Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 1/2014

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 19 lutego 2014 r.

Lepiej mało niż nic

Pod koniec marca powinniśmy poznać rozwiązania systemowe m.in. w sprawie likwidacji kolejek do lekarzy specjalistów. Likwidacji bez zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.


Wszyscy mamy przed oczami kolejki do rejestracji do okulisty, kardiologa czy diabetologa. Czy zatem postawione przez premiera ministrowi Arłukowiczowi zadanie jest realne? Tym bardziej że ponoć nikomu na świecie nie udało się w pełni zlikwidować kolejek do lekarzy.

Pełniący obowiązki prezesa NFZ Marcin Pakulski twierdzi, że ma pomysł na likwidację kolejek. Receptą na to ma być zwiększenie obowiązków lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej.

Teraz - mówiąc w uproszczeniu - wynagradza się ich od liczby zapisanych w poradniach pacjentów. Może więc lepiej płacić im zadaniowo, płacić za leczenie, a nie za wypisywanie skierowań. Zamiast się leczyć u specjalistów, taniej będzie to robić u lekarzy rodzinnych. Ale czy lepiej dla zdrowia?

Podobne pomysły lansuje Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, który doradza ministrowi zdrowia. Utworzenie poradni internistycznych i pediatrycznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogłoby zmniejszyć czas oczekiwania na wizyty u lekarzy podspecjalności internistycznych. Trzeba też usprawnić pracę lekarzy w poradniach. Pracują one mało efektywnie, przestarzale. Nie potrzeba, zdaniem prezesa PFS, tak często odsyłać pacjenta do specjalisty.

"Należy zwiększać kompetencje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten team: pediatra plus internista zapewni możliwość kompleksowej opieki dla pacjentów. Nie zmuszamy pacjenta, żeby chodził do poradni specjalistycznej. O tym decyduje lekarz” - zapewniał na antenie RMF FM szef NFZ. Reformatorzy zdają się tu wpisywać w maksymę satyryka Stanisława Jerzego Leca, że "człowiek jest całością, chyba że bliźni postanowią inaczej”. Jakkolwiek by ona nie była przewrotna, "bliźni” postanowić mogą naprawdę inaczej.

"Przedstawimy państwu z ministrem zdrowia i naszymi współpracownikami duży projekt, harmonogram działań, które powinny wpłynąć wyraźnie i szybko na skrócenie kolejek” - mówił w grudniu Donald Tusk. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze pod lupę kolejki. Powołano zespół, który ma przygotować rozwiązania, wprowadzenie których doprowadziłoby do skrócenia czasu oczekiwania do lekarzy i na zabiegi.

Jestem niedowiarkiem. Nie wierzę, że ten jeden z najczęściej zgłaszanych problemów przez pacjentów zostanie rozwiązany. Dobre jednak będzie i to, że podjęte zostaną takie próby, nawet z niewielkim skutkiem Małe rzeczy mogą cieszyć: lepiej mało niż nic.

Andrzej Karnowski

Za nami tylko cztery kraje
Polska należy do krajów UE, które mają najniższe finansowanie leczenia cukrzycy. Z raportu Międzynarodowej Federacji Diabetyków (IDF) wynika, że w roku 2012 w Polsce średnie wydatki (razem z prywatnymi) w przeliczeniu na jednego chorego na cukrzycę wynosiły 1145 dolarów. Mniej wydają na statystycznego pacjenta z cukrzycą w UE tylko w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i Łotwie. Polska jest dopiero na 25 miejscu w rankingu Euro Consumer Diabetes Index.

Ocal nogę - apelują chirurdzy
Co godzinę ktoś w naszym kraju traci nogę - twierdzi dr hab. n. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. - W związku z tym podjęliśmy akcję pod hasłem "Ocal nogę”. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem amputacji, problem niedokrwienia kończyn dolnych. Sama akcja jest kierowana przede wszystkim do chorych, ale również do ich rodzin, dzieci naszych chorych, wnuków naszych chorych, po to, aby zarówno nasi chorzy, jak i ich rodziny wiedziały na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie szukać pomocy.

