąż zbyt kosztowne. Stąd propozycja konstrukcji pastylki zawierającej kolce lub igiełki, które dostarczyłyby lek bezpośrednio do ściany jelit. Są szanse, że z ich pomocą uda się uprościć metody podawania takich leków, jak insulina, czy przeciwciała stosowane w leczeniu nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Podobnie prostsze byłoby też podawanie szczepionek.

Pigułka z kolcami zastąpi zastrzyk?
Schemat działania pigułki w przypadku wyposażenia jej w igiełki i kolce
(Carol Schoellhammer and Giovanni Traverso)

Prototyp takiej pigułki zbudowano z akrylu, ma 2 centymetry długości i centymetr średnicy, pokryta jest stalowymi igiełkami o długości około 5 milimetrów. Początkowo igiełki zatopione są w odpowiednim, wrażliwym na pH tworzywie, które rozpuści się dopiero w odpowiednim miejscu przewodu pokarmowego.

Zdaniem twórców pastylki, ponieważ układ pokarmowy nie ma receptorów bólu, jej działanie nie będzie dla pacjenta zauważalne. Testy na świniach pokazały, że pastylka przemieszcza się prawidłowo, a insulina wydzielana jest w odpowiedniej ilości. Potwierdziły to badania wskazujące na odpowiedni spadek poziomu glukozy we krwi zwierząt.

Naukowcy rozważają też inny wariant podawania substancji terapeutycznych, wbudowanie go w kolce z polimerów lub cukrów, które w jelitach będą wbijać się w ściany jelit i odłamywać, by potem rozpuścić się powoli, uwalniając lek. Jak rozumiemy, czy z igiełkami, czy z kolcami, pigułka nie przysporzy pacjentowi kłopotów także potem, kiedy lak zostanie już dostarczony.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Uczesany  IP: 80.54.39.xxx(2015-09-27 17:11:22)
No tak Już kiedyś miała być insulina tzw wziewna w areozolu i co?????? Ciszaaaa z tymi pastylkami będzie dokładnie to samo Pozdrawiam "słodkich"


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Pigułka z kolcami zastąpi zastrzyk?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line