Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2013, nr 8 (211)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykChoć to numer sierpniowy, a więc jeszcze letni - czyli tzw. sezon ogórkowy - to w DIABETYKU nie ma powtórek ani tematów "zapychających dziury". Wręcz przeciwnie, postaraliśmy się o porządną dawkę praktycznej wiedzy, ciekawych informacji i edukacji. Dlatego tylko u nas dowiecie się, jaki związek z cukrzycą mają choroby tarczycy (i jak one wpływają na glikemię), w jaki sposób zaplanować aktywność fizyczną - tym razem pływanie - aby współgrała ze stosowanym leczeniem (przykład mieszanek insulinowych), czym jest lipodystrofia poinsulinowa - jak do niej nie dopuścić i jak sobie z nią radzić, gdyż już się pojawi. W tym numerze podpowiadamy także, jak łagodnie przejść z letniego, pełnego aktywności trybu życiu do zwykłej, rutynowej codzienności - oczywiście w kontekście kontroli cukrzycy. Radzimy, co i jak zrobić, aby czas powrotu do pracy, szkoły, na studia odbył się bez kłopotliwych wahań glikemii i stresu.

Ponadto przedstawiamy wyniki bardzo dużego badania, przeprowadzonego w 17 krajach, na temat jakości życia osób z cukrzycą i ich rodzin, które to wyniki spowodowały wielkie poruszenie w środowiskach naukowych na całym świecie. Gorzkie życie z cukrzycą to nie tylko tytuł artykułu, ale i dogłębna analiza problemów związanych z tą chorobą, z którymi żaden kraj na świecie jeszcze się nie uporał.

Zapraszamy do lektury i życzymy udanej pozostałej części wakacji.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Diabetyk poleca
Powrót do codzienności
Wraz z końcem urlopu kończy się też piękny okres związany z idealnymi glikemiami, zmniejszaniem dawek insuliny, bezkarnym jedzeniem przekąsek itp. Wakacje to zazwyczaj wspaniały czas dla naszej cukrzycy: ruszamy się znacznie więcej, a do tego z daleka omijamy sytuacje stresowe. Niejednokrotnie podczas wizyty u diabetologa okazuje się, że wartość hemoglobiny glikowanej jest znacznie niższa po powrocie z wakacji niż przed urlopem.

W kontekście powrotu z wakacji i ponownego wejścia w tryb zawodowo-szkolny, najlepiej po prostu wrócić do swojej bazy sprzed rozpoczęcia wakacji. Pisałam już wcześniej, że dobrym ruchem jest ustawienie sobie specjalnej bazy (tudzież dawki insuliny w penie z insuliną długo działającą) tylko na wakacje. W przypadku pompy byłby to pewnie lekko zredukowany profil/inny schemat bazy. Przy penach - mniejsza dawka insuliny o przedłużonym działaniu. Gdy zaś wakacje dobiegają końca, zwykle trzeba z powrotem wrócić do swojej głównej bazy (ilości jednostek insuliny długo działającej).

Rozważania o Cukrzycy
Lipodystrofia poinsulinowa
Stałe podawanie insuliny w to samo miejsce pobudza lokalną syntezę lipidów i w konsekwencji przerost tkanki tłuszczowej. Do innych czynników predysponujących do rozwoju lipohipertrofii należą: niski wskaźnik masy ciała, młody wiek oraz podawanie insuliny w skórę brzucha. Leczenie polega na rotacyjnych zmianach miejsc wstrzyknięć insuliny oraz stosowaniu codziennego masażu zmian przerostowych. Czasami zmienia się też preparat insuliny, np. z insuliny ludzkiej na insulinę analogową albo proponuje wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Lipodystrofia zanikowa (z wytworzeniem charakterystycznych dołów i zagłębień) statystycznie częściej pojawia się u kobiet i dzieci w początkowym okresie stosowania insuliny. Może to być wynikiem ciągłej podskórnej infuzji insuliny (pompy insulinowe) lub mieć podłoże immunologiczne i wiązać się z właściwościami alergizującymi tego związku.

