Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cząsteczka dobra na cukrzycę typu 2

źródło: RMF.FM (13.05.14), 14 maja 2014 r.

RMF.FMKanadyjscy naukowcy odkryli naturalną substancję, która może pomóc w leczeniu osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Cząsteczka PDX, pochodna kwasu omega-3, pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Mechanizm jej działania jest podobny do tego, który towarzyszy wzmożonej aktywności fizycznej. Badacze Université Laval w Quebec City opisują jej działanie w najnowszym numerze czasopisma "Nature Medicine" i podkreślają, że nawet jeśli PDX okaże się skuteczna i bezpieczna, potrzeby ruchu nie wyeliminuje.

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać tej choroby, rozwijająca się w dojrzałym wieku u osób, których komórki nie wykorzystują właściwie produkowanej przez trzustkę insuliny. Czynnikami ryzyka są otyłość, mała aktywność fizyczna czy niewłaściwa dieta. Skłonność do cukrzycy typu 2 ma też podłoże genetyczne. Leczenie początkowo polega na modyfikacji diety, ograniczeniu wchłaniania glukozy i zwiększeniu aktywności fizycznej, z czasem konieczne okazuje się też wprowadzenie insuliny.

Wcześniejsze badania pokazywały, że wprowadzenie do diety kwasów omega-3 pomaga ograniczyć oporność na insulinę, związaną z dietą bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe. Badacze z Université Laval pod kierunkiem profesora André Marette powiązali ten efekt z działaniem lipidu zwanego protektyną D1. W najnowszych badaniach odkryli zaś kolejną cząsteczkę o podobnym działaniu - protektynę DX (PDX).

Cząsteczka dobra na cukrzycę

Okazuje się, że PDX stymuluje wytwarzanie i uwalnianie w mięśniach białka - interleukiny 6 (IL-6). To proces, który towarzyszy też ćwiczeniom fizycznym. IL-6 kontroluje poziom glukozy na dwa sposoby: po pierwsze sygnalizuje wątrobie, by wstrzymała produkcję glukozy, po drugie zwiększa tempo zużywania glukozy w mięśniach. Badania na szczurach potwierdziły ten efekt, pokazały też, że u zwierząt pozbawionych genu kodującego IL-6 mechanizm ten praktycznie nie działa.

Są szanse, że wykorzystanie efektu związanego z podaniem PDX będzie dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2 nową, skuteczniejszą strategią terapii. Badacze z Quebec City podkreślają jednak, że sama cząsteczka nie zastąpi aktywności fizycznej. Ruch jest nam potrzebny ze względu na inne czynniki, choćby stan układu krążenia.

Autorzy odkrycia zgłosili wniosek patentowy dla terapeutycznego zastosowania PDX. W najbliższym czasie zamierzają dokładniej zbadać mechanizm jego działania. Chcą m.in. ustalić, jaki receptor za tym stoi. Podejmą też badania zmierzające do potwierdzenia jego terapeutycznego działania u ludzi.

Grzegorz Jasiński, RMF.FM

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cząsteczka dobra na cukrzycę typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line