W dniach 19-20 czerwca w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja SteviaTasteful 2014, organizowana przez World Stevia Organization. Wydarzenie to skupiło wokół siebie naukowców z wiodących uniwersytetów przyrodniczych i technicznych z Danii, Niemiec, Włoch, Rumunii, Portugalii, Turcji i Polski. Eksperci akademiccy i producenci pochylili się nad zagadnieniami związanymi z doskonaleniem i upowszechnianiem stewii jako słodzika i jako składnika innych produktów.
Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stanęli, było zbilansowanie smaku stewii. - Osobom nieprzyzwyczajonym do charakterystycznego posmaku tej rośliny, mogą nie przypaść do gustu produkty z jej dodatkiem. Jest to powszechny problem sprzedawców produktów słodzonych stewią - mówi Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl, która brała udział w konferencji. - Rozwiązaniem tego problemu może być łączenie ekstraktów stewiolowych z liści stewii z innymi słodkimi substancjami pochodzenia naturalnego. W sprowadzanych przez nas do Polski produktach występuje domieszka erytrytolu - słodkiej substancji występującej np. w winogronach, kukurydzy czy gruszkach. W tym połączeniu stewia gwarantuje słodycz i niskokaloryczność, a erytrytol balansuje jej smak - tłumaczy Straszewska.
Stewia czynnikiem prewencji
Na konferencji potwierdzony został fakt, że stewia stanowi optymalny zamiennik cukru i jest alternatywą dla sztucznych słodzików, takich jak aspartam czy sukraloza - ponieważ jest około 300 razy słodsza niż cukier i nie ma kalorii. Ponadto, stewia jako naturalny składnik żywności, charakteryzujący się właściwościami przeciwutleniającymi, może być stosowana w profilaktyce chorób przewlekłych: otyłości, cukrzycy, nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych. Według badania prezentowanego na konferencji, roślina z Paragwaju może wzmacniać też działanie antyoksydacyjne, np. zielonej kawy. Naukowcy z wydziałów dentystycznych potwierdzili natomiast brak szkodliwego wpływu stewii na stan zębów, w przeciwieństwie do cukrów powodujących próchnicę.
Stewia na świecie
Jednym z największych konsumentów i producentów stewii na świecie jest Japonia, w której stewia pojawiła się w latach 50', a już 10 lat później zabroniono używania sztucznych słodzików. Warto zauważyć, że w tym kraju wskaźnik otyłości wynosi obecnie 5%. W USA, ze zdominowanym rynkiem przez lobby sztucznych słodzików, stewia została najpierw zakazana, by ostatecznie zostać dopuszczoną do użycia w 1995 r. Od ostatnich kilku lat Stany Zjednoczone nadrabiają jednak zaległości - rośnie udział stewii w rynku słodzików, a produkty słodzone glikozydami stewiolowymi wprowadziły największe światowe marki, m.in. Coca-Cola oraz Pepsi.
Stewia w Europie
- W Europie rynek jest jeszcze młodszy - glikozydy stewiolowe zostały dopuszczone do użytku w produktach przez Unię Europejską dopiero w 2011 r. - ale rozwija się bardzo szybko! Prym wiedzie Francja, ale nawet w Polsce, do której stewia dotarła stosunkowo niedawno, odnotowuje się duże zainteresowanie - komentuje Straszewska ze Stewiarnia.pl. |
- Zainteresowanie to jednak nie wszystko, przy wyborze stewii potrzebna jest też wiedza i czytanie etykiet. Jeśli w produktach słodzonych glikozydami stewiolowymi jest też dodatek sacharozy, glukozy czy innych kalorycznych substancji słodzących, to nie jest to zdrowy produkt. Podobnie jest, gdy w słodziku ze stewii znajdzie się np. maltodekstryna - dodaje.
Stewia zdrowszą substancją słodzącą
Dobrą wiadomością z konferencji może być wkład wielu osób w ciągły proces doskonalenia zarówno pozyskiwania stewii, jak i jej wykorzystywania w przemyśle spożywczym. Cieszą też wyniki prezentowanych badań, według których produkty z dodatkiem stewii są postrzegane przez konsumentów jako zdrowsze niż ich odpowiedniki słodzone sztucznymi słodzikami czy syropem glukozowo-fruktozowym. Ankietowani uznali stewię za zdrową i przyznali, że przywiązują uwagę do tego, czy składniki produktów są naturalnego pochodzenia.
---------------
Stewiarnia. Naturalnie bez cukru.
Stewiarnia to centrum wiedzy o stewii - zdrowego i naturalnego zamiennika białego cukru. Powstała z myślą o osobach, które prowadzą zdrowy styl życia i szukają sposobu na ograniczenie spożycia cukru, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje smak słodkiej kawy czy czekolady.
Założona przez Beatę Straszewską w 2013 roku Stewiarnia już teraz sprzedaje produkty w ponad 100 sklepach ze zdrową żywnością, w tym w sklepach Organic Farma Zdrowia w całej Polsce oraz poprzez e-sklep. W ofercie sklepu znajdują się słodziki ze stewii, belgijskie czekolady oraz musli crunchy słodzone ekstraktem ze stewii. W kwietniu br. Stewiarnia została nagrodzona złotym medalem za stewię w płynie na Międzynarodowych Targach Żywności - World Food Warsaw 2014.
www.stewiarnia.pl