Dodanie białka sojowego do codziennej diety znacznie poprawia funkcje nerek i może obniżać ryzyko choroby serca u osób z cukrzycą typu II - wyniki badań naukowców z USA publikuje pismo "Journal of Nutrition".
Cukrzyca typu II (insulinoniezależna) to poważna, przewlekła choroba metaboliczna, objawiająca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Dotyka ona najczęściej ludzi starszych lub osoby otyłe po 30. roku życia.
Chorzy na cukrzycę muszą stale kontrolować poziom glukozy we krwi. W ich wypadku szczególnie ważne jest przestrzeganie prawidłowej diety i regularna aktywność fizyczna. Zaniedbanie tych zaleceń grozi bowiem poważnymi powikłaniami.
Jednym z podstawowych powikłań u osób z cukrzycą jest zaburzenie funkcji nerek, które może prowadzić do ich skrajnej niewydolności. Głównym objawem niewydolności jest wzrost poziomu białka (albuminy) w moczu chorego. Dlatego też, aby nie obciążać zbytnio nerek, diety dla cukrzyków polegają między innymi na zredukowaniu ilości białka w pożywieniu.
Do innej grupy powikłań u cukrzyków należą: miażdżyca naczyń, wzrost ciśnienia krwi oraz ryzyko choroby wieńcowej serca.
"Niewielka zmiana w diecie, która polegałaby na zwiększeniu spożycia produktów sojowych, mogłaby pomóc w prewencji choroby nerek, a być może też w prewencji choroby wieńcowej serca u cukrzyków" - podkreśla prowadząca najnowsze badania Sandra R. Teixeira, z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign.
Badania przeprowadzono na 14 emerytowanych wojskowych w wieku od 53 do 73 lat, którzy leczyli się z powodu zaawansowanej cukrzycy typu II.
Połowa osób z tej badanej grupy przeszła na dietę, w której 50 procent dostarczanego białka stanowiło białko sojowe. Druga połowa badanych otrzymywała zamiast tego białko zwierzęce: kazeinę. Naukowcy mierzyli poziom albuminy w próbkach moczu chorych; badano też poziom cholesterolu w ich krwi.
Okazało się, że u tych mężczyzn, którym do posiłków dodawano białko sojowe, funkcjonowanie nerek poprawiło się. Poziom albuminy w moczu tych mężczyzn spadł o 9,5 procent, natomiast w grupie, która dostawała kazeinę, odnotowano wzrost - o ponad 11 procent.
W grupie badanych, których dieta uwzględniała soję, zaobserwowano też korzystny, choć niewielki wzrost (o o 4,3 procent) poziomu "dobrego" cholesterolu - HDL, podczas gdy u mężczyzn otrzymujących kazeinę nastąpił jego spadek (na szczęście nieznaczny). Jak przypominają autorzy, podobne wyniki udało się uzyskać rok wcześniej na myszach, przy czym dieta z dodatkiem białka soi zahamowała jedynie wzrost poziomu albuminy w moczu chorych zwierząt.
Zdaniem badaczki, odkrycie jej zespołu jest o tyle istotne, że w ostatnim czasie obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu II. Schorzenie to dotyka coraz młodszych osób.
Jak ogłosili niedawno (w maju 2004) przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia WHO, można już mówić o światowej epidemii tej choroby.
Autorzy nie potrafią na razie wyjaśnić, na czym dokładnie polega korzystny wpływ soi na funkcjonowanie nerek. Przypuszczają jednak, że białka w niej zawarte mogą poprawiać przepływ krwi w tych narządach.
Białko sojowe oferuje sklep z odżywkami - Pakerszop.pl