Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2014, nr 7 (222)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 2 lipca 2014 r.


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykLato w pełni, pogoda trochę rozleniwia, co czasami może nas zniechęcać do codziennej i sumiennej kontroli glikemii. Aby nie popaść w skrajności od hiper- do hipoglikemii i odwrotnie, nie dopuścić do nieprzyjemnych konsekwencji błędów w terapii, przygotowaliśmy bogaty zestaw artykułów, których celem jest pomoc w uniknięciu różnych pułapek w prowadzeniu cukrzycy. Dlatego w numerze lipcowym znajdziecie mnóstwo merytorycznej i zarazem praktycznej wiedzy na temat tego, jak sobie radzić w sytuacjach awaryjnych przy insulinoterapii (gdy np. Zapomnimy o wstrzyknięciu insuliny), jak dochodzi do przecukrzenia, jak mu zapobiegać i jak postępować, gdy wystąpi, a także jakie lody jeść i ile, aby nie doprowadzić do rozchwiania glikemii. W numerze tym podajemy też sposoby na różne dolegliwości mogące pojawić się podczas wyjazdów wakacyjnych. Warto wiedzieć, co i jak można stosować np. przy bólach brzucha, „uchu pływaka”, infekcjach itp., i dlatego polecamy Wam lekturę artykułu w tejże rubryce.

Serdecznie zachęcamy też do przeczytania tekstów na temat leków - ich prawidłowe stosowanie ma bowiem ogromny wpływ na przebieg terapii. Ważne są ich interakcje z żywnością, czy lek jest oryginalny czy generyczny (i co to znaczy?), na co szczególnie uważać, gdy stosuje się leki uspokajające i nasenne. Życzymy udanych wyjazdów i do poczytania w sierpniu!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Sytuacje awaryjne przy insulinoterapii
Co może się stać, gdy zapomnimy o wstrzyknięciu insuliny? Co zrobić, gdy pomylimy rodzaj preparatu i np. zamiast analogu długodziałającego podamy sobie analog szybkodziałający? Jak postąpić, gdy nieoczekiwanie musimy przesunąć porę posiłku? I jakich zasad warto przestrzegać, aby nie doświadczyć niedocukrzenia, gdy chcemy spędzić noc na zabawie poza domem?

Jeżeli stosujesz schemat wielokrotnych wstrzyknięć przy użyciu ludzkiej insuliny krótkodziałającej oraz jedno wieczorne wstrzyknięcie insuliny typu NPH, musisz podać sobie małą dawkę, nawet jeśli pomijasz posiłek, ponieważ dawki posiłkowe pokrywają też zapotrzebowanie na insulinę między głównymi posiłkami. Zazwyczaj wystarcza połowa zwykłej dawki insuliny, ale sam będziesz musiał to wypróbować. Odstępy między głównymi posiłkami i wstrzyknięciami insuliny ludzkiej nie powinny przekraczać 5 godzin.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.6)
Hiperglikemia - stała przyjaciółka cukrzycy

Gdyby hiperglikemia zależała tylko od jedzenia, wystarczyłoby nie jeść i już cukrzyca znika. Oczywiście jest to absolutna bzdura. Hiperglikemia nie jest jedynie efektem braku insuliny do posiłku, ale braku insuliny w ogóle. Dlatego, oprócz bolusów do posiłku, potrzebujemy także insuliny bazalnej, która zabezpiecza okres między posiłkami i podczas snu. Możemy mieć wysoką glikemię nawet, gdy nie jemy. Energię dostarcza nam bowiem także wątroba, a konkretnie glikogen w niej zawarty, który w razie potrzeby zamienia się w glukozę. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm stale potrzebuje energii do pracy, abyśmy mieli siłę wstać, myśleć, pracować, w ogóle działać. Teraz zastanówmy się, kiedy konkretnie dochodzi do przecukrzeń i spróbujmy znaleźć dla nich rozwiązania.

