Artykuł pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl
1. Sprawdź, czy możesz przekazać 1% podatku organizacjom
1% podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2013 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS w Aktualnościach. Tutaj dostępny jest aktualny wykaz (z numerami kont bankowych).
Uwaga! Wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2013 r. będzie aktualizowany jeszcze dwa razy. Zgodnie z przepisami opublikowany być powinien najpierw do 15 lutego, a następnie do 15 marca 2014 r.
Na liście znajdują się organizacje, które mają prawo otrzymywać 1%, tzn.:
- otrzymały status OPP do dnia 30 listopada 2013 r. włącznie;
- wypełniły obowiązki sprawozdawcze: w odpowiednim terminie sporządziły i przesłały do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej roczne sprawozdania merytoryczne oraz finansowe;
- w Krajowym Rejestrze Sądowym nie ma informacji o rozpoczęciu ich likwidacji lub o ogłoszeniu upadłości
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45c ust.3 ustawy o pdof). Numer ten znajdziemy na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także w bazie ngo.pl.
Uwaga! Zanim wpiszemy numer KRS - upewnijmy się, że wybrana przez nas organizacja znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2013 rok. Może się okazać, że organizacja, którą wspieraliśmy od lat, w tym roku nie znalazła się w wykazie. Wówczas nie możemy jej przekazać 1% podatku.
Uwaga! Jeżeli błędnie wpiszemy numer KRS organizacji do formularza PIT, wówczas urząd skarbowy zwróci się do nas z prośbą o poprawienie tego błędu. Może to uczynić korespondencyjnie lub poprzez telefon albo e-mail (o ile podamy odpowiednie dane kontaktowe w zeznaniu).
Oprócz numeru KRS wybranej organizacji, w rubrykach PIT-u wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45c ust. 1 ustawy o pdof).
Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych) - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.
Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka "Informacje uzupełniające" (poz. 127, 129 - PIT-28, poz. 312, 314 - PIT-36, poz. 97, 99 - PIT-36L, poz. 133, 135 - PIT-37, poz. 60, 62 - PIT-38, poz. 53, 55 - PIT-39). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 - PIT-28, poz. 313 - PIT-36, poz. 98 - PIT-36L, poz. 134 - PIT-37, poz. 61 - PIT-38, poz. 54 - PIT-39).
4. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek
Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Najlepiej, gdy uczyni to do końca okresu rozliczeniowego (czyli do 31 stycznia - dla ryczałtowców oraz do 30 kwietnia - dla pozostałych podatników). Jeśli jednak nie uda się zachować tego terminu, może zapłacić podatek później (z odsetkami): ma na to dwa miesiące od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 2 ustawy o pdof).
Pieniądze - 1% podatku należnego za 2013 r. - na konto wybranej organizacji urząd skarbowy przekazuje do końca lipca 2014 r.
Z wyliczonej kwoty potrącane są koszty przelewu.
1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu jednego miesiąca od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof). Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).
Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował "za duży" 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze - wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy "weźmie" różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).
Artykuł pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl
Wybrane Organizacje Pożytku Publicznego
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży, Dorosłym z Cukrzycą i z Innymi Schorzeniami (nr KRS: 0000020049)
Stowarzyszenie działa na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych dotkniętych nieuleczalnymi chorobami. Powstało jako Stowarzyszenie, które miało za zadanie pomóc dzieciom i ich rodzinom z cukrzycą insulinozależną. W roku 2006 rozszerzyło zakres działalności na rzecz dzieci chorych z innymi schorzeniami (astma, białaczka, celiakia, wady wzroku). Dziś ma ponad 200 członków i jest największą organizacją zrzeszającą dzieci i młodzież z cukrzycą w województwie świętokrzyskim.
Fundacja Pomoc Młodym Diabetykom (nr KRS: 0000363544)
Po czasowniku "KOCHAĆ" najpiękniejszym czasownikiem na świecie jest "POMAGAĆ". Pewnego dnia spotkała się grupa osób, dla której powyższe słowa są jak chleb powszedni. Stwierdzili, że nie jest dla nich ważne czy ich zaangażowanie zmierzające ku pomocy chorym na cukrzycę dzieciom, młodzieży oraz dorosłym jest podyktowane wykształceniem i pracą zawodową czy też tym, że choroba dotyka bezpośrednio ich bliskich lub znajomych. Tak powołana została do życia Fundacja Pomoc Młodym Diabetykom. Fundacja "Pomoc Młodym Diabetykom" jest organizacją non-profit, która ma na celu opiekę nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą, propagowanie problemów młodych diabetyków w społeczeństwie oraz działalność profilaktyczną.
