Przeciętny Polak zjada w ciągu roku ponad 50 kg cukru! Już ponad 1,8 mln Polaków choruje na cukrzycę, a prawie 3 mln nie wie o tym, że jest chora. Istnieje ryzyko, że dzieci urodzone po 2000 roku będą żyć krócej, niż ich rodzice! Te dane i wnioski z raportów na temat cukrzycy nie napawają optymizmem. Dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka i Program "PoZdro!" Fundacji Medicover. Aby dziecko mogło wziąć w nim udział, wystarczy podpisać zgodę na udział w badaniu przeprowadzanym na terenie szkoły, tzw. Kompleksowej Analizie Zdrowotnej (KAZ). Badanie jest całkowicie bezpłatne, nieinwazyjne i obejmuje: badania wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała.
W pierwszej edycji Programu w Warszawie, przebadanych zostanie ok. 3 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjów z czterech warszawskich dzielnic: Pragi Południe, Wilanowa, Żoliborza i Ursynowa. Program uzyskał pozytywną opinię Urzędu Miasta stołecznego Warszawy i burmistrzów dzielnic. W kolejnych latach Program ma objąć także 2 inne miasta w Polsce. Fundacja Medicover zamierza przebadać ponad 30 tys. dzieci w ciągu najbliższych 5 lat. |
Pierwszym miastem objętym programem jest Gdynia, gdzie Program "PoZdro!" wystartował 10 marca b.r. Do czerwca tego roku przebadanych zostało 1045 uczniów (55% populacji) klas pierwszych ze wszystkich gdyńskich gimnazjów. Program realizowany jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Fundacji Medicover, która dba o jakość realizowanych działań
Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (KAZ), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu w Gdyni, wskazują, że:
- Nadwaga i otyłość występują u 22% przebadanych nastolatków.
- Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 16,1% jego uczestników.
- Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 65% badanych.
- Nieprawidłową postawę ciała ma 68,8% badanych.
- Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 10,3% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.
Do drugiego etapu Programu, bezpłatnej, dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI) zakwalifikowało się 180 uczniów, czyli 17,2% ze wszystkich przebadanych. Młodzież ta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz inne choroby cywilizacyjne. Po zaledwie dwóch spotkaniach z zespołem specjalistów Fundacji Medicover, 83% uczestników stwierdziło poprawę samopoczucia. Co więcej, trójka dzieci została wyłączona z Programu ze względu na znaczącą poprawę stanu zdrowia i wyjście z grupy ryzyka! We wrześniu w Gdyni ruszyła już druga edycja programu. W ciągu niecałych dwóch miesięcy przebadanych zostało już prawie 300 dzieci.
"Wyniki badań pierwszej edycji programu w Gdyni udowadniają, że istnieje problem wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym i że spory odsetek uczniów jest zagrożonych nie tylko cukrzycą, ale także innymi chorobami cywilizacyjnymi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i nasz program. Aby sprawdzić w jakim stanie zdrowia jest nasze dziecko, wystarczy podpisać zgodę na jego udział w badaniach przesiewowych w szkole. Są one całkowicie bezpłatne i nieinwazyjne." mówi Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym, przedstawiającym przebieg Kompleksowej Analizy Zdrowotnej (KAZ) oraz historię Grzegorza, który wraz ze swoją rodziną całkowicie odmienił swój styl życia.
Materiał dostępny jest na stronie www.po-zdro.pl.