Pod Lupą
Choroby tarczycy a cukrzyca
Nawet stosunkowo ciężka niedoczynność tarczycy nie wpływa ewidentnie na przebieg cukrzycy. Tak więc osoba z cukrzycą typu 1 lub typu 2 może mieć niedoczynność tarczycy i poza typowymi objawami niedoczynności (uczucie zimna, wzmożona senność, zmęczenie, obrzęki, suchość skóry, przybieranie na wadze, wypadanie włosów), nie będzie miała problemów z wyrównaniem cukrzycy. Osoba mająca takie objawy powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań hormonalnych, najlepiej od razu TSH i fT4 (nie ma potrzeby wykonywania fT3).

W przeciwieństwie do niedoczynności tarczycy nadczynność może spowodować niewyrównanie cukrzycy. Hormony tarczycy w nadmiarze powodują przyspieszone opróżnianie żołądka (przyspieszają jego perystaltykę) i zwiększają wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego.

Zdrowo Żywieniowo
Dieta przyszłej mamy
Nieprawdą jest, że będąc przy nadziei, powinnaś jeść za dwoje. Twoje zapotrzebowanie na energię wzrasta jedynie o blisko 300 kcal w pierwszej połowie ciąży i o 400 kcal w drugiej połowie. Nie jestem zwolenniczką ścisłego wyliczania kalorii (proponowana dieta nie została przeliczona na kalorie) i uważam, że powinnaś raczej obserwować swoje ciało, niż zastanawiać się, ile kalorii już dziś zjadłaś. W ciąży przybiera się na wadze przeciętnie ok. 12 kg i po prostu wystarczy pilnować, by zanadto nie przytyć. W ciągu dnia dobrze jest zaplanować sobie 5-6 posiłków skoordynowanych z przyjmowaniem insuliny. W każdym z nich powinna się znaleźć porządna porcja węglowodanów złożonych, które w ogólnym bilansie będą dostarczać ok. 60% energii.

Aktywny Styl
Skakać, biegać, latać, pływać...
Dla rozwijających się młodych organizmów podejmowanie aktywności fizycznej ma szczególne znaczenie. Ciało dziecka ulega ciągłemu wzrostowi, a ruch może zapewnić mu zwiększenie jakości rozwoju poprzez: wzrost masy i maksymalnej siły mięśniowej, poprawę unaczynienia mięśni szkieletowych (mocniejszy kościec), poprawę ukrwienia i odżywienia stawów, pobudzenia czynności kaletek maziowych i zwiększenie zakresu ruchów w stawach. Ponadto dziecko poprzez podejmowanie aktywności fizycznej pracuje nad poprawą swojej koordynacji ruchowej, harmonii oraz precyzji ruchów, jak również zapobiega powstawaniu wad postawy, które są coraz większym zagrożeniem w populacji. (...) Chore na cukrzycę dzieci mogą ćwiczyć tak samo jak ich zdrowi rówieśnicy. Podstawowym jednak warunkiem jest wyrównana cukrzyca oraz wiedza na temat choroby. Wiedzę tę musi posiadać nie tylko dziecko, ale również rodzic oraz trener. Poprzez wiedzę rozumiemy wszelkie zagrożenia, jakie niesie ze sobą wystąpienie incydentu hipoglikemii i umiejętność poradzenia sobie z nimi.
SPIS TREŚCI
Felieton
2 Dialog
Poczytalnia
3 ADHD sprzyja otyłości w wieku dorosłym
Stany przedcukrzycowe i zmiany w naczyniach siatkówki
Starsze osoby są zagrożone polineuropatią obwodową
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (13)
Praca w nocy zaburza tolerancję glukozy
5 Recepta na zdrowie
Perspektywy i Zbliżenia
6 Przedszkole dla wszystkich
7 Ogólnopolski Dzień Diabetyka
Diabetyk Poleca
8 Powrót do codzienności
Rozważania o Cukrzycy
12 Ekonomia i dwie iniekcje
14 Lipodystrofia poinsulinowa
16 Gorzkie życie z cukrzycą
ABC Insulinoterapii
19 Z insuliną - jak ryba w wodzie
Pod Lupą
22 Choroby tarczycy a cukrzyca
24 Nowe wytyczne leczenia nadciśnienia
Zdrowo Żywieniowo
28 Nadmiary i niedobory w diecie - witaminy z grupy B (cz.2)
31 Dieta przyszłej mamy
31 Dieta w zapaleniu błony śluzowej żołądka
38 Przepisy kulinarne
Aktywny Styl
39 Skakać, biegać, latać, pływać...
Warto Wiedzieć
42 O rany!

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2013, nr 8 (211)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 23 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line