Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2013, nr 11 (214)

dodano: 4 listopada 2013 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykPora roku, która nastała zobowiązuje. Nas do poruszania tematów związanych z jej mankamentami, a Państwa - do większej dbałości o swoje zdrowie. Negatywy okresu jesienno-zimowego wydają się oczywiste: mniejsza aktywność fizyczna, bardziej treściwe - często niezdrowe - jedzenie oraz infekcje (np. przeziębienie, grypa). To wszystko sprawia, że w zimne miesiące roku trudno utrzymać prawidłowe wartości glikemii i pozytywne nastawienie. Przed nami kilka trudnych miesięcy, które musimy jakoś przetrwać w dobrej kondycji i względnie dobrym zdrowiu. Jak to zrobić? Po pierwsze badać się regularnie i nie zaniedbywać samokontroli. Po drugie - ruszać się, nawet w pozycji siedzącej lub leżącej - to naprawdę możliwe, o czym dowodzi tekst w dziale Aktywny styl. Po trzecie - wysypiać się, bo sen to zdrowie, a jeśli mamy z tym kłopot możemy skorzystać z porad zawartych w artykule "Problematyczna bezsenność".

Ponieważ sezon grypy i przeziębień trwa, i zapewne szybko się nie skończy, powinniśmy uzbroić się w wiedzę, która pomoże nam poradzić sobie z cukrzycą w tych trudnych momentach, bo infekcje mają niestety bardzo duży wpływ na glikemię. O tym, jak podczas choroby regulować dawki insuliny, jak często kontrolować poziom glukozy, kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza itd., przeczytacie w artykułach: "Infekcje a kontrola cukrzycy" i "Insulinoterapia przy grypie".

Życzymy zdrowia i konstruktywnej lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Infekcje a kontrola cukrzycy
Nieubłaganie nadszedł czas, którego tak wielu z nas nie lubi - okres sprzyjający częstszemu występowaniu chorób infekcyjnych. Pojawienie się grypy lub nawet zwykłego przeziębienia u osób z cukrzycą wymaga zwiększonej kontroli glikemii oraz - co nie zawsze jest przez pacjentów uwzględniane - zmian w dawkowaniu insuliny.

Dodatkowe schorzenia takie jak przeziębienie, gorączka czy nieżyt żołądkowo-jelitowy mogą zaburzać wyrównanie cukrzycy - występujące często wahania glikemii i zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę utrudniają zarządzanie chorobą i utrzymanie właściwej kontroli. Dlatego w artykule tym staramy się przybliżyć różne sposoby i zasady ułatwiające radzenie sobie z cukrzycą, gdy pojawi się jakaś infekcja, a z nią problem z glikemią i zmieniającym się zapotrzebowaniem na insulinę.

POD LUPĄ
Problematyczna bezsenność
Najistotniejsze w leczeniu łagodnych zaburzeń snu jest przestrzeganie prawidłowej higieny snu. Pod tym pojęciem rozumie się zasady i zalecenia, których stosowanie poprawia jakość snu. Najważniejsze z nich to aktywność fizyczna prowadzona późnym popołudniem, ale nie wieczorem, która sprawia, że sen staje się głębszy i dłuższy. Istotne jest też unikanie spędzania czasu w łóżku przed zaśnięciem i po wybudzeniu oraz drzemek w ciągu dnia, a także zrezygnowanie z kofeiny, nikotyny i alkoholu. Napoje energetyzujące mogą utrudniać zaśnięcie nawet do 12 godzin od ich spożycia. By uregulować rytm okołodobowy powinno się unikać ekspozycji na silne światło w godzinach wieczornych i nocnych, wstawać codziennie mniej więcej o tej samej porze, spożywać kolację maksymalnie trzy godziny przed snem.

POD LUPĄ
Cukrzyca i układ krążenia - nowe wytyczne
W wytycznych podkreśla się, że bardzo ważne znaczenie ma bogata w błonnik dieta, zawierająca każdego dnia warzywa i owoce, a także ograniczenie spożycia cukrów prostych oraz tłuszczów. Konieczny jest codzienny wysiłek fizyczny - optymalny jego czas to nie mniej niż 30 minut dziennie lub przynajmniej 150 minut w ciągu tygodnia. Taki tryb życia powinien zapewnić prawidłową masę ciała. Gdy pacjent z cukrzycą ma współistniejącą nadwagę, a jego BMI przekracza 25 kg/m2, zaleca się redukcję masy ciała o więcej niż 5%. Ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Węglowodany a odchudzanie
W przypadku cukrzycy, nadwagi lub otyłości bardzo ważne jest ograniczanie spożycia cukrów dodanych, czyli cukru używanego zwyczajowo (np. do słodzenia - sacharoza) oraz cukrów dodawanych do produktów spożywczych w czasie ich wytwarzania lub produkcji. Są to między innymi: sacharoza (cukier do słodzenia), fruktoza, glukoza, miód, syropy - glukozowy, wysokofruktozowy, kukurydziany, klonowy, melasa cukrowa, dekstroza krystaliczna.

Warto czytać etykiety i sprawdzać, czy w danym produkcie spożywczym, który chcemy kupić znajduje się któryś z wyżej wymienionych składników. Jeśli tak, oznacza to, że dany produkt zawiera cukier dodany i lepiej z niego zrezygnować. Unikanie takich produktów pomaga zmniejszyć ilość węglowodanów w diecie, a tym samym zmniejszyć jej kaloryczność, co wspomaga proces odchudzania.

WARTO WIEDZIEĆ
Poradnik pacjenta (cz.2)
Każdy z nas w którymś momencie dostaje zwolnienie z powodu choroby, musi skorzystać z pomocy lekarza specjalisty czy wykupić leki zapisane na receptę. Zasady obowiązujące w systemie opieki zdrowotnej w tego typu przypadkach mogą nastręczać pacjentom problemów. istniejące w ochronie zdrowia wymogi formalne stwarzają bowiem mnóstwo sposobności do pomyłek. Dlatego warto mieć przynajmniej ogólną orientację w kwestiach związanych z organizacją systemu ochrony zdrowia, aby pewniej się w nim poruszać, gdy zajdzie taka potrzeba.

(...) Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej. Niedopuszczalne jest zatem przyjście osoby trzeciej w imieniu osoby starającej się o wypisanie takiego druku, nawet jeśli zwraca się o to do lekarza najbliższa rodzina ubezpieczonego.
SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Śmiertelny bieg i życiowe wnioski
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
3 Sprintem przez życie
4 Koszalin ma swój napęd!
POCZYTALNIA
8 PsInka Inka zostaje diabdogiem (16)
Z kongresu amerykańskich diabetologów
9 Konsekwencje upadków u starszych osób
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
10 Żyję bo biorę
DIABETYK POLECA
12 Infekcje a kontrola cukrzycy
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
18 Cukrzyca: ochrońcie swoją przyszłość
22 Insulinoterapia przy grypie
POD LUPĄ
25 Problematyczna bezsenność
28 Cukrzyca i układ krążenia - nowe wytyczne
30 Badania kontrolne - jakie i kiedy? (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
32 Gdy wybierasz się na narty
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Dieta w chorobach jelit
36 Węglowodany a odchudzanie
39 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
40 Ruszaj się siedząc!
WARTO WIEDZIEĆ
38 Poradnik pacjenta (cz.2)

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2013, nr 11 (214)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line