Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 4/2013

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 15 lipca 2013 r.

Spacer po zdrowie

Ruszamy się niewiele: po mieszkaniu, trochę w biurze, w drodze do pracy, od parkingu samochodowego lub przystanku autobusowego, wyprowadzając psa... Na spacery nie mamy czasu. No a jak mamy, to nam się nie chce. To, że lekarze zalecają chodzenie "do bólu", niewiele daje.


Badania przeprowadzone niedawno na George Washington University wykazały, że kwadrans spaceru po każdym posiłku zmniejsza stężeniu cukru we krwi w takim samym stopniu co jednorazowa przechadzka w umiarkowanym tempie przez 45 minut. Glikemia poposiłkowa w cukrzycy zdecydowanie pnie się w górę. A zatem poobiednia drzemka, odpoczynek po kolacji jest tym co najgorsze.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwo Diabetologicznego 15 czerwca zainaugurowano w Łodzi (relację zamieszczamy w innym miejscu) akcję "10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy". Środowisko lekarzy zachęca wszystkich, a zwłaszcza zagrożonych nietolerancją glukozy, zagrożonych cukrzycą, osoby z nadwagą do umiarkowanego systematycznego ruchu.

Aktywność fizyczna ma takie samo znaczenie jak leki - obniża glikemię. 10 tysięcy kroków to wielkość optymalna, to około 5 kilometrów. Codzienny taki spacer to bezcenna dawka zdrowia.

Szkoda, że w sobotnie popołudnie Piotrkowską, Struga, al. Kościuszki, Mickiewicza przeszło tak mało ludzi. Ale to nic. Nic wielkiego się nie stało, że wielu łodzian i przyjezdnych odpuściło sobie tę optymalną dawkę 10 tysięcy kroków. Zrobiono pierwszy krok. Marsz ulicami zapisał się w świadomości kilku procent chorych i zdrowych. Kampania będzie kontynuowana. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - organizacja skupiająca osoby z cukrzycą w całym kraju obiecuje popularyzować aktywność fizyczną, a zwłaszcza spacery dla zdrowia. Może do chorych dołączą zdrowi, jeszcze zdrowi. Oby zdrowi jak najdłużej. Warto, bo zdrowie to bogactwo.

Andrzej Karnowski

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Leczenie na całe życie
Z dr. hab. med. STANISŁAWEM DĄBROWIECKIM, prof. Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki CM UMK, rozmawia Andrzej Karnowski

Otyłość jest chorobą, a zatem wymaga leczenia. Tymczasem osoby otyłe mówią, że walczą - najczęściej nieskutecznie - z otyłością...

- Przyczyn otyłości jest bardzo dużo. Oczywiście są osoby, które są w stanie sobie poradzić z otyłością. Doświadczenie na to wskazuje. Współpracuję z internistami. Taki silny ośrodek jest w Ciechocinku - mam na myśli Uzdrowiskowy Szpital Kliniczny, którym kieruje prof. dr hab. Irena Ponikowska, kierownik Katedry i Zakładu Balneologii i Chorób Przemiany Materii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Pracuje tam dr Jacek Chojnowski i nieraz rozmawiamy na temat leczenia otyłości metodami zachowawczymi. Dieta, ograniczenie ilości kalorii, ćwiczenia, zabiegi - jakie są tego efekty? Prowadzone tam wieloletnie badania wskazują, że efektywność metod zachowawczych, nieoperacyjnych szacuje się na 15 proc. Tylu pacjentów uzyskuje trwałą redukcję masy ciała. Chociaż niektórzy twierdzą - jak ostatnio ośrodek łódzki - że są w stanie uzyskiwać dużo większą skuteczność leczenia zachowawczego otyłości. Inni z kolei mówią, że jak się patrzy na wyniki pięcioletnie, to są one dużo gorsze. Tak więc optymistycznie licząc, w mojej ocenie co piąta osoba - z należytym wsparciem lekarskim, wsparciem rodziny, z dostępem do zabiegów rehabilitacyjnych, pobytów sanatoryjnych, z wsparciem dietetyków - może liczyć na pełen efekt.

Chirurgia bariatryczna uważana jest obecnie za najbardziej skuteczną metodę leczenia skrajnej otyłości. Podziela Pan ten pogląd?