Cukrzycowa choroba nerek
Z prof. dr. hab. med. STANISŁAWEM CZEKALSKIM, długoletnim kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie i kierownikiem Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, rozmawia Andrzej Karnowski

- Nie brakuje opinii, że nefropatia cukrzycowa należy do najgroźniejszych powikłań w cukrzycy. Dlaczego tak się uważa?
Opinia, że nefropatia cukrzycowa lub - jak obecnie częściej się ją nazywa - cukrzycowa choroba nerek należy do najgroźniejszych przewlekłych powikłań cukrzycy jest w pełni uzasadniona. Z jednej strony uszkodzenie nerek spowodowane przez cukrzycę upośledza ich zdolności regulacyjne w zakresie gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu, a następnie stopniowo pogorszeniu ulega wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, które "zatruwają organizm” i zaburzają jego funkcjonowanie.

Żyję, bo biorę
Robią to w biurze, w szkole, w pociągu, nawet w kinie, w toalecie. Muszą podawać sobie insulinę w różnych miejscach, w rozmaitych porach dnia i nocy. Muszą też kilka razy dziennie mierzyć sobie glukometrem poziom cukru we krwi. Też w różnych, niekiedy dziwnych miejscach. W Polsce jest ich około 300 tysięcy. Mowa o diabetykach, o osobach najczęściej z cukrzycą typu 1. Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę rozpoczęła w listopadzie 2013 roku kampanię społeczną pn. "Żyję, bo biorę”. Przygotowała ja młodzież insulinozależna.

Przyjemność jedzenia
Odżywianie jest wpisane w nasze życie codzienne razem z przyjemnością, która mu towarzyszy. Prawidłowa dieta powinna zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych i jednocześnie dostarczać przyjemności. Jeżeli jedzenie nie przynosi nam oczekiwanej radości, będziemy uciekać od ustalonej diety.
Spis treści:

OD REDAKCJI
Lepiej mało niż nic - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Cukrzycowa choroba nerek - str. 4

Diabetolog liderem medycyny - str. 5

Gdy ciśnienie nagle spada - str. 5

Żyję, bo biorę - str. 5

CO GODZINĘ AMPUTACJA
Ocal nogę - apelują chirurdzy - str. 6

Dlaczego bolą cię nogi? - str. 6

SZANSĄ PROFILAKTYKA I WCZESNE ROZPOZNANIE
Uchronić pacjentów przed amputacją - str. 7

OBLICZA REFUNDACJI INSULIN
Za nami tylko cztery kraje - str. 8

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH
Mniej za insuliny, więcej za paski - str. 9

Poradnik - najważniejsze badania - str. 10

CHORUJE? - TO ZA CO MU PŁACIĆ
Udawanie zdrowia - str. 11

Alergiczny nieżyt nosa - str. 12

PORADY
Jak przyspieszyć metabolizm - str. 14

WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 15

ORKIESTRA ZAGRAŁA PO RAZ 22.
Na ratunek dzieciom i seniorom - str. 16

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ
Mknęły po szynach "Słodkie Tramwaje” - str. 17

Są chwile, kiedy życie wydaje się słodsze - str. 17

CHOROBY TWÓRCÓW
Komponował w cierpieniu - str. 18

Ortalion - str. 18

CO PISZĄ INNI
Spotkanie olimpijczyka z małymi pacjentami - str. 19

CO PISZĄ INNI
Dieta po rzuceniu palenia - str. 20

Zamknięci we własnym świecie - str. 21

CO PISZĄ INNI
Przyjemność jedzenia - str. 22

CO PISZĄ INNI
Oliwa smakowa - str. 23

Kawa niczym ropa naftowa - str. 23

Chleb nasz powszedni - str. 24

SKLEP DIABETYKA

BIBLIOTEKA DIABETYKA
Koniec z cukrzycą i otyłością
Tabele witamin
Kuchnia dla diabetyków. Przystawki. Dania główne. Desery.
Smaczne potrawy dla diabetyków

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~obserwator  IP: 46.205.130.xxx(2014-02-19 20:16:58)
Dobra gazeta dla diabetyków


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 1/2014
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line