Analiza danych, którą można przeprowadzić za jego pomocą jest przydatna, szczególnie wtedy, gdy w naszej terapii coś szwankuje i trzeba to naprawić. W tej notatce przedstawię pokrótce, jakie narzędzia oferuje glukometr jego użytkownikom.
1. Glukometr zapisuje do 1000 zapisów w dzienniku. Z poziomu glukometru możemy przejrzeć do 250 zapisów, natomiast aż do 1000 na komputerze. Każdy zapis dziennika zawiera następujące informacje: datę i godzinę, wynik pomiaru glikemii, godzinę posiłku (wydarzenia), stan zdrowia, rodzaj i wielkość bolusa. Dane możemy filtrować w formacie graficznym oraz tabelarycznym.
Dane możemy przeglądać na kilku ekranach (pokazujące wartość glikemii, bolusa lub liczbę spożytych węglowodanów).
2. Podczas przeglądania danych możemy otworzyć zapis szczegółowy, a także modyfikować dane (nie, nie, wartości glikemii zmienić nie możemy :). Za to zmienić możemy informacje dotyczące godziny posiłku, jego ilości, stanu zdrowia, czy bolusa. W kilku przypadkach danych nie możemy edytować, np. nie możemy zmienić powyższych danych, jeżeli wykorzystane one były do zalecenia bolusa.
3. Możemy dodawać własne dane.
4. Glukometr wyświetla wartości średnie glikemii i odchylenia standardowe dla wybranego przedziału czasu (7, 14, 30, 60, lub 90 dni). Odchylenie standardowe jest miarą zmienności. Określa jak bardzo wyniki pomiaru rozrzucone są wokół wartości średniej. Przekładając to na język cukrzycowy, możemy rzec, że im mniejsza wartość odchylenia standardowego, tym wyniki pomiaru glkemii są skupione wokół wartości średniej, natomiast wysokie odchylenie standardowe oznacza, że wyniki pomiaru glikemii są rozrzucone wokół wartości średniej. Np. wyniki 50, 200, 40, 250, 60 dają średnią 120, podobnie jak wyniki 100, 140, 120, 110, 130. W pierwszym przypadku odchylenie standardowe jest większe niż w drugim. Nie trzeba jednak posiadać specjalnej wiedzy, by orzec, które wartości są lepsze.
Średnią oraz odchylenie standardowe wraz z liczbą pomiarów możemy mieć dane ogółem, policzone ze wszystkich pomiarów w danym przedziale czasowym (7, 14, 30, 60, 90 dni), a także z wyszczególnieniem na to, czy pomiary wykonywane były przed posiłkiem, po posiłku, nocą, czy w innych przypadkach.
5. Glukometr wyświetla trendy zapisów dla wybranego przedziału czasu (ostatnie 8, 24, 48 godzin lub 7 dni). Dane te możemy obejrzeć na wykresie bądź przejrzeć je w tabeli.
6. Istnieje też opcja raportowania średniego dnia. Glukometr wyświetla (dla standardowego dnia) wartości średnie glikemii, liczbę pomiarów oraz odchylenia standardowe dla wybranych wcześniej bloków czasowych (ostatnie 7, 14, 30, 60 lub 90 dni).
Dzięki tej opcji możemy przyjrzeć się czy istnieją pewne prawidłowości w występowaniu niskich bądź wysokich cukrów. Dzięki informacjom, kiedy zwykle cukier jest zbyt niski bądź zbyt wysoki łatwiej jest korygować bazę. Jeżeli jest nam łatwiej informacje te możemy przejrzeć również w tabeli.
7. Podobnie jak w przypadku standardowego dnia, możemy się przyjrzeć standardowemu tygodniowi i zobaczyć jak kształtują się nasze poziomy glikemii w poszczególnych dniach tygodnia.
8. Kolejnym narzędziem jest raportowanie zakresu pożądanego. Na wykresie kołowym (opcjonalnie w tabeli) przestawioną mamy procentową ilość wyników mieszczących się powyżej, w zakresie oraz poniżej zakresu docelowego. Są też informacje o ilości hipo i hiperglikemii. Wszystko standardowo dla danego przedziału czasowego (7, 14, 30, 60 lub 90 dni).
Małgorzata Magiera
Materiał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.