Pomysł realizuję dopiero teraz, gdyż wówczas nie było dostatecznej technologii jak również tak rozwiniętych form dofinansowania. Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) oraz dotacje ze środów unijnych dają dziś wielkie możliwości twórcze.
Wielkim zagrożeniem dla pacjentów chorych na cukrzycę jest niedobór cukru we krwi tzw. HIPOGLIKEMIA, która może być przyczyną śmierci! Hipoglikemia jest szczególnie niebezpieczna w godzinach nocnych. Proszę sobie wyobrazić, że chory idzie spać, podczas snu ma niedobór cukru (np. o 3 nad ranem) jeśli nikt tego nie monitoruje osoba może umrzeć!
Jedynym sposobem na sprawdzenie czy osoba ma prawidłowy poziom cukru jest nakłucie palca w celu pozyskania kropli krwi, umieszczenie jej na pasku testowym, który wkłada się do glukometru i po chwili odczytuje się poziom cukru. Zauważ jak kłopotliwy jest to proces. Teraz wyobraź sobie tą czynność w nocy kiedy wszyscy śpią, ja od wielu lat wstaję codziennie około w pół do drugiej w nocy i sprawdzam jak czuje się moja żona, czy nie ma oznak niedocukrzenia (nadmierna potliwość, przyśpieszony oddech - itp.). Jeśli chory jest dzieckiem śpiącym w osobnym pokoju lub jest osobą starszą, samotną, to nie lada wyzwanie.
Patronat medialny nad projektem objęli Telewizja Polska oddział Bydgoszcz- TVP Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw - PiK oraz portal mojacukrzyca.org.
Opis urządzenia
Projekt polega na stworzeniu taniego, dostępnego dla wszystkich potrzebujących urządzenia, które monitoruje podstawowe parametry:
- tętno,
- wilgotność skóry,
- temperaturę ciała, itp.
Urządzenie przeznaczone jest głównie do monitorowania pacjenta podczas snu. Osoba mająca opaskę jest bezpieczna, ponieważ w momencie niedocukrzenia urządzenie wychwyci zmianę podstawowych parametrów wyjściowych i zaalarmuje inne osoby np. rodzinę, przyjaciela, bliskiego sąsiada, lub nawet pogotowie.
Na nadajniku (opaska na rękę) oprócz wychwytywania parametrów temperatury ciała, wilgotności skóry oraz tętna, umieszczony jest przycisk alarmowy, który osoba będzie mogła uruchomić czując, że coś złego dzieje się z jej organizmem a jest na tyle przytomna, żeby mogła poruszyć ręką i wcisnąć guzik alarmowy.
Dodanie takiego przycisku znacznie poszerza grupę użytkowników o osoby cierpiące na choroby wieku starczego, lub wymagające specjalnej opieki.
To urządzenie wyposażone w usługi lokalizacji, wykorzystuje sieci komórkowe oraz system GPS do ustalenia swojego położenia, może być zatem używane przez osoby chore na chorobę ALZHEIMERA (wielu z nich cierpi na zaburzenia pamięci, oddala się od domu i traci orientacje), osoba bliska dzięki aplikacji może stale monitorować położenie chorego. Możliwości zatem są ogromne.
Pomysł za to jest banalnie prosty, lecz wykonanie go musi spełniać szereg wymagań począwszy od niezawodności, ergonomii po nowoczesny wygląd. Myślę, że ten projekt ma szanse na sukces i trafi do szerokiego grona ludzi potrzebujących.
Proszę o Wasze wsparcie, jeśli nie w sposób finansowy to poprzez promowanie go w internecie i wśród swoich znajomych.
Projekt ten realizowany będzie we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii) oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Na wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki będzie opracowywana cała elektronika, funkcjonalność, a także aplikacja na smartphona. Gotowe rozwiązania posłużą do rozpoczęcia produkcji seryjnej.
Apel o pomoc
WYSTARCZY NAS TYLKO 400 osób (chcących mieć to urządzenie), aby projekt miał szanse na realizacje i mógł uratować komuś życie! Tomasz Maciąg planuje zebrać kwotę 100000 zł do 31 lipca 2013 roku.
Jeśli chcesz otrzymać takie urządzenie, zdecyduj się już teraz, ponieważ tylko zakup poprzez "Polak Potrafi" będzie gwarantować tak niską cenę i pierwszeństwo w dostawie pierwszych egzemplarzy. Zebrane pieniądze posłużą między innymi jako wkład do pozyskania większych środków unijnych umożliwiających uruchomienie produkcji seryjnej.
Więcej informacji na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/cukrzyca-monitor