Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2013

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 11 grudnia 2013 r.

Liczenie z kłopotami

Ile osób ma cukrzycę? Odpowiedź naprawdę jest trudna. I to nie tylko dlatego, że część ludzi nie wie, że ma upośledzoną tolerancję glukozy, a nawet już cukrzycę. Ale warto ją znać.

Podczas październikowego marszu w ramach kampanii "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy" w Bydgoszczy, pan prowadzący imprezę mówił do mikrofonu, że według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce cukrzycą dotkniętych jest około 2,6 mln osób. Dwa tygodnie wcześniej, w czasie Diabetica Expo w Toruniu, otwierając XVII Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, stwierdził, że w Polsce jest już 3,125 mln osób z cukrzycą, jeśli wliczyć w tę szacunkową liczbę tych, którzy nie wiedzą, że chorują. W Polsce żyje 3,082 mln diabetyków, z których 1,105 mln osób jeszcze o tym nie wie - wynika z najnowszej czwartej edycji raportu "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce“, przygotowanego przez firmę Novo Nordisk, wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego.

Wszystkie te dane przewijają się przez łamy aktualnego wydania "Pena". Uważny czytelnik może dostać rozdwojenia jaźni od sprzeczności w tych danych statystycznych.

Nie po raz pierwszy co źródło, to inna informacja. Komu wierzyć? Pewnie każdy mija się z prawdą. Są przecież trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki - jak mawiał Mark Twain. Choć jak twierdzi Janusz Leon Wiśniewski w książce "Samotność w sieci": "Statystyka nie kłamie. Kłamią jedynie statystycy."

Ale już bardziej na poważnie: uważam, że wszystkie dane mają charakter szacunkowy. Liczby zależą od metody ich zbierania, od sposobu ich analizowania. Oczywiście liczby do czegoś służą, pozwalają wyciągać wnioski, obrazować zjawisko, powinny skłaniać do działania. I każda z tych liczb, choć inna skłania do działania. Wszystkich, którzy mają lub mogą mieć wpływ na zmniejszenie zachorowań na cukrzycę. I choćby dlatego warto je upowszechniać.

Także jak straszą...

Andrzej Karnowski

Ukryta pandemia
Już ponad 371 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu cukrzycy typu 1.

W Polsce żyje 3,082 mln diabetyków, z których 1,105 mln osób jeszcze o tym nie wie - wynika z czwartej edycji raportu "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce“, przygotowanego przez firmę Novo Nordisk, wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego.

"Najnowsze dane IDF wskazują, że w samej Europie na cukrzycę choruje 55 mln osób w wieku 20-79 lat, co stanowi 10% tej grupy wiekowej - czytamy w raporcie. Prawie połowa dorosłych chorujących na cukrzycę to osoby poniżej 60. roku życia. Największa zachorowalność na cukrzycę występuje w Federacji Rosyjskiej (9,74%), a najzdrowszym pod tym względem europejskim społeczeństwem jest Republika Mołdawii (2,73%). Polska (9,03%) w tym rankingu zajmuje wysokie czwarte miejsce, za Portugalią (9,56%) i Cyprem (9,31%)“.

Ukryta pandemia
Od 1 listopada osoby z cukrzycą typu 2., leczone insuliną NPH (o przedłużonym czasie działania) od co najmniej pół roku i z hemoglobiną glikowaną przekraczającą 8%, mogą korzystać z refundacji insuliny Levemir. Insulina detemir, o nazwie handlowej Levemir, to analog insuliny ludzkiej o wydłużonym czasie działania, otrzymywany na drodze inżynierii genetycznej. Analog ten stosowany jest m.in. w leczeniu cukrzycy dziecięcej i młodzieżowej, ale również u pacjentów w podeszłym wieku.

Marsz po zdrowie
Od 15 czerwca br. realizowany jest program promujący codzienną aktywność fizyczną jako podstawę w profilaktyce cukrzycy. W pierwszą sobotę października na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy zorganizowano marsz "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy". - Zapraszamy wszystkich do udziału w kampanii "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy"- wczesnym popołudniem zachęcał przez mikrofon bydgoszczan jeden z organizatorów. - Pójdźmy razem w stronę zdrowia. Kampania ma za zadanie uwrażliwić opinię społeczną na problem rosnącej liczby zachorowań na cukrzycę. Według WHO cukrzyca zaczyna przypominać wielką pandemię. Coraz więcej osób na nią choruje w coraz młodszym wieku. Najprostszym lekarstwem jest ruch...

Morwa Biała Plus Superprodukt 2013
Finał plebiscytu Dobre dla Diabetyka 2013

Zakończył się plebiscyt "Dobre dla Diabetyka 2013" organizowany po raz czwarty przez redakcję magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość". Uczestniczyło w nim 35 produktów bądź usług najbardziej przyjaznych diabetykom. Kilkakrotnie prezentowaliśmy je na łamach czasopisma, a także na stronie internetowej www.magazynpen.com.pl. Głosowanie trwało od maja aż do września i czytelnicy "PEN-a" oraz internauci wybrali pięć najważniejszych w codziennym życiu diabetyka produktów.

Chrońmy naszą przyszłość
Pod takim hasłem przebiega tegoroczny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, zawsze obchodzony 14 listopada. Centralne obchody w Polsce zaplanowano w tym roku w Kielcach, dwa dni później. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna informuje, że kampania związana z tegorocznymi obchodami jest ostatnią w ramach akcji "Cukrzyca - edukacja i profilaktyka" prowadzonej przez IDF w latach 2009-2013. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość".
Spis treści:

OD REDAKCJI
Liczenie z kłopotami - str. 2

PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Muzyka wspomaga leki - str. 4

Najprostszym lekarstwem jest ruch - str. 5

ZAKAŻENIE BAKTERIĄ HELICOBACTER PYLORI
Choroby żołądka - str. 6

Stymulator zamiast insuliny - str. 6

Chrońmy przyszłość - str. 7

CZYTELNICY WYBRALI NAJLEPSZE PRODUKTY
Finał plebiscytu Dobre dla Diabetyka 2013 - str. 8

KLIKAJ I CZYTAJ
Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na nasze strony internetowe - str. 8

PORADNIK - NAJWAŻNIEJSZE BADANIA
Biopsja szpiku - str. 9

Zestawy do pomp też refundowane? - str. 10

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
Lekarstwa mogą pomóc - str. 11

BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 12

SKLEP DIABETYKA - str. 12

WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 13

CUKRZYCA ACHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA
Lukrowane SERCE - str. 14

Ile kosztuje cukrzyca? - str. 14

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak zmniejszyć ból podczas nakłucia - str. 15

REHABILITACJA, WYPOCZYNEK I TURYSTYKA
Jesienne podróże - str. 16

Lepiej zapobiegać niż leczyć - str. 16

DIABETICA EXPO 2013
Toruńskie spotkanie lekarzy i pacjentów - str. 17

YOUTH LEADERSHIP CAMP 2013
Jedna z dwudziestu czterech - str. 18

Co czwarty chory dyskryminowany? - str. 19

RAPORT O CUKRZYCY W POLSCE
Ukryta pandemia - str. 20

Analog insuliny Levemir tańszy - str. 20

ŻYCIE Z CUKRZYCĄ
Sześćdziesiąt lat ze strzykawką - str. 21

KUCHNIA DIABETYKA
Tabele przeliczników - str. 22

KUCHNIA DIABETYKA
Zimą zmieniamy jadłospis - str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2013
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line