Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, maj 2013, nr 5 (208)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykW tym roku długo czekaliśmy na wiosnę, zatem wszyscy liczymy, że maj nam to w końcu wynagrodzi - pięknym słońcem i wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu. W tym numerze nieco więcej piszemy o jeździe na rowerze i związanych z nią modyfikacjach w dawkowaniu insuliny. Wiosenna, lżejsza dieta i ładna pogoda, sprzyjające ruchowi na świeżym powietrzu, szczególnie przysłużą się wszystkim tym, którzy z jakichś względów mają kłopoty z utrzymaniem wagi.

Zachęcamy do lektury artykułów poświęconych powikłaniom cukrzycy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jak samemu dbać o swoje zdrowie i pilnować terminów badań. Najczęściej badania przesiewowe nie są kłopotliwe ani drogie, a mogą w porę zaalarmować o nadchodzących problemach, zwłaszcza że duża liczba chorób współistniejących z cukrzycą wcale nie musi dawać na początku żadnych szczególnych objawów. Najczęściej badania nie wymagają od nas specjalnych zabiegów (poza uzyskaniem na nie skierowania), chociaż do niektórych, np. obrazowych, należy się odpowiednio przygotować, o czym również można przeczytać w „Diabetyku”.

Zatem hołubiąc w sercu maj, nie traćmy głowy i pamiętajmy, że nie tylko samochody, ale też nasze ciała zasługują na okresowy przegląd i to bez względu na wiek. Diabetyk nigdy nie jest ani za młody, ani za stary, by mieć cukrzycę pod kontrolą.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Sami o sobie
Kambodża - uroki podróżowania
Niestety często wychodziło, że jednak się przeliczyłam - zaskoczyły mnie znaczne niedocukrzenia po posiłkach, szczególnie, gdy stosowałam bolusy złożone. Po kilku kolejnych próbach zmniejszyłam przeliczniki do posiłków, a później praktycznie w ogóle zrezygnowałam z dawkowania insuliny na wymienniki białkowo-tłuszczowe w części przedłużonej.

Najwyraźniej w Azji Południowo-Wschodniej tłuszcz jest mniej tłusty niż w Polsce, a produkty węglowodanowe zawierają mniej węglowodanów... Bo bazę też musiałam zmniejszyć w porównaniu do moich normalnych przepływów. Słońce, relaks, brak stresów - nawet przy podobnym wysiłku co w Polsce - powodowały, że insuliny w ogóle potrzebowałam mniej.

Diabetyk poleca
Późne powikłania u młodych diabetyków
Nefropatia zwykle współwystępuje z retinopatią cukrzycową. Charakterystyczne początkowe objawy to mikroalbuminuria, a następnie białkomocz, pogarszająca się filtracja kłębuszków nerkowych i nadciśnienie tętnicze. W związku z modą na stosowanie rożnych diet, w tym wysokobiałkowej, należy zwrócić uwagę, że dieta wysokobiałkowa może przyspieszyć rozwój nefropatii cukrzycowej. Wykazano również, że palenie tytoniu jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju nefropatii u osób z cukrzycą typu 1. Do głównych czynników przyspieszających rozwój nefropatii cukrzycowej należą zła kontrola cukrzycy oraz nadciśnienie tętnicze.

(...) U osób z cechami nefropatii konieczna jest wczesna normalizacja ciśnienia tętniczego, ponadto należy dążyć do uzyskania prawie normoglikemii, włączane jest leczenie hiperlipidemii oraz dieta z ograniczeniem ilości białka.

Pod lupą
Diabetyk w aptece - impotencja
Próby leczenia zaburzeń erekcji w przypadku pacjenta z cukrzycą powinny być podjęte już przy pierwszych objawach tego problemu. Charakterystyczne w tym przypadku jest bowiem nasilanie się symptomów. Początkowo dochodzi do sporadycznych niepowodzeń w kontaktach seksualnych. Z czasem jednak stają się one coraz częstsze, pojawiają się problemy z utrzymaniem wzwodu lub jest on niepełny.

(...) Większość preparatów na potencję, które można kupić w aptece, to suplementy diety. Oprócz nich istnieje zaledwie kilka leków dostępnych bez recepty, mogących pomoc w rozwiązaniu tego problemu, a ich skuteczność potwierdzają wyniki badań klinicznych. Niestety, mechanizmy ich działania niekoniecznie gwarantują powodzenie w leczeniu zaburzeń erekcji wywołanych cukrzycą.

Zdrowo Żywieniowo
Dieta w celiakii i cukrzycy
Jedyną i najlepszą metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. Pozwala ona na cofnięcie się zmian w jelicie cienkim po 3-12 miesiącach, może poprawić kontrolę cukrzycy i zapobiega innym odległym powikłaniom celiakii. Leczenie choroby trzewnej polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety żywności zawierającej gluten, zarówno u pacjentów z objawami celiakii, jak i u osób bez objawów klinicznych. Na wprowadzenie takiej diety większość dzieci odpowiada szybką kliniczną poprawą pojawiającą się w ciągu kilku tygodni, choć normalizacja błony śluzowej jelita może trwać miesiącami (szczególnie u dorosłych pacjentów). Często w tych jednostkach chorobowych mamy także współistniejący zespół złego wchłaniania, dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na niedobory makro- i mikroskładników, które mogą być jego wynikiem.

Warto wiedzieć
Jak przygotować się do badań obrazowych?
USG - ultrasonografia wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej. Dostępna jest w prawie każdej przychodni i w wielu samodzielnych gabinetach lekarskich. Zalecana jako badanie pierwszego rzutu w dolegliwościach jamy brzusznej. Pozwala obrazować m.in. wątrobę, śledzionę, nerki, pęcherz moczowy, określić ich wielkość, położenie oraz ewentualne patologie, np. stłuszczenie wątroby, kamień w pęcherzyku żółciowym. USG uznawane jest za najbezpieczniejsze z badań.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej W dniu badania najlepiej przyjść na czczo, gdyż powietrze połykane podczas posiłków bardzo utrudnia jego wykonanie. Nie należy palić papierosów ani pić napojów gazowanych. Gazy jelitowe są wrogiem przejrzystości obrazu ultrasonograficznego jamy brzusznej.
SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Bartosz Reforma Arłukowicz
Poczytalnia
3 Kardiolodzy debatowali w Krakowie
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (10)
Depresja wśród diabetyków
5 Waga ciała a choroby serca
Hemoglobina glikowana u Polaków
Perspektywy i zbliżenia
6 Diabetycy w przedszkolu i szkołach
Sami o sobie
7 Kambodża - uroki podróżowania
Diabetyk poleca
10 Późne powikłania u młodych diabetyków
Rozważania o cukrzycy
14 Elementarz leczenia cukrzycy
Włączenie insuliny do leczenia
Pod lupą
18 Nadczynność i niedoczynność tarczycy
22 Diabetyk w aptece - impotencja
25 Nadciśnienie tętnicze a żywienie
ABC Insulinoterapii
28 Jazda z insuliną
Lekarz odpowiada
30 Ważne pytania o ... powikłania cukrzycy
Zdrowo Żywieniowo
32 Dieta w celiakii i cukrzycy
34 Nadmiary i niedobory w diecie - węglowodany
37 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
40 Jak przygotować się do badań obrazowych?
Aktywny Styl
43 Zdrowie na dwóch kółkach

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, maj 2013, nr 5 (208)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line