- Tak. Proporcje się odwracają. Upraszczając można powiedzieć, że 60-70 proc. leczonych metodami chirurgii bariatrycznej uzyska dobry i bardzo dobry efekt, polegający na spadku o trzy czwarte nadmiaru masy ciała. Pacjent, który waży przykładowo 100 kilogramów (a powinien ważyć około 60 kg) uzyska masę ciała 70 kg, czyli schudnie o 30 kg. Są to wartości średnie. To zależy jak radykalna ma być ta metoda operacyjna: czy powoduje zmiany odwracalne, czy nieodwracalne, czy pacjent ma możliwość - mówiąc wprost - oszukania tej metody operacyjnej. Te wyniki się wahają. Im większa jest ingerencja, tym ten wynik będzie lepszy, ale będzie więcej niebezpieczeństw zarówno podczas zabiegu operacyjnego, jak i powikłań późniejszych.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA
Tysiącami kroków dalej od cukrzycy
15 czerwca Pasaż Schillera i część reprezentacyjnej, najdłuższej (4,2 km) w Europie, handlowej ulicy Łodzi, wypełniły osoby z cukrzycą i ci, którzy chcieli sprawdzić, czy na nią nie chorują.

Przyjechali z Sandomierza i Suwałk, z Ostrowa Wlkp. i Sanoka, z Bydgoszczy i Kielc, z Głogowa i Leszna: najwięcej oczywiście z Łódzkiego: Kutna, Sieradza, Konstantynowa, Łasku, Zduńskiej Woli, Łęczycy, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego... Pasaż Schillera, gdzie swoje stoiska miały rozmaite firmy farmaceutyczne, producenci sprzętu, zdrowej żywności, odwiedzali też łodzianie.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak punkt laboratoryjny łódzkiej Health Think - agencji public relations, której podstawowym celem jest kreowanie inicjatyw prozdrowotnych. Prowadziła ona w pasażu badania przesiewowe. Osoby, które odwiedziły biały namiot mogły sprawdzić sobie poziom cholesterolu, stężenie cukru we krwi, zbadać wzrok. Przychodzili też ci, u których do tej pory nie wykryto cukrzycy. Nieliczni mieli podwyższoną glikemię. Po wywiadzie pielęgniarki lub lekarz internista zalecali im wizytę w poradni. Każdy musiał wypełnić też specjalną ankietę.

Stoisko Zarządu Miejskiego PSD w Łodzi oferowało materiały edukacyjne: "Mini poradnik w leczeniu ran u chorych na cukrzycę", "Stanowisko Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w sprawie stosowania niskokalorycznych substancji słodzących", "Najważniejsze aspekty związane z dietetycznym leczeniem cukrzycy typu 2". Odwiedzający mogli zaopatrzyć się bezpłatnie w najnowsze wydanie naszego magazynu "Pen". Pismo było jednym ze sponsorów medialnych tej największej wiosennej imprezy w kraju poświęconej środowisku diabetyków.


ZDROWA DIETA, DOBRE WARUNKI, SPORE UPUSTY CENOWE
Diabetyk na wakacjach
Diabetycy nie muszą siedzieć w domu w czasie wakacji. Swoje urlopy mogą zaplanować uwzględniając pensjonaty i domy wypoczynkowe nad morzem, na Mazurach czy w górach

Nie brakuje takich miejsc w Polsce, gdzie diabetycy mogą czuć się nie tylko dobrze, ale i bezpiecznie. Właściciele pensjonatów coraz częściej uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych lub cierpiących na choroby cywilizacyjne. W niektórych ośrodkach oprócz ułatwień dla niepełnosprawnych wczasowiczów oferowane jest dostosowane do schorzenia menu uwzględniające dietę osób chorych na cukrzycę, otyłych czy mających problemy z nadciśnieniem, cholesterolem.

Nad jeziorem

Wśród organizatorów letniego (i nie tylko) wypoczynku diabetyków jest Pensjonat Wileński w Mrągowie. Pensjonat położony jest nad rzeką Dajna, pomiędzy jeziorami Czos i Juno. Otoczenie pensjonatu to osiedle domków jednorodzinnych, okolica jest cicha, spokojna i bezpieczna. Jednocześnie blisko stąd do promenady nad jeziorem Czos, którą dojdziemy do centrum miasta, plaż miejskich z Ekomariną i placem zabaw dla dzieci, do amfiteatru, w którym latem odbywają się koncerty festiwalowe "Piknik Country", "Kultury Kresowej", "Mazurska Noc Kabaretowa", Filharmonia Dowcipu". Pensjonat jest czynny przez cały rok. Dysponuje komfortową bazą noclegową - 37 miejsc w 15 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, lodówką, TV i Internetem. Na życzenie gości zapewnia całodziennie wyżywienie. Realizuje również specjalne życzenia kulinarne - potrawy dla dzieci, diabetyków, wegetarian i inne. To miejsce polecamy szczególnie dla osób, które lubią spacery, ciszę i cenią bezpośredni kontakt z przyrodą. Dla grup zorganizowanych, szczególnie przed i po sezonie urlopowym właściciel.


ZDROWA DIETA, DOBRE WARUNKI, SPORE UPUSTY CENOWE
Sekrety oleju i oliwy
Konsumenci coraz bardziej interesują się tłuszczami roślinnymi tłoczonymi na zimno. Niestety, nie zawsze używają ich we właściwy sposób.

