Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 3/2014

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 11 czerwca 2014 r.

Rząd patrzy na służbę zdrowia przez pryzmat Narodowego Funduszu Zdrowia. Widać wyraźną kolizję między potrzebami a możliwościami. To, co deklaruje resort zdrowia wydaje się być dalekie od rzeczywistości, od oczekiwań chorego. Tak jak oderwana od praktyki jest ustawa o prawach pacjenta, a zwłaszcza jej przestrzeganie na co dzień.

Dlatego tak ważne są działania organizacji samopomocowych chorych, rozmaitych stowarzyszeń pacjenckich. I choć są one ukierunkowane na to wszystko co wiąże się ze schorzeniami ich członków, co bywa często egoistyczne, to przyglądają się wszystkiemu, patrzą władzy na ręce, w trosce o swoje zdrowie obserwują pracę lecznic.

Niedawno byłem gościem małżeńskiej pary - działaczy z małego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków we wsi Samborowo w województwie warmińsko-mazurskim. W tym numerze naszego magazynu poświęcamy sporo miejsca na prezentację tego co robią, bo przykład to budujący i godzien rekomendacji.

Państwo Elżbieta i Edward Miecznikowie - nomen omen rodzice dwóch lekarzy (synowe także są lekarkami) i dwóch córek, z których jedna jest magistrem fizjoterapii, druga ekonomistką, oraz ratownika medycznego po UM w Łodzi - robią kawał dobrej roboty dla swojego środowiska, a zwłaszcza dla chorych, nie tylko w ich gminie. Postanowili na przekór wszystkim utworzyć poradnię diabetologiczną w Ostródzie; wbrew tym, którzy nie dostrzegają ich determinacji w walce o stworzenie takiej placówki dla co najmniej 3 tysięcy chorych na cukrzycę. Nikt im nie przeszkadza, nikt nie kwestionuje potrzeby stworzenia takiej poradni, ale też nikt, lub prawie nikt im nie pomaga. Zostali pozostawieni niemal sami sobie. A samotność jest jak bezkres.

Ale nie zrażają się. Walczą. Może jest to droga małych kroków, ale prowadzi do wytyczonego celu. Dostęp osób z cukrzycą do diabetologa stał się ich i całego zarządu koła celem numer jeden. Konsekwentnie dochodzą swoich praw do leczenia. Są uparci. A upartego i kijem nie pokona. Dopną swego, na pewno. "Pen" będzie ich wspierał. Choćby tylko zachęcając dobrym słowem.

Andrzej Karnowski

Wybieramy Superprodukt 2014
Po raz piąty Czytelnicy magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" wybiorą najlepsze produkty dla diabetyka. W tej edycji plebiscytu zgłoszono prawie 40 . produktów, w tym kremy, suplementy diety, herbaty, soki i wyroby medyczne stosowane przez osoby z cukrzycą lub nadwagą.

Wiele z nich zyskało akceptację i zaufanie diabetyków, inne zwróciły uwagę spośród oferowanych przez apteki, sklepy internetowe, hurtownie czy firmy farmaceutyczne. Są wśród nich także produkty, o których diabetycy po raz pierwszy dowiedzieli się z lektury "PEN-a".

Produkty, które przeszły wstępną weryfikację redakcyjną prezentujemy na str. 8-9. One też zostały zakwalifikowane do 5. edycji plebiscytu "Dobre dla Diabetyka". Czytelnicy, a głównie osoby z cukrzycą, na co dzień zmuszone są do stosowania preparatów obniżających poziom cukru we krwi, monitorowania cukrzycy i szczególnego dbania o zdrowie wydadzą werdykt, które produkty zasługują na szczególną uwagę, na polecenie. W tym roku można głosować na produkty zgrupowane w czterech kategoriach. Głosowanie trwać będzie do 30 września. Jak zwykle, w każdej grupie wyróżniony zostanie produkt, który otrzyma najwięcej głosów.