Podkarpackie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (nr KRS: 0000210978)
Już od 1981 roku pomagamy chorym na cukrzycę dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom. Organizujemy szkolenia, spotkania integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, pomagamy w zakupie insuliny, pomp insulinowych i osprzętu do nich. Szkolimy nauczycieli, aby wiedzieli jak pomagać dzieciom z cukrzycą w trudnych chwilach. Informujemy społeczeństwo o chorobie i problemach "słodkich" ludzi.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (nr KRS: 0000037573)
Stowarzyszenie zrzesza ponad 100 tys. członków zarejestrowanych w ponad 500 kołach terenowych. Otrzymane od ofiarodawców pieniądze PSD zamierza spożytkować na cele związane z poprawą standardu życia osób chorych na cukrzycę poprzez rozwój edukacji diabetologicznej, poprawę zaopatrzenia w odpowiednie leki i sprzęt medyczny oraz leczenie i rehabilitację.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (nr KRS: 0000030897)
Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Pieniądze pozyskane z 1% podatku w roku 2014 przeznaczone zostaną na prowadzoną przez WOŚP działalność edukacyjną w zakresie ochrony zdrowia i na wsparcie dziecięcej medycyny ratunkowej. W roku 2013 w efekcie zbiórki 1% podatku na konto Fundacji wpłynęło 3 285 835,77 zł!
Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce w Polsce" (nr KRS: 0000056901)
Stowarzyszenie jest apolityczną organizacją dobroczynną otaczającą opieką dzieci opuszczone, osierocone oraz z rodzin patologicznych. Dzięki działaniom organizacji dzieci pokrzywdzone przez los mają szansę na szczęśliwe dzieciństwo w prawdziwym domu - z mamą i rodzeństwem. Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci z domów dziecka oraz pogotowia opiekuńczego. W polskich wioskach SOS ponad 80% dzieci pochodzi z rodzin patologicznych. Rodzice tych dzieci zostali pozbawieni przez sąd praw rodzicielskich, a dzieci skierowano do placówek opiekuńczych. Wioski są szczególnie potrzebne dzieciom posiadającym liczne rodzeństwo. Podstawową zasadą jest nierozdzielanie braci i sióstr, by mogli z nowymi rodzicami stworzyć prawdziwą rodzinę.
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" (nr KRS: 0000014124)
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" została założona w maju 2001 roku przez Zarząd TVN. Na czele tego przedsięwzięcia stanęła Bożena Walter. Postanowiono, że w pierwszej kolejności organizacja będzie pomagać bohaterom reportaży telewizyjnych. Oprócz tego fundacja reaguje na tysiące indywidualnych próśb przychodzących za pośrednictwem listów lub maili. Wszystkie podlegają dokładnej weryfikacji przeprowadzanej przez pracowników fundacji.
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" (nr KRS: 0000174486)
Dzięki środkom zebranym przez naszą Fundację z 1% podatku, powstał ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny "Dolina Słońca" w Radwanowicach. Rozpoczęliśmy także budowę warsztatów terapeutycznych "Spotkajmy się" w Lubiatowie. Nasze projekty, realizowane dzięki Podatnikom przekazującym nam 1% swoich odpisów w rozliczeniu z fiskusem, pozwalają godnie żyć ludziom ciężko chorym oraz niepełnosprawnym. Potrzeby wciąż są ogromne. Na wsparcie Fundacji czekają kolejne osoby, również takie, które o pomoc dla siebie nie potrafią nawet prosić.
Polska Akcja Humanitarna (nr KRS: 0000136833)
W 2013 roku pomogliśmy 198 tysiącom osób, w tym 88 tysiącom ofiar kryzysów humanitarnych. W ramach naszych projektów dostęp do wody otrzymało 75 tysięcy osób, a do żywności 35 tysięcy. Bez Waszego wsparcia, nie byłoby to możliwe. Wciąż jednak jest wiele głodnych i niedożywionych dzieci w Polsce i na świecie. Ofiary kryzysów humanitarnych, takich jak trzęsienia ziemi i konflikty zbrojne, nie mają dachu nad głową i podstawowych produktów potrzebnych do przeżycia. W wielu krajach Afryki i Azji dzieci wciąż umierają z braku czystej wody pitnej. Dzięki Twojemu 1% możemy kontynuować działania i pomagać najbardziej pokrzywdzonym i potrzebującym ludziom w Polsce i na świecie.
Chcesz dodać tutaj swoją organizację? Napisz do nas!