Diabetyk

POD LUPĄ
Oryginalne czy generyczne?
Przeciętny obywatel naszego kraju, niezależnie od tego czy jest pacjentem, czy lekarzem, często dowiaduje się o problemie zamiany leków oryginalnych na generyczne z dwóch źródeł - z prasy pop ularnej, gdy sprawa dotyczy większej grupy pacjentów lub przy okienku aptecznym, gdy jest to zdarzenie indywidualne. Tymczasem problem oceniany w kategoriach naukowych jest daleko bardziej złożony - zarówno od strony medycznej, jak i prawnej - niż sugerują to wypowiedzi niektórych organizatorów systemu ochrony zdrowia.

Specjaliści w zakresie farmakodynamiki podkreślają, że należy zachować szczególną ostrożność przy zamianach leków u pacjentów po 65. roku życia. Osoby w tym wieku często stosują kilka leków, mają skłonność do praktykowania samoleczenia, co istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia interakcji między poszczególnymi lekami.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
10 sposobów na letnie kłopoty ze zdrowiem
W naszym wakacyjnym poradniku opisujemy 10 przypadłości, z którymi możemy się zmagać w czasie wyjazdu wakacyjnego oraz leki do kupienia bez recepty pomocne w tych dolegliwościach. Przestrzegamy jednak, aby zawsze czytać ulotki leków, nawet tych bez recepty, lub zasięgnąć doraźnej porady u farmaceuty, a jeśli jest taka możliwość - u lekarza. Ukąszeniom najlepiej zapobiegać, dlatego wybierając się na wypoczynek w okolice lasów lub jezior należy zakupić repelenty. To środki odstraszające owady, aplikujemy je na skórę lub tkaniny, co ma w konsekwencji zapobiegać ukąszeniom. Aby środki te były skuteczne muszą być dokładnie aplikowane i należy ściśle przestrzegać przewidywanego czasu działania. Lepiej zawczasu powtórzyć dawkę niż spowodować zbytnie wydłużenie między kolejnymi aplikacjami preparatu. Gdy jednak dojdzie do ukąszenia komara, celem ograniczenia swędzenia, można zastosować żele takie jak np. Fenistil. Zmniejszają one obrzęk i swędzenie w miejscu ukąszenia oraz działają miejscowo znieczulająco. W przypadku ukąszenia kleszcza, jeśli jest taka możliwość, zaleca się kontakt z lekarzem. Choroby odkleszczowe należą do poważnych i takiego incydentu nie należy bagatelizować.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Skóra w słońcu
Podstawę pielęgnacji opalonej skóry stanowi jej intensywne i systematyczne nawilżanie - pozwala ono nie tylko utrwalić piękno opalenizny, ale też maksymalizować korzyści i zneutralizować szkody wynikające z przebywania na słońcu. W przypadku cukrzycy jest to szczególnie istotne - diabetycy muszą bowiem brać pod uwagę także dodatkowe czynniki wymuszające szczególną troskę o cerę. Mogą się bowiem pojawić - jeśli dojdzie do nadmiernego przegrzania - nie tylko problemy z jej regeneracją i gojeniem, ale też przesuszenie. Występujące u diabetyków zmiany skórne mogą ponadto powodować zmniejszone wydzielanie potu i ograniczają funkcje ochronne skóry. Ekspozycja na słońce, która obok pozytywnych rezultatów zwiększa ryzyko wystąpienia czy nasilenia się podobnych objawów, oznacza więc zdwojoną konieczność walki z przesuszeniem skóry.

Diabetyk

SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Fast food fuuu
POCZYTALNIA
3 PsInka Inka zostaje diabdogiem (24)
Włosy myją się właściwie same, i to bez wody
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Po raz pierwszy na Warmii
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
6 Moje życie to teatr
DIABETYK POLECA
10 Sytuacje awaryjne przy insulinoterapii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Wielka reEdukacja (cz.6)
Hiperglikemia - stała przyjaciółka cukrzycy
18 Benfotiamina
W TROSCE O HIGIENĘ
20 Jak o siebie zadbać, czyli o zachowaniu higieny
POD LUPĄ
22 Leki uspokajające
26 Oryginalne czy generyczne?
28 Interakcje leków z żywnością
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Tania kuchnia sezonowa
36 Słodkie orzeźwienie - lody
37 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
39 10 sposobów na letnie kłopoty ze zdrowiem
ZADBAJ O SIEBIE
42 Skóra w słońcu

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2014, nr 7 (222)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 30 października 2024 r.

Zadaj pytanie on-line