Darowane nowe życie
Taka sama, a jednak inna. Henryka Krzywonos-Strycharska - legendarna tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, która zatrzymując tramwaj 15 sierpnia 1980 r. zapoczątkowała strajk komunikacji Trójmiasta - zrzuciła z siebie 53 kilogramy i pozbyła się cukrzycy.

- Jesteśmy narodem, który się wstydzi. Wciąż kłamiemy - z różnych powodów... Często z błahych, zupełnie niepotrzebnych powodów. Staram się być inna. Żartowałam z mojej otyłości. Na przykład w sklepie pytałam ekspedientkę: nie ma pani ładnego swetra dla słonia? - Dla słoni nie mamy - odpowiadała skonsternowana. - A dla mnie? Starałam się rozładować tę sytuację. Pamiętałam, że w innym sklepie sprzedawczyni mówiła: takich numerów jak dla pani, to nie mam - opowiada Henryka Krzywonos.

Inkretyny znowu nieobecne
Od 1 maja br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Nadal nie ma na niej od dawna oczekiwanych leków inkretynowych.

Stosowane od wielu lat w wielu cywilizowanych krajach, zwłaszcza w Europie i USA, są także dostępne od kilku lat w Polsce. Tyle że jesteśmy jedynym krajem w Unii, który ich nie refunduje. Aby zrealizować receptę w aptece Polak z cukrzycą musi się liczyć z kilkusetzłotowym wydatkiem w skali miesiąca. Na to mogą pozwolić sobie tylko dobrze sytuowani chorzy na cukrzycę typu 2.

Na wózku inwalidzkim i skuterze na Spitzbergen
Jako pierwszy człowiek "przykuty" do wózka inwalidzkiego jeździł nim samodzielnie po śniegach i lodach Spitzbergenu. Leszek Bohl z Torunia, od kilkunastu lat diabetyk, w kwietniu uczestniczył w wyprawie na lodowiec na tej wyspie Norwegii.

Spitzbergen (w granicach 71 st. -81 st. N i 10 st. -35 st. E) - największa, górzysta, pokryta lodowcami wyspa archipelagu Svalbard norweskiej prowincji w Arktyce - leży 800 km na północ Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego. Tutaj temperatury w zimie sięgają nawet ponad minus 40 stopni C, wieją silne wiatry.
Spis treści:

OD REDAKCJI
Plaster na kolejki - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Suplementy ze znakiem jakości - str. 4

LECZĄ I ODCHUDZAJĄ
Inkretyny znowu nieobecne - str. 5

Glukoza sposobem na raka - str. 5

KOMBINAT METABOLICZNY
Wątroba bez tajemnic - str. 6

Żółta epidemia - str. 7

Wybieramy Superprodukt 2014 - str. 8-9

WIZYTA W PORADNI BEZ KOLEJKI - O TYM MARZĄ PACJENCI
Lekarze nie wierzą w pakiet kolejkowy - str. 10

Ogólnopolski Dzień Diabetyka
Można dobrze zarządzać służbą zdrowia - str. 11

Mały może dużo - str. 11

Ogólnopolski Dzień Diabetyka
Diabetolog pilnie poszukiwany - str. 12-13

Ogólnopolski Dzień Diabetyka
Czas na edukację, zabawę - str. 13

Ogólnopolski Dzień Diabetyka
Czas na edukację, czas na zabawę - str. 14

Z INSULINĄ NA LODOWIEC
Na wózku inwalidzkim i skuterze na Spitzbergen - str. 17

TERAZ POZIOMY CUKRU SĄ W NORMIE
Darowane nowe życie - str. 18

Duża kawa oddala ryzyko - str. 19

Dziecko z cukrzycą w szkole - str. 19

PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 20

Morwa Biała - jak działa - str. 21

DOMOWE SANATORIUM
Masaż dłoni - str. 22

CZYM ZASTĄPIĆ CUKIER
Słodziki bezpieczne - 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 3/2014
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line