Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 5/2014

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 23 września 2014 r.

Zaćma może poczekać?

Minister zdrowia uważa, że pacjenci ze zmętnieniem soczewek, u których schorzenie jest mniej zaawansowane, ale także przewidziane jest do leczenia chirurgicznego, powinni płacić za operację. Skutki takiej decyzji mogą zaboleć pół miliona osób, głównie w podeszłym wieku, a więc najsłabiej sytuowanych; w tym bardzo wielu chorych na cukrzycę, jako że jest to jedno z powikłań tego schorzenia.


Jeśli ta koncepcja Bartosza Arłukowicza miałaby wejść w życie od nowego roku, wiele osób będzie czekać, aż pogorszy im się ostrość widzenia do tego stopnia, że zyskają prawo do zabiegu ze środków NFZ.

Minister próbuje rozwiązywać problemy resortu kosztem pacjentów. Jednych kosztem drugich. No bo gdzieś pieniądze trzeba znaleźć. Chorzy onkologicznie, nawet tylko podejrzani o choroby nowotworowe, zyskają szanse na skrócenie kolejek. I bardzo dobrze. Wreszcie. Tyle że m.in. kosztem czekających w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy. To znaczy kolejki na zabieg u mikrochirurga oka też się skrócą, jednakże najstarsi pacjenci mogą stracić w ogóle wzrok, jeśli nie wysupłają co najmniej 3-4 tys. zł. Nie mówiąc już o cierpieniu.

Najnowszy pomysł szefa resortu zdrowia na skrócenie kolejek do lekarza jest bardzo krótkowzroczny. Pozostaje mieć nadzieję do 13 września (do tego czasu czeka na opinie w tej sprawie) minister przewidzi na oczy. Cały świat dokonuje wyborów. W medycynie bywają one szczególnie bolesne. Niektóre także absurdalne. No bo w jakim kraju tańsze jest amputowanie nogi od jej leczenia, od profilaktyki. W Polsce właśnie.

Albo wizyta u kardiologa. Jeśli już pacjent z problemami naczyniowo-sercowymi po kilku miesiącach oczekiwania stanie przed obliczem specjalisty, a ten skieruje go do pracowni diagnostycznej na EKG z próbą wysiłkową, badanie USG duplex-doppler tętnic szyjnych i kręgowych czy echo serca, upłyną kolejne miesiące. A kiedy odbierze już wszystkie wyniki, włącznie z najszybciej otrzymywanymi wynikami badań biochemicznych, lipidami, elektrolitami - znów musi czekać na kolejną wizytę, jako że kardiolog wyznaczył mu ją w przyszłym roku. W terminie, w którym te wszystkie wyniki będą już nieaktualne.

No cóż. Taka jest obecnie nasza służba zdrowia. Czy od nowego roku będzie lepiej, czy skrócą się kolejki do lekarzy? Trudno w to uwierzyć.

Andrzej Karnowski

Głosowanie przez klikanie
Wybieramy Superprodukt 2014
Czytelnicy magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" wybierają najlepsze produkty dla diabetyka. To nie jest łatwe zadanie, bo spośród 44 produktów należy wskazać po jednym z każdej kategorii. Głosowanie trwa i są już pierwsze notowania. Według stanu na koniec czerwca w kategorii I. Sprzęt do samokontroli najwięcej głosów otrzymał Glukometr Diagnostic Gold System. Następne dwa miejsca zajmują: Dietetyczna Waga ADE KE732 i Glukometr Optium Xido. Liderami w kategorii II. Preparaty wspomagające leczenie cukrzycy i powikłań są Morwa Biała +, Doppelhertz Aktiv Dla Diabetyków oraz Morwa Vita w płynie. W kategorii III. Środki żywności diabetyków i otyłych najwięcej głosów otrzymały produkty: Stevia-słodzik naturalny, Diabetosan fix i Herbata wspomagająca prawidłowy poziom cukru Elanda. W kategorii IV. Kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała i stóp prowadzi Diabetogen Forte, drugą pozycję zajmuje AA Therapy Diabetes, krem do stóp, zmiękczający a trzecią Krem do stóp głęboko nawilżający Ziaja. Głosowanie jeszcze się nie zakończyło i wszystko może się zmienić.

Zapraszamy do głosowania! Wystarczy wyciąć kupon z "PEN-a" i wypełniając go wziąć udział w plebiscycie. Kupon należy wysłać na adres Redakcja "PEN. Cukrzyca i Otyłość", ul. Piękna 3, 15-282 Białystok z dopiskiem "Plebiscyt". Można też głosować w Internecie. Wszystkie produkty plebiscytowe znajdują się m.in. na stronie www.magazynpen.com.pl. Dla głosujących, do których uśmiechnie się szczęście przygotowaliśmy praktyczne upominki. Głosowanie trwać będzie do 30 września. Jak zwykle, w każdej grupie wyróżniony zostanie produkt, który otrzyma najwięcej głosów.

Urodzinowy konkurs Pena-a
TALERZ DIABETYKA
Dobrze dobrana dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy, redukuje ryzyko chorób naczyniowych, wpływa na stabilizację poziomu cukru we krwi. Produkty o niskim indeksie glikemicznym zapewniają powolny wzrost poziomu glukozy we krwi i zmniejszają wahania glikemii w ciągu doby. Należy je spożywać w ilości ustalonej w diecie. Produktów o wysokim indeksie glikemicznym należy unikać, ponieważ ich spożywanie powoduje szybki i znaczny przyrost poziomu glukozy we krwi.

