Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Raport: duże oszczędności na refundacji w diabetologii

źródło: PAP/Rynek Zdrowia (01.08.14), 7 sierpnia 2014 r.

Rynek ZdrowiaW 2013 r., tj. w drugim roku po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej, wydatki NFZ na refundację leczenia i diagnostyki cukrzycy były o 360 mln zł niższe niż w 2011 r.

Jak wynika z najnowszego raportu, który otrzymała PAP, kwota ta stanowi 22 proc. całkowitego spadku wydatków NFZ na refundację apteczną, który w 2013 r. wyniósł 1,65 mld zł w stosunku o roku 2011 - zwracają uwagę autorzy raportu z firmy doradczej i badawczej Sequence HC Partners.

Jednocześnie, fakt ten nie przekłada się w istotny sposób na finansowanie nowych leków dla chorych na cukrzycę - podkreślają. Wzrost wydatków związany z refundowaniem nowych terapii dla tej grupy pacjentów wyniósł w 2013 r. jedynie 39 mln (ok. 11 proc. kwoty zaoszczędzonej na refundacji w diabetologii).

Jak ocenił prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, oszczędności NFZ w zakresie refundacji leków i diagnostyki cukrzycy wynikają przede wszystkim ze zmniejszenia wydatków na paski do glukometrów. Są one potrzebne do regularnej kontroli poziomu cukru we krwi, co pozwala monitorować skuteczność leczenia.

- Od 2012 r. wraz z wejściem nowej ustawy refundacyjnej, w uzasadnionych sytuacjach, zwiększyło się współpłacenie za paski pacjentów, u których częsta samokontrola poziomu cukru we krwi nie jest konieczna. To trochę zoptymalizowało ich zużycie - powiedział prof. Strojek.

Jak wskazuje raport, w 2013 r. NFZ zaoszczędził na refundacji pasków 280 mln w stosunku do 2011 r., a ponadto wydał o 75 mln zł mniej na refundację insulin. Autorzy raportu podkreślają, że oszczędności na refundacji w diabetologii stwarzają możliwość finansowania nowych terapii dla chorych na cukrzycę.

Raport: duże oszczędności na refundacji w diabetologii

Tymczasem w okresie obowiązywania nowej ustawy refundacyjnej wykorzystano na ten cel tylko niewielkie kwoty. Objęto refundacją jedną nową terapię, tj. długodziałające analogi insuliny oraz rozszerzono zakres wskazań refundacyjnych (m.in. o stan tzw. przedcukrzycowy) starego i taniego leku - metforminy. Związane z tym wydatki wyniosły łącznie w 2013 r. 39 mln złotych.

- Wskazana byłaby pełniejsza refundacja długodziałających analogów insuliny. Tak naprawdę powinno się ją rozszerzyć dla wszystkich chorych, bo utrzymują one poziom glukozy we krwi na stabilniejszym poziomie niż insuliny ludzkie i w rezultacie dają lepsze efekty leczenia - powiedział prof. Strojek.

Obecnie są one refundowane pacjentom z cukrzycą typu 1 oraz ściśle wybranej grupie chorych na cukrzycę typu 2.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ze względu na ograniczoną grupę pacjentów, której refunduje się analogi długodziałające oraz ciągle wysoką odpłatność pacjentów (73-79 zł za opakowanie refundowanego analogu) leki te są stosowane w Polsce zdecydowanie rzadziej niż w innych krajach Europy.

- W dalszym ciągu czekamy też na refundację najnowszych leków przeciwcukrzycowych dla pacjentów z cukrzycą typu 2 - zaznaczył prof. Strojek.

Chodzi przede wszystkim o tzw. leki inkretynowe, do których zalicza się podawane w zastrzykach analogi GLP-1 i doustne inhibitory DPP-4 (gliptyny). Pozwalają one na dobrą kontrolę poziomu glukozy we krwi, nie zwiększając zarazem ryzyka niedocukrzeń. Mają też korzystny wpływ na masę ciała - albo ją obniżają (analogi GLP-1), albo nie powodują tycia (w przeciwieństwie do większości doustnych leków na cukrzycę oraz insulin). W większości krajów UE weszły do standardu leczenia cukrzycy typu 2.

Refundacja tych leków ze środków publicznych zyskała przychylną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM). Najnowszą grupę preparatów przeciwcukrzycowych, która również czeka na finansowanie ze środków publicznych stanowią inhibitory SGLT2 (flozyny), które wywołują cukromocz i na tej drodze obniżają poziom glukozy we krwi.

- Wprowadzenie refundacji tych grup leków na pewno poszerzyłoby paletę możliwości leczenia cukrzycy typu 2 i tym samym poprawiłoby efekty jej terapii - zaznaczył prof. Strojek.

Jest to o tyle ważne, że - jak podkreślają autorzy raportu - skuteczne leczenie cukrzycy znacząco obniża ryzyko wystąpienia jej poważnych i kosztownych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, amputacje nóg. Ponadto przedłuża życie, aktywność zawodową oraz obniża koszty hospitalizacji pacjentów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Raport: duże oszczędności na refundacji w diabetologii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line