Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2013, nr 6 (209)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykWalka rodziców o zdrowie i przyszłość dzieci nabiera niekiedy heroicznego charakteru. To bowiem nie tylko codzienna troska o pomiary glikemii, posiłki i dawkowanie insuliny, to także lęk przed wahaniami glikemii, wcześniejszymi bądź późniejszymi powikłaniami i wieloma innymi wyzwaniami. Walka rodziców o zdrowie dziecka polega również czasami (niestety coraz częściej) na toczeniu bitew z instytucjami państwowymi. Więcej o tym można przeczytać w artykule Małgorzaty Fidor, która jest matką nastoletniej już diabetyczki oraz redaktorką portalu diabetica.pl, gdzie można znaleźć więcej podobnych historii.

Wiele miejsca poświęcamy w tym numerze wysiłkowi fizycznemu przy nadciśnieniu, głównie z racji tego, iż choroba ta często towarzyszy cukrzycy. Temat ten przedstawiamy z dwóch perspektyw: lekarza i fizjoterapeuty. Polecamy również artykuł dotyczący boreliozy, choroby przenoszonej przez ugryzienie kleszcza. Jako że nie wynaleziono jeszcze na nią szczepionki, warto przed letnim urlopem dowiedzieć się, jak można uniknąć zarażenia i co robić, kiedy już do niego dojdzie.

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy pogodnego czerwca, sympatycznego zakończenia roku szkolnego i spełnienia wakacyjnych marzeń, a tym, którzy nadal czują się dziećmi, nawet na przekór własnej metryce, pogody ducha i miłej lektury Diabetyka!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

SAMI O SOBIE
Wyprawa bez sajgonu
Glukoza w tabletkach bardzo się sprawdziła. W sytuacji, gdy dzień nie jest podobny do dnia, a kolejny posiłek niepodobny do żadnego innego, kiedy produkty w sklepie nie przypominają tych dostępnych w Europie i właściwie nie masz pewności, czy lokalna cola to ten sam oryginalny produkt dostępny na naszych półkach, jedna stała rzecz - glukoza w tabletkach - bardzo ułatwia życie. Z glukozą zawsze wiem, ile jem: jedna kosteczka to pół wymiennika węglowodanowego (w najczystszej postaci), który podnosi mi glikemię mniej więcej o 20-25 mg/dl. I w zależności od stężenia glukozy we krwi wiem, czy mam zjeść jedną, dwie czy trzy kostki. Ilość mogę w pełni kontrolować, dlatego kilka kosteczek zawsze mam powkładanych do rożnych kieszeni.

DIABETYK POLECA
Kwasica ketonowa i ciężkie niedocukrzenie
Musimy być czujni i reagować już na pierwsze objawy. Najpierw należy zmierzyć stężenie glukozy i sprawdzić, czy nie ma acetonu w moczu/we krwi. Jeżeli stwierdzimy wysoką glikemię oraz obecny aceton, rozpoznajemy kwasicę ketonową. Musimy natychmiast włączyć postępowanie zgodne z wytycznymi, jakie otrzymaliśmy od swojego lekarza diabetologa. W tej sytuacji warto skontaktować się z ośrodkiem, w którym jesteśmy leczeni. W pierwszej kolejności podajemy insulinę - zawsze penem, nawet jeśli używamy pompy insulinowej. Zwykle konieczna jest dwa razy większa dawka insuliny niż w przypadku przecukrzenia bez objawów kwasicy. Osoby podające insulinę przez pompę insulinową powinny sprawdzić, czy jest ona sprawna i wymienić cały osprzęt, łącznie z pojemnikiem na insulinę. Bezpiecznie jest włączyć 200% bazy, a zamiast bolusów pompą podawać kolejne dawki insuliny penem. Pamiętajmy, że nowe wkłucie mogło zostać źle założone, w takiej sytuacji dawki korekcyjne nie będą dopływały do organizmu i nasilą się objawy kwasicy.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka
Pani doktor nawet nie zajrzała do dokumentacji córki. Na przedstawione przeze mnie wykresy z pompy i wydrukowane poziomy glukozy we krwi zareagowała zdziwieniem - nie wiedziała, co to takiego! Pospiesznie wyjaśniłam, ale nie wzbudziło to większego zainteresowania. Za to dowiedziałam się czegoś nowego: wypełniając formularz urzędowy pani doktor, wpisując kolejno choroby, użyła określenia „domniemana” przy chorobie Hashimoto. Musiałam zainterweniować, to przecież żadne domniemane - córka przyjmuje hormony, a informację o wynikach badań, rodzaju i dawce leku były w dokumentacji. Jak się później dowiedziałam, pani doktor była reumatologiem. Jakie miała zatem kompetencje, by podejmować decyzje o naszym życiu?

