Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Wszystko o Accu-Chek Combo

Programowanie dawki podstawowej - wpis nr 10

źródło: oprac. własne, dodano: 5 listopada 2013 r.

Przez kilka lat byłam sukcesywnie leczona przy pomocy insuliny analogowej długodziałającej. Sielanka skoczyła się, gdy dopadł mnie tzw. efekt brzasku. Przez blisko 1,5 roku budziłam się z cukrem na poziomie 200-300mg/dL. Mimo, iż w ciągu dnia i w nocy cukier trzymał się raczej w okolicach normoglikemii, o tyle nad ranem sytuacja nie wyglądała zbyt ciekawie.

Jedynym sposobem na to było wstawanie około godziny 4 rano i podawanie sobie insuliny szybkodziałającej pomimo aktualnie dobrego cukru. Przyznaję się, że ja tego nie stosowałam, czego efektem był wzrost hemoglobiny glikowanej i kiepskie samopoczucie tuż po przebudzeniu. Mój cukier nad ranem szybko się uregulował zaraz po podłączeniu osobistej pompy insulinowej.

Pompa insulinowa pozwala na bardziej fizjologiczne podawanie insuliny niż peny. Jej zadaniem jest dostosowanie podaży insuliny do rytmu dobowego i rytmu działania hormonów hiperglikemizujących (jakim jest np. hormon wzrostu). Pomimo, iż efekt brzasku dotyka zwykle osoby młode, będące w fazie szybkiego wzrostu, to coraz częściej dotyka on także osoby dorosłe.

Pompa insulinowa Accu-Chek Spirit Combo podaje insulinę co 3 minuty, w 20 równych dawkach w ciągu godziny, 24 godziny na dobę. Zatem możemy ustawić 24 różne godzinowe dawki podstawowe, które składają się na profil dawek podstawowych (dzienną dawkę podstawową).


Ustalane dawki są niezwykle precyzyjne, zaś ich krok zwiększania bardzo mały. W przypadku dawki od 0,05U do 1U krok wynosi 0,01U, przy dawce od 1U do 10U - 0,05U, natomiast przy dawce od 10U do 50U - 0,1U. Stąd praktycznie niezastąpiona jest u małych dzieci, bądź osób z bardzo małym lub widocznie zmieniającym się w ciągu doby zapotrzebowaniem na insulinę.

Pompa oferuje zapisanie aż pięciu różnych profili dawek podstawowych. Jest to przydatne, gdy nasze zapotrzebowanie na insulinę zmienia się bardzo np. w zależności od aktywności czy stanu zdrowia (poniedziałek-piątek, dzień ćwiczeń, dzień relaksu, przeziębienie, itp.).

W materiale filmowym można zobaczyć jak ustawić profile dawek podstawowych. Zapraszam do obejrzenia.

Małgorzata MagieraMateriał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Wszystko o Accu-Chek Combo: Programowanie dawki podstawowej - wpis nr 10
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line