Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy gen związany z cukrzycą typu 1

Onet.pl, 15 lipca 2004 r.


Mutacja genu o orientalnej nazwie SUMO-4 może mieć związek z występowaniem cukrzycy typu 1, która najczęściej występuje u dzieci - informuje pismo "Nature Genetics".

Cukrzyca to choroba, w której organizm ma trudności z wykorzystaniem glukozy, obecnej we krwi, do produkcji energii. Regulujący odpowiednie procesy hormon, insulina, albo nie jest wytwarzany przez trzustkę (typ 1), albo jego działanie jest zaburzone (typ 2).

Charakterystycznym objawem cukrzycy jest wzmożone pragnienie i wydalanie dużych ilości moczu, w którym można wykryć cukier. Jest to konsekwencja podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Z czasem może dojść do uszkodzenia wielu narządów - serca, nerek, oczu.

Cukrzyca typu 1 jest spowodowana przez reakcję autoimmunologiczną, uszkadzającą trzustkę. Chorym niezbędne są zastrzyki insuliny, przyjmowane przez całe życie.

Naukowcy z Medical College of Georgia, pod kierownictwem doktora Jin-Xiong She, przebadali prawie 1000 rodzin, w których występowała cukrzyca. Okazało się, że u chorych na cukrzycę częściej występowała mutacja genu SUMO-4 niż u zdrowych członków tych samych rodzin.

Gen SUMO-4 pomaga w regulacji układu immunologicznego, chroniącego organizm przed infekcją. Kontroluje aktywność cząsteczki nazywanej NFkB, a ta z kolei wpływa na działanie cytokin: białek które regulują intensywność i czas trwania reakcji immunologicznej. Wiadomo było, że cytokiny mają związek z cukrzycą typu 1 i innymi chorobami autoimmunologicznymi, ale szczegóły nie były znane.

Podczas np. infekcji bakteryjnej lub wirusowej równowaga układu immunologicznego może zostać zachwiana. Pod wpływem zmutowanego genu powstaje więcej cytokin i układ immunologiczny zaczyna atakować wytwarzające insulinę komórki trzustki (zwane komórkami beta). Atak układu odpornościowego na własne tkanki nazywamy reakcją autoimmunologiczną. Występuje ona także w chorobach reumatycznych, stwardnieniu rozsianym lub niektórych chorobach tarczycy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy gen związany z cukrzycą typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line