Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, maj 2014, nr 5 (220)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 6 maja 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykChoć wiosna w rozkwicie i zaczynamy myśleć o wakacjach, numer majowy nie jest bynajmniej wakacyjny ani lekki pod względem zawartości. Wręcz przeciwnie - znalazło się w nim tak dużo merytorycznych, edukacyjnych tekstów, że zabrakło nam miejsca na bardziej swobodne i mniej wymagające tematy. Taki ładunek wiedzy w jednym numerze znajdziecie tylko u nas, a ponieważ jest on naprawdę duży, proponujemy rozłożyć jego lekturę na raty (aby więcej ważnych wiadomości zostało na dłużej).

Wiele miejsca w tym numerze poświęciliśmy nowoczesnemu leczeniu i nowym medykamentom stosowanym w terapii cukrzycy. Warto wiedzieć, co dzieje się w świecie diabetologii - jakie powstają rozwiązania technologiczne i leki, które mają ułatwić leczenie i zwiększyć jego bezpieczeństwo oraz efektywność. Zachęcamy Was szczególnie do lektury wywiadu z prof. dr hab. med. Leszkiem Czupryniakiem oraz artykułów w działach Rozważania o Cukrzycy i Pod Lupą. Dowiecie się z nich naprawdę dużo. Osoby borykające się z liczeniem wymienników białkowo--tłuszczowych i właściwym ustalaniem na nie różnych bolusów (w terapii za pomocą pompy insulinowej) bardzo namawiamy do zapoznania się z kolejną częścią cyklu Wielkiej reEdukacji, gdyż wyjaśniamy w niej wszelkie zawiłości metody WBT i pokazujemy krok po kroku, jak na co dzień radzić sobie z tą "wiedzą tajemną".

Redakcja

DIABETYK POLECA
Edukacja diabetologiczna w Polsce. Praktyka zawodowa
Zaniechanie edukacji w ramach opieki sprawowanej nad osobami z cukrzycą byłoby ogromnym zaniedbaniem, a nawet ignorancją. Ma to szczególne znaczenie w Polsce, gdzie problem ten jest, poza pewną liczbą światłych diabetologów, całkowicie lekceważony. Nie pomoże nawet przemiana w świadomości środowiska diabetologicznego - pacjentów i personelu medycznego - która doprowadziła do określania chorego na cukrzycę osobą z cukrzycą. Po prostu bez istnienia osi pacjent - personel medyczny, którą cechują dobra wola i edukacja terapeutyczna, wszelkie deklaracje czy nazewnictwo staną się jedynie osłonką przykrywającą pustkę. Zanim w polskich szpitalach i poradniach zostaną zrealizowane cele dotyczące działania profesjonalnych zespołów w edukacji diabetologicznej, a także współpracy pacjenta, pielęgniarki, edukatora, lekarza, dietetyka, psychologa, rehabilitanta, powinno się dążyć indywidualnie do osiągnięcia profesjonalizmu zawodowego poprzez systematyczne poszerzanie i doskonalenie wiedzy.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.4)
Białka i tłuszcze - jak liczyć i po co?

W jaki sposób podać dawkę insuliny na już wyliczone WBT? Cóż, osoby stosujące peny raczej nie mają dużych możliwości dawkowania insuliny do białkowo-tłuszczowej części posiłku. Niektórzy część dawki wstrzykują przed posiłkiem, a drugą - 2 godziny po nim. Jeszcze inni, zamiast insuliny analogowej do tłustego posiłku używają insuliny krótkodziałającej (albo i tej, i tej). Każdą z tych metod należy koniecznie omówić z lekarzem diabetologiem.

Osoby stosujące pompę insulinową mają nieco ułatwioną sytuację: w pompie są bowiem dodatkowe funkcje określające sposób podania insuliny - oprócz bolusa zwykłego (standardowego), można zaprogramować bolus przedłużony lub złożony (wielofalowy).

