
Zwolennicy tzw. umiarkowanego picia powołują się na liczne doniesienia naukowe na temat korzystnego działania niewielkich ilości alkoholu na zdrowie. Wszak już starożytni medycy - Paracelsus, Pliniusz i Galen - pisali o pozytywnym wpływie wina na organizm, natomiast Hipokrates zalecał jego spożycie w celach diuretycznych. Badania wykazały, że u osób pijących regularnie umiarkowane ilości alkoholu występuje mniejsze ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu, u diabetyków dodatkowo dochodzi do zwiększenia wrażliwości na insulinę. Mimo to generalnie diabetykom nie zaleca się spożywania alkoholu, a on sam nie może być traktowany jako lekarstwo zapobiegające chorobom układu krążenia.
Reguły i wyjątki
Fakt, że osoby chore na cukrzycę powinny powstrzymywać się od picia alkoholu (głównie z powodu ryzyka ciężkiej hipoglikemii) nie oznacza konieczności abstynencji do końca życia. Jak to w cukrzycy bywa, dużo zależy od tego, na ile pacjent zna swój organizm oraz mechanizmy wzajemnego oddziaływania insuliny i alkoholu.
Serdecznie zapraszamy do nowego portalu www.bibliotekadiabetyka.pl. Wiedza przekazana przez fachowców w przystępnym języku.