POD LUPĄ
Niechciana pamiątka z wakacji - borelioza
Zapalenie stawów, mięśnia sercowego, uszkodzenie układu nerwowego to tylko niektóre z przykładów niszczącego działania boreliozy na nasz organizm. Zapalenie stawów w przebiegu boreliozy charakteryzuje się najczęściej zajęciem jednego dużego stawu, szczególnie kolanowego lub barkowego. Zapalenie to trwa od kilku dni do kilku tygodni, przebiega z obfitym gromadzeniem się płynu zapalnego wewnątrz stawu. Może być jedyną manifestacją choroby. Zdarzają się również zapalenia obejmujące kilka stawów jednocześnie bądź kolejno po sobie. Właściwe i odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie pozwala uniknąć trwałego uszkodzenia stawów.

ABC INSULINOTERAPII
Regularne spacery z insuliną
Wychodząc z domu, zawsze zabieraj ze sobą np. cukier. Węglowodany proste wchłoną się do krwi i uzupełnią poziom glukozy w trakcie trwania wysiłku. Można również rozważyć spożycie dodatkowej kanapki, zawierającej węglowodany złożone, które będą wchłaniały się dłużej niż te proste. Gdy wartość glikemii jest prawidłowa, możesz wyruszyć na spacer. Jeśli spacer planujesz po śniadaniu i stosujesz zwykłą insulinę ludzką, a w jego trakcie wypadnie pora drugiego śniadania, zabierz je koniecznie ze sobą. Jeśli stosujesz analogi insuliny, drugie śniadanie zazwyczaj nie jest konieczne i nie musisz mieć go przy sobie. W obu przypadkach natomiast ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Skontroluj glikemię po ok. 1-2 godzin od rozpoczęcia spaceru, jeśli trwa on nieprzerwanie.
SPIS TREŚCI
Felieton
2 O zerwanym ścięgnie Achillesa i zaburzonej komunikacji
Perspektywy i zbliżenia
3 Pompowa Mapa Polski
Poczytalnia
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (11)
5 Jak powinien wyglądać ideał zdrowia?
6 Cukrzyca a ryzyko złamań kości
Inicjatywa Cancer LinQ pomoże onkologom
Wildagliptyna a mikrokrążenie siatkówki
7 Zbyt mało badań nad zapobieganiem cukrzycy typu 2
Sami o sobie
8 Wyprawa bez sajgonu
Diabetyk poleca
12 Kwasica ketonowa i ciężkie niedocukrzenie
Rozważania o cukrzycy
16 Elementarz leczenia cukrzycy
Schemat dwóch wstrzyknięć - mieszanka insulinowa klasyczna (ludzka)
18 Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka
Pod lupą
21 Niechciana pamiątka z wakacji - borelioza
24 Nadciśnienie tętnicze a wysiłek fizyczny
ABC Insulinoterapii
26 Regularne spacery z insuliną
Lekarz odpowiada
28 Ważne pytania o ...monitorowanie glikemii
30 Celiakia i cukrzyca
33 Nadmiary i niedobory w diecie - tłuszcze
37 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
39 Kierowcy z cukrzycą - problemy i wyzwania
Aktywny Styl
42 Masz nadciśnienie? Ćwicz!
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2013, nr 6 (209)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line