Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, październik 2014, nr 10 (225)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 3 października 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykCzy chcemy, czy nie, mamy regularną jesień, a więc nadszedł sezon różnego typu infekcji. Wiele ciekawych i pożytecznych informacji na temat tego, jak ustrzec się przeziębienia czy grypy można znaleźć w artykułach w rubryce Pod Lupą. Zachęcamy do ich lektury i korzystania z fachowych porad w nich zawartych - warto bowiem wiedzieć, jak postępować (gdy zachorujemy), aby szybko wrócić do zdrowia i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Pamiętajmy, że choroby infekcyjne wpływają nie tylko na samopoczucie (istotnie je pogarszając), ale także znacząco utrudniają kontrolę cukrzycy. W takich sytuacjach czasem konieczne są tymczasowe zmiany w terapii cukrzycy. Przestrzegamy jednak, by nie podejmować radykalnych działań (np. nie zwiększać dawki insuliny) bez konsultacji z lekarzem. W walce z wirusami warto też sięgać po naturalne produkty, a te z pasieki wydają się być sprawdzone i skuteczne, o czym piszemy w tekście "Leki z pasieki".

Tym, którzy mają problem z ustalaniem dawek korekcyjnych insuliny - ile, dlaczego, i jak je obliczać - serdecznie polecamy lekturę tekstu w ABC Insulinoterapii, która powinna ułatwić sprawę, a przynajmniej przypomnieć niektóre sposoby określania właściwych dawek. Zarządzanie cukrzycą sprowadza się do kilku fundamentalnych (i wielu pomniejszych, ale pomocnych) zasad, wymagających wiedzy i rozeznania, a my tę cenną wiedzę Wam przekazujemy, także w tym numerze. Owocnej lektury.

Redakcja

DIABETYK POLECA
Leki z pasieki
Stare przysłowie pszczelarskie mówi "Jeśli chcesz jak najpóźniej zamknąć nad sobą trumny wieko, to jedz miód i pszczele mleko". Rzeczywiście, mleczko pszczele zalicza się do najbardziej wartościowych, choć niezbyt smacznych produktów pszczelich. Mleczko pszczele przyspiesza regenerację tkanek, działając przy tym cytostatycznie (zapobiega zmianom nowotworowym) i wyciszając stany zapalne. Łagodzi przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanów zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego - ochrania i odtruwa komórki wątroby, hamuje marskość wątroby. Poza tym wykazuje dobroczynny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego i pobudza układ krwiotwórczy. Reguluje ciśnienie krwi, łagodzi przebieg dusznicy bolesnej i leczy nerwicę mięśnia sercowego.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielkie wyzwanie insulinoterapii - wysiłek fizyczny (cz. 2)
Bardzo duże znaczenie dla radzenia sobie z glikemią podczas wysiłku fizycznego ma rodzaj stosowanej przez nas insulinoterapii. Jeśli podajemy sobie insulinę ludzką, to mamy niewielkie pole manewru - właściwie możemy jedynie więcej jeść (nieco większe posiłki, większe przekąski między głównymi posiłkami). Jeśli natomiast leczymy się intensywnie (intensywna insulinoterapia przy użyciu wstrzykiwaczy i analogów długo- i szybkodziałających lub ciągły podskórny wlew pompą insulinową z analogiem szybkodziałającym), mamy więcej opcji do wyboru.

Diabetyk

POD LUPĄ
Cukrzyca a ZUM
Głównym sprawcą zakażeń układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (80% przypadków). Cechą charakterystyczną ZUM (zapalenia układu moczowego) u osób z cukrzycą jest obecność w moczu bakterii opornych na rutynowo stosowane antybiotyki. To bezpośrednia przyczyna problemów w leczeniu tej dolegliwości i jej nawrotów. U diabetyków bardzo często występuje też bezobjawowy bakteriomocz. Polega on na obecności w moczu bakterii (powyżej 104/ml) wskazujących na ZUM, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek jego objawów - np. częstszego oddawania moczu, pieczenia, bólu podbrzusza. Zjawisko to dotyczy 6% mężczyzn i 12% kobiet z długotrwałą cukrzycą typu 1. Ukryta w ten sposób i nieleczona infekcja nawet po kilku latach może być przyczyną ostrego zapalenia nerek.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Dawka korekcyjna insuliny - jak ją wyliczyć?
Modyfikacja dawek insuliny wymagana jest w sytuacjach odbiegających od standardowego dnia lub w nocy. Korektę dawki wykonuje się w przypadkach:
  • hiperglikemii: przed posiłkiem lub po nim, przed snem w nocy, na czczo,
  • przed planowanym posiłkiem,
  • w sytuacji dodatkowej choroby, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Do wyliczenia dawki korekcyjnej insuliny stosuje się dwie reguły: 1800 dla analogów zybkodziałających oraz regułę 1500 dla krótkodziałających insulin ludzkich. Obie reguły używa się w celu określenia insulinowrażliwości, a co za tym idzie ustaleniu, o ile jedna jednostka insuliny obniży glikemię (mg/dl). Dawka insuliny podawanej przed posiłkami jest wypadkową trzech elementów: Całkowita dawka posiłkowa insuliny = składnik A + składnik B - składnik C

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Pomocne dla zdrowia gadżety
Od dawna wiadomo, że ruch, aktywność fizyczna może zastąpić wiele leków. Ile powinniśmy zrobić kroków każdego dnia, aby odnosić trwałe pożytki dla zdrowia? Wszystko zależy od indywidualnych parametrów zdrowotnych danej osoby. Minimum to dwa tysiące kroków, które zaleca się starszym osobom, o ograniczonej kondycji fizycznej. Amerykańskie gospodynie domowe robią codziennie około 4000 kroków. Osoby, które chcą się skutecznie odchudzić, powinny oczywiście pokonywać dłuższe dystanse, maksimum to 10 000 kroków (8 km) dziennie. Jak zmierzyć nasze spacerowe wysiłki? Z pomocą przychodzi pedometr, czyli krokomierz. Przyrząd wykorzystuje maleńkie wahadło, które reaguje na ruchy bioder podczas chodu i przekazuje sygnały do części odpowiedzialnej za odczyt, a bieżący wynik liczbowy jest wyświetlany na małym ekranie. Wizualizacja starań "chodziarza" pomaga i motywuje do regularnej aktywności ruchowej.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
2 No właśnie
POCZYTALNIA
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (27)
Polineuropatia cukrzycowa a kontrola ciśnienia krwi
5 Kontrola cukrzycy typu 1 u nastolatków nie jest dobra
Prawidłowa waga ciała pożądana w każdym wieku
6 Specjalistyczna pielęgnacja stóp
SAMI O SOBIE
8 Jasne strony życia z cukrzycą
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
10 Szklanka do połowy pełna. Zawsze
DIABETYK POLECA
12 Leki z pasieki
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Wielka reEdukacja (cz.8)
Wielkie wyzwanie insulinoterapii - wysiłek fizyczny (cz. 2)
20 Zmiany w jamie ustnej
POD LUPĄ
22 Infekcje dróg oddechowych
26 Cukrzyca a ZUM
28 Leki przeczyszczające
ABC INSULINOTERAPII
32 Dawka korekcyjna insuliny - jak ją wyliczyć?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Zmniejszamy ilość soli w diecie
37 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Pomocne dla zdrowia gadżety
W TROSCE O HIGIENĘ
40 Aqua Fons Vita - woda źródło życia
ZADBAJ O SIEBIE
42 Skóra i jej problemy
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, październik 2014, nr 10 (225)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line