Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, luty 2014, nr 2 (217)

dodano: 29 stycznia 2014 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykNa nowej liście leków refundowanych żadne przełomowe dla pacjentów zapisy się nie pojawiły. Wciąż brakuje na niej leków inkretynowych, nie zmieniły się też kryteria i wysokość refundacji analogów długodziałających. Minimalnie zostały obniżone ceny niektórych leków doustnych, insulin i pasków testowych - średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy (poza dwoma wyjątkami). Mieliśmy nadzieję na więcej pozytywnych zapisów...

Za to dużo pozytywów - znacznie większych niż śladowe obniżki cen leków - powinien wnieść do Waszego życia z cukrzycą nasz nowy cykl - WIELKA reEDUKACJA, w którym poruszymy wszystkie ważne kwestie dotyczące cukrzycy i jej terapii, przypomnimy niezbędną do dobrego leczenia wiedzę, wyjaśnimy w sposób jasny i zrozumiały niuanse prowadzenia cukrzycy, od A do Z. Zaczynamy od podstaw: zrozumienia istoty choroby.

W numerze lutowym nie zapomnieliśmy o walentynkach, ale temat miłości potraktowaliśmy w sposób dla nas charakterystyczny, a więc z zacięciem medyczno-psychologicznym. A że w życiu intymnym oprócz uczuć ważna jest też dobra kondycja, przedstawiamy test sprawdzający formę, który może wykonać właściwie każda osoba. Jeśli wynik nie będzie dobry, zachęcamy do refleksji i zmian - więcej ruchu, więcej miłości i dużo wytrwałości na drodze do lepszego zdrowia. Życzymy powodzenia. Czytajcie "Diabetyka" z przyjemnością.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Amory i cukrzyca
Wszelkie formy miłości platonicznej w zasadzie nie wymagają wyjątkowo dobrej formy zdrowotnej, ale ogólnie wiadomo, że osoba zdrowa ma większą motywację do interesowania się otaczającym światem niż chora, która w oczywisty sposób jest skupiona na swoich dolegliwościach.

Gdy nasze zdrowie jest w dobrej formie, chętniej zawieszamy spojrzenie na powabnej blondynce czy interesującym brunecie. Aby dostrzec urodę potencjalnego obiektu naszych westchnień warto rzecz jasna mieć dobry wzrok, a o ten musimy w cukrzycy dbać ze szczególną troską. Poza stałym kontaktem ze swoim lekarzem prowadzącym cukrzycę, konieczne są okresowe kontrole u okulisty.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz. 1) - Zrozumieć cukrzycę
We wszystkich przypadkach cukrzycy stężenie glukozy we krwi jest większe niż zalecane normy. A skąd bierze się ten nadmiar? Żeby zrozumieć o co chodzi, trzeba wiedzieć, co przyczynia się do wzrostu glukozy we krwi. Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl, to jedzenie i napoje. Węglowodany, białka, tłuszcze - wszystko podnosi nam cukier, więc prawie każdy posiłek wpływa na glikemię (oprócz czystej wody i części warzyw). Często zapomina się jednak o drugim źródle glukozy: glikogenie. To zmagazynowana glukoza, która uaktywnia się i przechodzi do krwiobiegu, gdy istnieje taka potrzeba, np. gdy w krążącej krwi nie ma już glukozy z posiłków, gdy uprawiamy sport, jesteśmy w stresie itp.

POD LUPĄ
Interakcje lekowe - pochodne sulfonylomocznika
Zdecydowanie najpopularniejszą grupą leków stosowanych przez diabetyków są pochodne sulfonylomocznika (...). Ich zadaniem jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. Niestety ich jednoczesne zażywanie z innymi lekami może powodować zarówno nasilenie, jak i osłabienie ich działania hipoglikemizującego.

Dlatego właśnie u osób z cukrzycą zażywających wiele leków tak istotne są częste pomiary glikemii. Podobieństwo wszystkich pochodnych sulfonylomocznika sprawia, że większości leków z tej grupy dotyczą te same interakcje.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta w cukrzycowej chorobie nerek
W dietoterapii nefropatii cukrzycowej bardzo ważne jest ustalenie indywidualnych celów leczenia dla każdego pacjenta. Te cele terapeutyczne obejmują, poza właściwym stężeniem glukozy we krwi i prawidłowym odsetkiem hemoglobiny glikowanej, także optymalne ciśnienie tętnicze, właściwe stężenie cholesterolu i triglicerydów dzięki stosowaniu diety z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i/lub leków obniżających poziom lipidów oraz redukcję nadmiernej masy ciała. Aby osiągnąć dobre wyrównanie metaboliczne warto także stosować, choćby w niewielkim wymiarze, systematyczną aktywność fizyczną (...).

W proces zmiany nawyków żywieniowych, które przybliżą chorego do ustalonych celów terapeutycznych, warto włączyć także rodzinę i edukować najbliższych pacjenta. Tym bardziej, że niekiedy ograniczenia ilościowe w diecie muszą być naprawdę rygorystyczne i łatwiej jest kontrolować dietoterapię, mając wsparcie ze strony najbliższych.

WARTO WIEDZIEĆ
Gorzkie konsekwencje spożywania cukru
Powstrzymywanie się od nadmiernego spożycia cukru nie jest łatwe nie tylko z powodu jego powszechnej obecności w produktach spożywczych i napojach, ale także z powodu wyrafinowanych metod promocji i reklamy. Określenia zachęcające do spożywania słodkich napojów potrafią zamieszać w głowie nieświadomemu konsumentowi. Któż oprze się wypiciu napoju, na opakowaniu którego zamieszczono informację o "niezbędnych kaloriach" lub "139 szczęśliwych kaloriach, które można spalić podczas dodatkowej aktywności". Z taką wprowadzającą w błąd reklamą walczą przedstawiciele organizacji promujących zdrowe odżywianie się. Drinki są słodkie, ale chorowanie na cukrzycę gorzkie - mówią oni.
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Chyba mania
POCZYTALNIA
3 Lubisz piłkę? Weź udział w DiaEuro 2014
Nowotwory i genetyka
Niewydolność krążenia częstym problemem
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (19)
5 Bardzo dobre wyniki leczenia otyłości
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Recepta na długie życie w zdrowiu
7 Nowa lista leków refundowanych
8 Na ratunek!
DIABETYK POLECA
10 Amory i cukrzyca
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Insulina ludzka w czterech iniekcjach
16 Wielka reEdukacja (cz.1) - Zrozumieć cukrzycę
POD LUPĄ
18 Stop stopie cukrzycowej
22 Interakcje lekowe
ABC INSULINOTERAPII
26 Narty biegówki
LEKARZ ODPOWIADA
28 Błędne koło insulinooporności
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Dieta w cukrzycowej chorobie nerek
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Oblicza miłości
38 Gorzkie konsekwencje spożywania cukru
AKTYWNY STYL

41 Sprawdź swoją formę (cz. I)
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, luty 2014, nr 2 (217)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line