Oleje wyprodukowane metodą tłoczenia na zimno charakteryzują się dużą zawartością składników odżywczych, które w olejach tłoczonych w wysokich temperaturach ulegają zniszczeniu. Na przykład prowitamina A, lecytyna czy izomery "cis“, które w wysokich temperaturach przechodzą w formę "trans“, gorzej przyswajalną dla człowieka.

Tłoczenie na zimno to najstarsza i najprostsza metoda produkcji oleju polegająca na mechanicznym wyciskaniu go z nasion roślin oleistych. Można uzyskiwać w ten sposób olej z rzepaku, wiesiołka, ogórecznika, pestek pomidora, śliwki i in. Na jego jakość ma zasadniczy wpływ stosowany do produkcji surowiec.

WYBIERZ SUPERPRODUKT ROKU 2013
Pierwsze głosy, pierwsze notowania - Czytelnicy z Torunia zgłosili do plebiscytu Program Pomocy Pacjentom firmy Neuca

Dzięki SMS-om i kuponom, jakie nadeszły do redakcji, można już podać pierwszą listę najpopularniejszych produktów spośród prezentowanych w "PEN-ie" i na stronie internetowej www.magazynpen.com.pl

W plebiscycie "Dobre dla Diabetyka 2013" uczestniczy 35 produktów, a najwięcej głosów (stan na koniec czerwca) otrzymały: napój Nutricia Diasip - kod: TYP.DIA.21, Morwa Biała Plus - kod: TYP.DIA.1, Doppel Hertz - Dla diabetyków+Morwa - kod: TYP.DIA.2, Sok aroniowy znad Biebrzy - kod: TYP.DIA.3, Herbatka wspomagająca prawidłowy poziom cukru - kod: TYP.DIA.4, A-Z Granat - kod: TYP.DIA.32, Krem do stóp Prodiab - kod: TYP.DIA.7, Glukometr Wellion Calla Light - kod: TYP.DIA.9.

Głosowanie dopiero rozkręca się i wszystko może się zmienić. Zapraszamy do głosowania SMS-em. Jak głosować piszemy na stronie 17 oraz w Internecie www.magazynpen.com.pl

Można też wyciąć, wypełnić i przesłać na adres redakcji kupon plebiscytowy. To od czytelników i internautów, diabetyków zależy, który z produktów zasługuje na miano Superproduktu Roku 2013.

Głosujcie! Mamy upominki dla najaktywniejszych...
Spis treści:
OD REDAKCJI
Spacer po zdrowie - str. 2

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Leczenie na całe życie - str. 3

ZGŁASZAMY FIRMĘ NEUCA DO PLEBISCYTU
Aptekarz bliżej chorego - str. 4

DO PIECZENIA I GOTOWANIA POLECANA STEVIA
Słodziki z rekomendacją - str. 5

Mecenasi edukacji - str. 5

MEDYCYNA METABOLICZNA
Samokontrola glikemii - str. 6

Niesłodka odporność - str. 7

PORADNIK - NAJWAŻNIEJSZE BADANIA
Co możemy się dowiedzieć - str. 8

BADANIA NAD CUKRZYCĄ
Sztuczna trzustka coraz bliżej - str. 9

ZAMIAST METFORMINY REFUNDUJMY LEKI INKRETYNOWE
Od pacjenta zależy najwięcej - str. 10

OPINIE ZNANYCH DIABETOLOGÓW
Starzenie się z chorobami - str. 11

WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 13

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA
Tysiącami kroków dalej od cukrzycy - str. 14

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA
Pielgrzymka na Jasną Górę - str. 14

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA
Jubileusz nad Narwią - str. 15

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA
Spotkanie w puszczy - str. 15

PLEBISCYT CZYTELNIKÓW
Dobre dla Diabetyka 2013 - str. 16

PREPARATY Z MORWY BIAŁEJ
Regulują poziom cukru - str. 18

RADY NA WAKACJE
Zabierz apteczkę - str.19

RADY NA WAKACJE
Czy papierosy poprawiają samopoczucie? - str. 19

WSTYDLIWA DOLEGLIWOŚĆ
Zaparcia - str. 20

Jakby czas się zatrzymał - str. 20

W DIECIE DIABETYKA
Mleko - str. 21

ZDROWA DIETA, DOBRE WARUNKI, SPORE UPUSTY CENOWE
Diabetyk na wakacjach - str. 22

ZDROWA DIETA, DOBRE WARUNKI, SPORE UPUSTY CENOWE
Sekrety oleju i oliwy - str. 22

KUCHNIA DIABETYKA
Czas wielkiego grillowania - str. 23

BIBLIOTEKA DIABETYKA

Klikaj i czytaj

SKLEP DIABETYKA

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 4/2013
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line