Dowiedzieliśmy się od kolegi Krzysztofa, iż jest prezesem Stowarzyszenia Diabetyków w Namysłowie, gdzie liczba cukierków przekracza 500 osób. Krzysztof opowiedział nam, jak dawniej podawał insulinę, sprawdzał poziom cukru, a jak jego życie zmieniło się, gdy pojawiły się strzykawki do insuliny. Paweł nasz kolejny nowy uczestnik pokazał nam nowy gadżet diabetyków, mianowicie styropianowe etui na pena z insuliną, które chroni przed upałami. Pomysłodawczynią owego wynalazku jest artystka z Wrocławia.
Tematami, jakimi zajęliśmy się tym razem, była opieka medyczna nad diabetykiem w innych krajach; przejazd środkami komunikacji miejskiej z legitymacją o niepełnosprawności oraz dyskryminacja i brak pracy przez diabetyka. Z opowieści Krzysztofa, wiemy, iż w krajach takich jak: Niemcy, Anglia, Finlandia, Włochy, Cypr, każdy diabetyk otrzymuje za darmo insulinę i pompę insulinową oraz traktowany jest z należytą godnością niż ma to się do naszego kraju. Jeśli chodzi o przejazdy środkami komunikacji miejskiej, okazuje się, iż kontrolerzy uznają legitymację osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym z ulgowym biletem, jako ulgę, pomimo iż w przepisach nie ma o tym słowa.
Natomiast część diabetyków posiada pracę i jest z niej zadowolona, pozostali mają problem z jej znalezieniem, co w konsekwencji prowadzi do złego wyrównania cukrzycy i pogorszenia samopoczucia, bo bez środków finansowych, diabetyk nie jest w stanie zakupić leków, które ratują mu życie.
Aby nie zasmucić naszego spotkania, Justyna założycielka naszej grupy, opowiedziała nam, jak wygląda jej staż i udzieliła paru wskazówek na temat imprez kulturalnych we Wrocławiu.
Kochani diabetycy, kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 21 września o godz. 14 pod Kliniką Diabetologii ul. Pasteura 4 Wrocław. Zapraszamy wszystkich chętnych do przyjścia i zapoznania się z nami. Jest już nas 16 osób.
Kontakt:
Justyna Michalska
email: justyna198413@interia.pl
telefon: 510 094 968
Profil na Facebooku