Pytanie konkursowe brzmi: Czy potrafisz wskazać, które z prezentowanych produktów polecane są dla osób z cukrzycą i nadwagą, a których należy się wystrzegać? Zaznacz "krzyżykiem" te, które warto umieścić w diecie diabetyka.

Wytnij stronę z konkursem i prześlij na adres: Redakcja "PEN", ul. Piękna 3, 15-282 Białystok z dopiskiem: "Urodzinowy Konkurs". Nie zapomnij podać swojego adresu zamieszkania. Na odpowiedzi czekamy do 30 września. Pula nagród i sponsorów nie jest jeszcze zamknięta.

Droga na skróty
Sejm na wniosek resortu zdrowia zmienił kilka ustaw. Od nowego roku mają pomóc w skróceniu kolejek do lekarza. Pomysły ministra Arłukowicza środowisko medyczne przyjmuje z mieszanymi uczuciami. Pacjenci zdają się być nieufni.

Zmiany ustaw "zdrowotnych" wprowadzono pospiesznie, zaledwie w ciągu tygodnia. Zabrakło czasu na konsultacje z Kolegium Lekarzy Rodzinnych czy Naczelną Izbą Lekarską. Niektóre zapisy pakietu kolejkowego mogą być niezgodne z konstytucją - zdaniem Biura Analiz Sejmowych. Po prostu uchwalono to co chciało Ministerstwo Zdrowia. Chciało dobrze, ale czy wejście w życie tych ustaw od nowego roku skróci kolejki do lekarza?

Alkohol tak, ale z umiarem
Z dr hab. n. med. AGATĄ BRONISZ, adiunktem w Katedrze Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Andrzej Karnowski

Alkohol szkodzi wszystkim. Dlaczego dla osób z cukrzycą jest szczególnie szkodliwy?

- On nie jest bardziej szkodliwy dla osób z cukrzycą. Jego działanie na organizm jest takie samo jak u osób bez cukrzycy. Rozważania można bardziej prowadzić w aspektach psychologicznych. Pewne rozluźnienie zachowania jakie może, ale nie musi, wystąpić po spożyciu alkoholu (zwłaszcza jeżeli ilość spożytego alkoholu nie jest duża), objawiające się u chorego jako mniej skrupulatne przestrzeganie reżimu dietetycznego, prowadzenia samokontroli, czy realizowania zaleconego wysiłku fizycznego będzie wpływało na gorsze wyrównanie cukrzycy.

Zmętnienie soczewki czyli zaćma
Jeżeli odczytasz na tablicy u okulisty litery w piątym rzędzie to widzisz za dobrze, aby mieć refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia operację zaćmy.

Edukatorzy też mówią TAK
Widząc ogromną potrzebę zmian w systemie opieki zdrowotnej włączyliśmy się we wspólne przedsięwzięcie, o wielkim znaczeniu dla osób z cukrzycą, ich rodzin i całego środowiska diabetologicznego. Powiedzieliśmy TAK dla inicjatywy obywatelskiej - Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań, czyli Ustawy o cukrzycy.
Spis treści:
OD REDAKCJI
Zaćma może poczekać? - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Alkohol tak, ale z umiarem - str. 4

28 proc. zadowolonych ze służby zdrowia - str. 5

Zależni od innych - str. 5

KOLEJKI DO LEKARZA
Droga na skróty - str. 6

W dwóch zdaniach - str. 6

MARSZ CHORYCH DO MINISTERSTWA ZDROWIA
Stop otyłości - str. 7

Trening diabetyka - str. 7

STOP DLA BRZYDKIEGO ZAPACHU
Nadpotliwość w cukrzycy - str. 8

Bezpieczeństwo w domu - str. 8

JAK WSTRZYKIWAĆ INSULINĘ
Opanuj sztukę iniekcji - str. 9

NAJWAŻNIEJSZE BADANIA
Tonometria - mierzenie ciśnienia ocznego - str. 10

GO BLUE FOR BREAKFAST - str. 10

KONTROWERSYJNY POMYSŁ RESORTU ZDROWIA
Chorzy tracą wzrok zamiast pracować - str. 11

Zmętnienie soczewki czyli zaćma - str. 11

Kupują przychodnie - str. 11

Edukatorzy też mówią TAK - str. 13

Plebiscyt DOBRE DLA DIABETYKA
Wybieramy Superprodukt 2014 - str. 14-15

PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 16

PROMOCJA
Zadbaj o swój glukometr - str. 18

PROMOCJA
Nie dla cukrów - str. 18

Świętowali latem - str. 18

PROMOCJA
Kozieradka - str. 19

Urodzinowy konkurs Pena-a
TALERZ DIABETYKA - str. 20

KUCHNIA DIABETYKA
Jedz jabłka na zdrowie - str. 22

KUCHNIA DIABETYKA
Potrawy z jabłek - str. 23

KUCHNIA DIABETYKA
Przestaw się na ocet jabłkowy - str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~aa  IP: 83.14.29.xxx(2014-10-03 21:08:51)
dziwny to kraj że ludzie z cukrzyca są tak dyskryminowani ,ani nie należą sie leki jak w innych chorobach przewleklych za 3,20 ,ani dostęp do lekarza czy leczenia ,chorzy na cukrzyce sa ciągle na marginesie


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 5/2014
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line