Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2014, nr 8 (223)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 1 sierpnia 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykW ostatnich miesiącach sporo dzieje się wokół cukrzycy na świecie i w Polsce. W Stanach Zjednoczonych odbył się jeden z największych kongresów diabetologicznych (ADA), z którego zamieszczamy relację. Dużym zainteresowaniem cieszyły się na nim wykłady dotyczące bionicznej trzustki, nad którą trwają badania i co ważne - ich wyniki są coraz bardziej obiecujące. Z kolei w Polsce bardziej na sportowo. Piłkarska drużyna juniorów pod trenerskim okiem Dariusza Dziekanowskiego będzie walczyć w Holandii z zespołami z całej Europy o puchar "Junior cup diabetes", zaś starsi (pełnoletni) diabetycy przygotowują się do udziału w mistrzostwach w piłce halowej - Diaeuro. Ponadto ruszają w Polsce dwa specjalistyczne przedszkola (w Warszawie i Gdańsku) sprofilowane na dzieci z cukrzycą i pod ich kątem stworzone - piszemy o tym więcej na naszym portalu www.diabetyk.pl

Choć w numerze sierpniowym nie mogło zabraknąć tematów wakacyjnych (o żeglowaniu w towarzystwie cukrzycy), to przygotowujemy się już na nadejście września i koniec lata. Dlatego z myślą o rodzicach publikujemy artykuł "Gdy dziecko idzie do szkoły", który - mamy nadzieję - będzie dla nich wsparciem w stresowej sytuacji, jaką jest oddanie dziecka z cukrzycą pod opiekę przedszkola czy szkoły.

Ku przestrodze, ale głównie w ramach konstruktywnej informacji, polecamy tekst o "Słodkim podkwaszeniu", który w sposób bardzo jasny i zrozumiały przybliża zagadnienie kwasicy ketonowej - dlaczego się zdarza, z jakich powodów, co robić, gdy wystąpi itd.

Serdecznie polecamy lekturę sierpniowego Diabetyka!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Gdy dziecko idzie do szkoły
Dla rodziców dziecka z cukrzycą choroba ta kładzie się cieniem na dzień 1 września, najczęściej więcej jest obaw i niepokoju niż radości z rozpoczęcia roku szkolnego. Dlatego też, w artykule tym chciałabym uporządkować kilka spraw związanych z opieką szkolną oraz udziałem dziecka z cukrzycą w życiu szkolnym. Warto wiedzieć, jakie prawo obowiązuje w naszym kraju w związku z edukacją chorego dziecka, ale należy też pamiętać, że litera prawa nie rozwiąże wszystkich spraw, ktore toczą się w naszej społeczności, także tej szkolnej. Nie ulega wątpliwości, że najtrudniej jest rodzicom pierwszoklasistow. Pewnie dla samych dzieci ciekawość z rozpoczęcia roku szkolnego jest istotniejsza niż trudności, jakie mogą wyniknąć z cukrzycy. Z drugiej strony każdy nowy rok szkolny dla dziecka z cukrzycą: gimnazjalisty, licealisty, to odrębny rozdział zadań, jakie są przed nimi stawiane.

Także w kontekście choroby pojawia się szereg pytań: czy moje dziecko poda sobie insulinę, czy będzie miało, gdzie zbadać cukier, czy nie wstydzi się swojej choroby, czy dobrze napisze sprawdzian, gdy będzie miało niedocukrzenie, czy będzie mogło pojechać na wycieczkę, czy weźmie udział w zawodach szkolnych? Lista pytań jest bardzo długa. Im bardziej zagłębiamy się w problem, tym więcej pytań i wątpliwości mamy.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.7) - Słodkie podkwaszenie
Często sądzimy, że kwasica jest efektem długotrwale wysokich glikemii i dotyczy tylko tych osób, które nie kontrolują cukrzycy, mają bardzo wysoką hemoglobinę glikowaną i w ogóle nie za dobrze dogadują się ze swoją "towarzyszką". Jeśli więc kontrolujemy chorobę w miarę przyzwoicie, wartość hemoglobiny glikowanej mieści się w zalecanych normach, a na wysokie glikemie zazwyczaj reagujemy korektą, wydaje się nam, że ryzyko kwasicy nas nie dotyczy. Nie do końca jest to prawda, bo kwasica może pojawić się u każdego, a często jest ona dziełem pechowego przypadku.

(...) Z pomiarem ketonów jest mały kłopot - paski do ich oznaczania do jedynego w Polsce glukometru mającego taką funkcję nie są refundowane (ich cena to ok. 110 zł za 10 sztuk). Produktem refundowanym są tylko paski do pomiaru ketonów w moczu - to obecnie jedyna ogólnodostępna alternatywa. Wyniki takich pomiarow nie są idealne, ponieważ ketony w moczu występują ok. 2-4 godzin po tym, jak pojawią się we krwi i pozostają w moczu jeszcze długo po tym, jak uda się nam ich pozbyć z krwi. Mimo niedoskonałości tej metody, nie mamy innej, która byłaby refundowana, więc po prostu trzeba sobie jakoś radzić.