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Pompa insulinowa w leczeniu cukrzycy
Wskazania do zastosowania osobistej pompy insulinowej są szerokie. Pod pojęciem "chwiejna cukrzyca" rozumiemy sytuacje, w których pacjentowi i lekarzowi prowadzącemu nie udaje się wyrównać poziomów glukozy za pomocą intensywnej insulinoterapii przy użyciu penów. Jest oczywiste, że jeśli niewyrównanie choroby wynika z powtarzających się błędów dietetycznych, braku odpowiedniej edukacji pacjenta, nieumiejętności reagowania na niewłaściwe glikemie, samo włączenie pompy do leczenia nic nie zmieni. Jeśli niewyrównanie cukrzycy wynika z tak zwanego efektu brzasku, włączenie pompy może bardzo pomóc. W warunkach fizjologicznych, w godzinach porannych w organizmie ludzkim są wydzielane hormony działające na gospodarkę węglowodanową podobnie jak glukoza. Z tego powodu u niektórych pacjentów może dochodzić do znacznego podniesienia poziomu glukozy na czczo, pomimo normoglikemii w ciągu nocy. Dzięki pompie insulinowej bardzo łatwo temu przeciwdziałać.

Diabetyk

POD LUPĄ
Interakcje lekowe - leki inkretynowe
Leki inkretynowe zrobiły w ostatnich latach ogromną karierę na całym świecie. W Polsce jest o nich głośno głownie z powodu braku ich refundacji. Fakt ten sprawia, że ze względu na wysoką cenę są one dostępne dla niewielkiej grupy pacjentów. Tymczasem z całego świata napływają informacje o zaletach ich stosowania - zarówno w kontekście ich skuteczności, jak i bezpieczeństwa. W krajach, gdzie są one refundowane stały się lekami drugiego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 (lekiem pierwszego rzutu jest metformina), zrównując się liczbą ordynacji z pochodnymi sulfonylomocznika. O ich bezpieczeństwie świadczą kolejne badania pokazujące, że w przypadku leków inkretynowych ryzyko wystąpienia interakcji lekowych o istotnym znaczeniu klinicznym jest bardzo małe.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Nietolerancja fruktozy
W diecie osób cierpiących na nietolerancję fruktozy dozwolone są niektóre warzywa, gdyż w przeciwieństwie do owoców zawierają znacznie mniej fruktozy i sacharozy. Dopuszczalne jest spożywanie szparagów, szpinaku, sałaty, selera, kalafiora, ziemniaków, ogórków, rzodkiewek oraz warzyw korzeniowych z wyjątkiem marchwi i pietruszki. Powinno się ograniczyć spożycie pomidorów, porów, kapusty białej i czerwonej, brukselki, dyni, cebuli, fasoli szparagowej, suchych ziaren fasoli i grochu. Natomiast zupełnie wykluczone jest spożywanie soi, groszku zielonego, puszkowanych warzyw, ketchupu oraz sosów zawierających cukier. Z diety należy wyeliminować sorbitol, który jest dość popularnym słodzikiem oraz produkty zawierające sacharozę. Wystarczy czytać etykiety i dokładnie analizować skład produktów.

Diabetyk
SPIS TREŚCI
FELIETON
2 SMART wiosenny
POCZYTALNIA
3 Kalkulator wymienników - Praktyczna pomoc dla osób z cukrzycą
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (22)
Bezsenność i układ krążenia
Zapraszamy do Ustki
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Nowa grupa leków w leczeniu cukrzycy
DIABETYK POLECA
8 Edukacja diabetologiczna w Polsce - praktyka zawodowa
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Wielka reEdukacja (cz.4)
Białka i tłuszcze - jak liczyć i po co?
18 Nowe technologie w leczeniu cukrzycy? (cz. 2)
22 Pompa insulinowa w leczeniu cukrzycy
POD LUPĄ
26 Bój o refundację leków w cukrzycy typu 2
29 Choroby jamy brzusznej? (cz.1)
24 Interakcje lekowe - leki inkretynowe
LEKARZ ODPOWIADA
34 Ciała ketonowe w trakcie ciąży
ZDROWO ŻYWIENIOWO
36 Nietolerancja fruktozy
40 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Ból przewlekły. Problemy pacjentów

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, maj 2014, nr 5 (220)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line