Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Wszystko o Accu-Chek Combo

Konserwacja i czyszczenie glukometru oraz pompy - wpis nr 18

źródło: oprac. własne, dodano: 9 stycznia 2014 r.

Tak jak o każdy sprzęt elektroniczny, tak i o pompę insulinową oraz glukometr należy dbać. Są to urządzenia, z których korzystamy stale, zatem o zabrudzenia i uszkodzenia nie trudno. Aby cieszyć się w pełni sprawnym urządzeniem należy go regularnie czyścić i nie narażać na awarie.

Sprzęt nie jest tak delikatny, jak myślałam na początku. Moja pompa zaliczyła już nie raz skok na bungee-drenie, konserwację śliną przez moją 7 miesięczną córkę - na ząbkowanie jest o niebo lepsza od gryzaczków i żeli na dziąsła (nie, nie daję jej pompy do zabawy, ale zdarzyło się raz, że przysnęłyśmy obie i Gabrysia obudziła się pierwsza). Mimo wszystko trzeba o nią dbać i przestrzegać kilku zasad, gdyż jest to gwarancją dobrego jej funkcjonowania. Podobnie jest z glukometrem.


Konserwacja glukometru jest bardzo prosta - w zasadzie nie wymaga konserwacji :) Trzeba go jedynie chronić przed kurzem i zanurzeniem w wodzie (lub innej cieczy). Jeżeli czyszczenie okaże się niezbędne należy wyłączyć glukometr i delikatnie przetrzeć powierzchnię glukometru miękką ściereczką lekko zwilżoną 70% alkoholem izopropylowym lub łagodnym płynem do zmywania naczyń rozpuszczonym w wodzie lub 10% roztworem wybielacza do użytku domowego (wybielacz: woda - 1:9).

Ściereczka powinna być dobrze wyciśnięta. Pamiętajmy, że nie należy wprowadzać wilgoci do gniazda klucza kodującego i gniazda na testy paskowe. Po włączeniu glukometru automatycznie wykonuje on testy swoich systemów i w razie nieprawidłowości wyświetla odpowiedni komunikat. Aby przeprowadzić kontrolę ekranu glukometru należy wyłączyć glukometr, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk

Kolor ekranu zmienia się odpowiednio na czerwony, niebieski, zielony i biały. Jeżeli którakolwiek część ekranu nie zmienia koloru, należy skontaktować się z firmą Roche. W przypadku, gdy glukometr nam upadnie należy przeprowadzić kontrolę działania przy pomocy płynów kontrolnych. Nie należy samemu reperować urządzenia. W przypadku awarii trzeba skonsultować się z firmą Roche Diagnostics.


Pompę insulinową należy regularnie sprawdzać w ciągu dnia oraz przed położeniem się spać. Należy sprawdzać:
 1. obudowę pompy, ekran i ampułkę,
 2. czy ilość insuliny podawanej w Quick Info zgadza się z rzeczywistą ilością insuliny,
 3. czy którakolwiek część zestawu infuzyjnego/pompy nie przecieka,
 4. czy pokrywa komory baterii jest prawidłowo dokręcona,
 5. czy adapter jest prawidłowo założony,
 6. czy nie ma pęcherzyków powietrza w drenie lub w ampułce,
 7. czy zestaw infuzyjny jest prawidłowo założony,
 8. czy nie pojawiły się zmiany skórne w miejscu wkłucia,
 9. czy pompa jest w trybie RUN, a czas i data oraz dawki podstawowe prawidłowo ustawione.
W przypadku upuszczenia pompy należy sprawdzić czy zestaw infuzyjny nadal jest prawidłowo podpięty oraz czy na pompie i innych elementach nie ma pęknięć. Jeżeli istnieją jakiekolwiek pęknięcia lub odpryski nie należy używać pompy, gdyż istnieje wtedy możliwość przedostania się np. wody lub kurzu do wewnątrz urządzenia, co skutkować może uszkodzeniem urządzenia. Dobrze jest też by pompa przeprowadziła autotest. W tym celu należy przełączyć pompę do trybu STOP oraz wyjąć i włożyć ponownie baterię.

Pompa insulinowa Accu Chek Combo jest odporna na krótkotrwały, przypadkowy kontakt z wodą (deszcz, pochlapanie wodą, itp.). W przypadku zalania należy przełączyć pompę do trybu STOP, odłączyć od miejsca wkłucia i dokładnie ją sprawdzić, wytrzeć miękką ściereczką i w razie potrzeby pozostawić do wyschnięcia. W przypadku kontaktu z innymi cieczami pompę należy dokładnie wyczyścić. Do czyszczenia zewnętrznej części pompy najlepiej użyć jest wilgotnej ściereczki z wodą lub z wodą i detergentem.

W pompie Accu Chek Combo należy używać oryginalnych akcesoriów dedykowanych tej pompie.

Adaptery należy wymieniać przy co dziesiątej wymianie ampułki, zaś pokrywę baterii przy co czwartej wymianie baterii. Dzięki temu zabezpieczymy urządzenie przed wilgocią i kurzem.


Jeżeli zamierzamy przez dłuższy czas nie używać pompy należy ją odpowiednio przechowywać. Przełączmy pompę do tryby STOP, a następnie wyjmujemy baterię i ampułkę. Komora baterii oraz adapter powinny być nałożone. Pompę najlepiej jest włożyć do oryginalnego opakowania.

Chcąc wyrzucić pompę insulinową Accu Chek Spirit Combo, należy odesłać ją do firmy Roche Diagnostics. Ze względu na możliwy kontakt z krwią nie należy wyrzucać jej wraz z innymi urządzeniami elektronicznymi. Ampułkę, zestaw infuzyjny, adapter i akcesoria wyrzucamy wraz z innymi odpadami domowymi. Igłę należy zabezpieczyć, by przypadkowo ktoś się nią nie ukłuł. Baterie wyrzucamy do recyklingu.

Oczywiście pompy insulinowej i glukometru nie naprawiamy na własną rękę. Sprzęt należy odesłać do firmy Roche Diagnostics. Wcześniej jednak warto skonsultować się z przedstawicielem regionalnym, gdyż może okazać się, że pompa nie wymaga serwisowania i problem można rozwiązać telefonicznie.

Małgorzata MagieraMateriał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Asia  IP: 87.101.16.xxx(2014-01-10 14:32:36)
Gdzie mogę dostać taka naklejkę (skórkę) na pompę? Szukałam i nigdzie nie mogę znaleźć, moja pompa jest już nieco odrapana i chciałabym jej nadać nowy, radosny wygląd :)


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Wszystko o Accu-Chek Combo: Konserwacja i czyszczenie glukometru oraz pompy - wpis nr 18
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line