Diabetyk

POD LUPĄ
Doustne leki przeciwkrzepliwe
Ich rolą jest obniżenie zdolności krwi do krzepnięcia w celu zmniejszenia ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych. Z drugiej jednak strony leki te nie mogą całkowicie zablokować krzepnięcia, bo w takiej sytuacji doszłoby do dużego ryzyka krwawień. Leczenie przeciwkrzepliwe można obrazowo porównać do żeglowania przez stosunkowo wąski przesmyk, gdy żeglarz musi utrzymywać bezpieczną odległość zarówno od skał z jednej, jak i z drugiej strony. To jest fundamentalna zasada, którą musi rozumieć każdy pacjent stosujący leki przeciwzakrzepowe - jego położenie przypomina sytuację Odyseusza między Scyllą a Charybdą. I ten antyczny przykład wskazuje, że obu niebezpieczeństw można uniknąć przy odpowiednim postępowaniu. (...)

Klasyczne i najczęściej stosowane leki przeciwzakrzepowe działają poprzez blokowanie aktywności witaminy K, która jest niezbędna do syntezy kilku czynników krzepnięcia. Skutkiem tego jest zahamowanie reakcji kaskady prowadzącej do powstania skrzepu.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Zamknij lato w słoikach
Lato i wakacje w pełni. W naszych ogródkach i na działkach pojawiły się warzywa i owoce. Stragany na targowiskach uginają się od sezonowych, lokalnych produktów. Każdy przyzna, że to one właśnie są najzdrowsze i najsmaczniejsze. Szkoda, że lato trwa tak krótko... Jest jednak sposób, by zachować jego smaki do kolejnego sezonu - zamykając je np. w słoikach i przechowując w spiżarni.

Nie ma nic zdrowszego niż własnoręcznie przygotowane przetwory, ktore zimą wzbogacą naszą dietę w sezonowe produkty, napełnią nasz dom cudownym zapachem przywodzącym na myśl ciepłe, słoneczne dni. Oprócz tego dostarczą nam wielu cennych związkow (witamin, soli mineralnych, enzymow i antyoksydantow), wspomagających nasz system odpornościowy i korzystnie wpływających na zdrowie.

Diabetycy mogą mieć tutaj twardy orzech do zgryzienia - przetwory pasteryzowane, owoce w syropie, dżemy, konfitury, marmolady, galaretki, musy itp. nie powinny zbyt często gościć w ich jadłospisie. Czy w takim razie powinni zrezygnować z zapełniania spiżarni domowymi przetworami?

Diabetyk

AKTYWNY STYL
Wiatr w żagle
Pakując się na rejs (tygodniowy, dwutygodniowy, a może dłuższy?), należy przewidywać, co się może wydarzyć. Może być piękna słoneczna pogoda, ale może też cały czas padać. W portach będziemy zatrzymywać się codziennie, ale może się zdarzyć, że od jednego do drugiego postoju minie tydzień. Dlatego zawsze należy mieć ze sobą duże zapasy "cukrzycowego ekwipunku".

Podczas rejsu wszystkie ważne z punktu widzenia diabetyka rzeczy - insulina, glukometr, peny, wkłucia - powinny być chronione przed wilgocią. Nawet w ciepłe wakacyjne miesiące na Mazurach możemy trafić na deszczową aurę i chcąc nie chcąc - wszystko, także w kabinie jachtu, staje się mokre lub wilgotne. Podobnie na jachtach morskich - w zależności od miejsca rejsu i pogody, często zdarza się, że jacht jest wręcz zalewany przez fale. Wtedy nie dość, że wszystko może być mokre lub wilgotne, to jeszcze do tego słone. Dlatego bardzo istotne jest dobre zabezpieczenie naszego ekwipunku przed warunkami zewnętrznymi. Na morzach zimnych, połnocnych, np. na Bałtyku, obawiać się powinniśmy przede wszystkim wilgoci. Za to na ciepłych, południowych - intensywnie grzejącego słońca.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Złotówki realne i księgowe
POCZYTALNIA
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (26)
Wsparcie dla DiaEuro
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Junior Cup Diabetes 2014
DIABETYK POLECA
8 Gdy dziecko idzie do szkoły
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Wielka reEdukacja (cz.7)
Słodkie podkwaszenie
16 Inhibitory SGLT2 - uzupełnienie
POD LUPĄ
18 Bóle głowy
21 Doustne leki przeciwkrzepliwe
24 Przedwczesny wytrysk
ABC INSULINOTERAPII
26 Siłownia dla wszystkich?
W TROSCE O HIGIENĘ
30 Higiena ciała bez użycia wody
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Zamknij lato w słoikach
36 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
38 Wiatr w żagle
WARTO WIEDZIEĆ
40 Kongres American Diabetes Association 2014
42 Cukrzyca z nadciśnieniem w towarzystwie

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2014, nr 8 (223)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line