Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gimnazjaliści kontra cukrzyca. Przebadają sześć tysięcy gdyńskich uczniów

źródło: Onet.pl (11.03.14), 19 marca 2014 r.

Trzy kolejne roczniki uczniów pierwszych klas z 23 gdyńskich gimnazjów przebadanych zostanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro. Gdynia nie zapłaci za tę inicjatywę ani grosza. Nad programem czuwa fundacja Medicover.

Uczniowie zostaną przebadani kompleksowo w trzech etapach. Pierwszy polega na przeprowadzeniu dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych. Specjaliści zmierzą dzieciom ciśnienie, sprawdzą postawę ciała, zbadają wzrok, sprawność krążeniowo-oddechową oraz zważą uczniów. Drugi etap polegać będzie na przeprowadzeniu szkoleń dotyczących promowania zdrowia. Trzeci etap polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.

- Program uzyskał wszystkie możliwe opinie ze strony krajowych konsultantów medycznych i bardzo cieszymy się, że fundacja w ramach sprawdzenia możliwości projektu, wybrała nasze miasto i gdyńskich uczniów - przyznaje Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

Lekarze zgodnie uważają, że takie badania to konieczność. Coraz częściej mówi się bowiem o epidemii cukrzycy, która dotyka coraz młodszych.

Program PoZdro składa się z trzech etapów.

Po-zdro1. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych (co poprzedzi informacja, wysyłana do szkół i rodziców): pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.

2. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.

3. Trzeci etap programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.

źródło: medicover.pl

- Już u 15-20 proc. dzieci w wieku gimnazjalnym obserwujemy nadwagę. Czyli co siódmy, ósmy chłopiec lub dziewczynka ma nieprawidłową masę ciała - mówi dr Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej w fundacji Medicover.

Szczegółowe informacje o programie znaleźć można na stronie www.po-zdro.pl.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro prowadzony jest przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Medicover.

Ewelina Potocka, Onet.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Gimnazjaliści kontra cukrzyca. Przebadają sześć tysięcy gdyńskich uczniów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line