Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Spotkania słodkich

Ogólnopolski Zjazd Młodzieży z Cukrzycą - Lublin 2004

tekst: Łukasz Walczyński

W dniach 27 - 29 sierpnia 2004 roku w Lublinie odbył się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży z Cukrzycą. Organizatorami byli: Zarząd Wojewódzki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie wraz z Lubelskim Kołem Młodych Diabetyków. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Wojewoda Lubelski - Andrzej Kurowski.

Pierwszy dzień spotkania uczestnicy zjazdu rozpoczęli zwiedzaniem Lubelskiej Starówki.

W tym samym czasie obradowało Prezydium Zarządu Głównego PSD poszerzone o: P. Barbarę Polikarską - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSD w Lublinie, Łukasza Walczyńskiego i Tomasza Jankowskiego - Prezesa i Wiceprezesa Koła Młodych Diabetyków PSD w Lublinie oraz Krzysztofa Perka - Prezesa Koła Dzieci i Młodzieży w Lesznie. Głównym celem obrad było powołanie Rady Młodych Diabetyków działającej przy Zarządzie Głównym PSD, oraz uchwalenie Regulaminu, który określałby zasady funkcjonowania, działania i organizacji tej Rady.

Po ciężkich i burzliwych obradach uczestnicy udali się na wspólny wyjazd na kolację integracyjną do Centrum Folkloru "Marzanna" w Niedrzwicy Kościelnej, gdzie wszyscy uczestnicy mogli wymienić swoje doświadczenia dotyczące choroby. Przy ognisku odbyło się również spotkanie przyjaciół, którzy od dłuższego czasu znali się jedynie z internetowego forum. Spotkanie to zainicjował Jerzy Magiera, który jest administratorem profesjonalnie prowadzonego portalu internetowego - Moja Cukrzyca (www.mojacukrzyca.org). Uczestnicy, którzy pozwolili sobie na "kulinarną odrobinę szaleństwa" nadrabiali to, tańcząc przy ognisku. Po wyczerpującym dniu wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

W sobotę uczestnicy zjazdu wzięli udział w konferencji popularnonaukowej poświęconej cukrzycy. Były to wykłady lubelskich autorytetów z dziedziny diabetologii, konsultantów wojewódzkich do spraw diabetologii, endokrynologii i pediatrii - profesorów: Jerzego Łopatyńskiego, Andrzeja Nowakowskiego i Leszka Szewczyka.

Wśród poruszanych tematów znalazły się takie zagadnienia, jak: Człowiek z cukrzycą w rodzinie i społeczeństwie; Cukrzyca chorobą cywilizacyjną XXI wieku; Najnowsze osiągnięcia w leczeniu cukrzycy typu I. Młodzież słuchała również z zainteresowaniem pana Michała Burdzińskiego, który opowiedział jak wpłynęła pompa insulinowa na poprawę jakości w Jego życiu. Były to przemyślenia chorego na cukrzycę, który od kilku lat jest użytkownikiem pompy insulinowej.
Konferencję zakończyła prezentacja produktów firmy Roche Diagnostics - sponsora generalnego zjazdu, dzięki któremu wszyscy uczestnicy mogli się spotkać w Lublinie. Prezentowane były pompy insulinowe: H-TRON i D-TRON oraz glukometry: znany wszystkim Accu Check Active i Accu Check GO, który w Polsce ma być dostępny w przyszłym roku.

Po kilkugodzinnych wykładach wszyscy udali się do Kozłówki i zwiedzili Pałac oraz poznali historię rodziny Zamoyskich.

Po kolacji odbył się mecz towarzyski piłki nożnej pomiędzy lubelskimi lekarzami a młodymi diabetykami. Piłkarze zaprezentowali grę na bardzo wysokim poziomie. Gra była czysta. Obyło się bez interwencji pielęgniarek, które obecne były w trakcie meczu. Zarówno młodzież jak i lekarze byli dopingowani przez kibiców.
Mecz zakończył się wynikiem 16:8 (po matematycznym skróceniu 2:1) dla lekarzy. Wszyscy uczestnicy meczu zostali nagrodzeni upominkami w formie maskotek, owieczek - logo zjazdu. Owieczki wygranych przeskakiwały nad płotkiem, a przegranych pasły się na trawce.

Mecz ten miał na celu udowodnić, że przy właściwie prowadzonej samokontroli i insulinoterapii nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia aktywnego trybu życia, oraz miał spowodować, że postrzeganie przez społeczeństwo cukrzycy, jako choroby powinno się zmienić.

Po meczu odbyły się wybory do Rady Młodych Diabetyków.
Po przybliżeniu uczestnikom przez Łukasza Walczyńskiego, Regulaminu Rady Młodych Diabetyków i w jakim celu ta Rada ma zostać wybrana. Młodzi uczestnicy zjazdu wybrali 7 Członków Rady w składzie (alfabetycznie):
 • Aftyka Cezary (Siedlce)
 • Banasiak Dominika (Ostrów Wielkopolski)
 • Konieczny Piotr (Sieradz)
 • Raźniak Karolina (Częstochowa)
 • Perek Krzysztof (Leszno)
 • Łukasz Walczyński (Lublin)
 • Zając Jolanta (Przemyśl)
Po ukonstytuowaniu się Rady: Przewodniczącym został Krzysztof Perek, Wiceprzewodniczącym - Łukasz Walczyński a Sekretarzem - Jolanta Zając.

Rada powstała jako zespół doradczo - opiniujący, który ma za zadanie reprezentowanie środowiska młodych diabetyków oraz realizowanie wytyczonych zadań.

Celem Rady Młodych Diabetyków jest:
 1. reprezentowanie interesów Młodych członków Stowarzyszenia wobec władz państwowych, samorządowych i Zarządu Głównego PSD;
 2. organizowanie i prowadzenie edukacji diabetologicznej wśród chorych i społeczeństwa poprzez: szkolenia, turnusy rehabilitacyjne, sympozja, konferencje, zloty;
 3. integracja środowiska Młodych Diabetyków przez propagowanie: spotkań w kołach, wspólnego wypoczynku, imprez kulturalnych, Ogólnopolskich Zjazdów Młodzieży z Cukrzycą;
 4. udzielanie pomocy prawnej i psychologicznej;
 5. pomoc w tworzeniu lokalnych i regionalnych grup wsparcia;
 6. aktywizowanie młodych lokalnych liderów Stowarzyszenia do samoorganizacji poprzez zakładanie Kół Młodych Diabetyków;
 7. dbanie o rozwój i wizerunek Stowarzyszenia.
Po wyborach, w mniejszym gronie, toczyły się dyskusje na temat konieczności organizowania w przyszłości tego rodzaju imprez oraz większej i częstszej integracji młodzieży, rolę tą może rozwijać między innymi internet.

W niedzielę po śniadaniu i wspólnym pożegnaniu, uczestnicy zjazdu zaczęli rozjeżdżać się do domów. Młodzież była zadowolona z uczestnictwa w zjeździe, jedynym mankamentem było to, że zjazd trwał zdecydowanie za krótko.

Z poważaniem
Łukasz Walczyński


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Spotkania słodkich: Ogólnopolski Zjazd Młodzieży z Cukrzycą - Lublin 2004
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line