Tłumaczenie artykułu na zlecenie portalu mojacukrzyca.org wykonała Agata Czerniewska.
1. Ukrywanie swojej choroby
Jeśli chodzisz na randki i specjalnie ukrywasz swoją chorobę przed osobami, z którymi umawiasz się, dlatego że boisz się ich reakcji gdy zauważą, że nakłuwasz sobie palec, nosisz pompę insulinową lub wykonujesz iniekcję, oznacza to, że w dużej mierze skrywasz to kim jesteś.Związek z osobą, u której twoja choroba wywołuje poczucie dyskomfortu, bądź która nie chce dowiedzieć się niczego na jej temat, jest skazany na niepowodzenie. W rezultacie samemu możesz zacząć zaniedbywać przestrzeganie odpowiednich reguł - i opuszczać kolejne dawki insuliny lub pozostawać przez wiele godzin bez sprawdzenia poziomu cukru, po to tylko żeby partner nie zauważył tego co uważasz za wstydliwe.
Rozwiązanie: sposób, w jaki przedstawisz swoją chorobę osobie, która właśnie pojawiła się w twoim życiu, w dużym stopniu wpłynie na sposób jej reakcji. Jeśli będziesz opowiadać o cukrzycy, jako o elemencie swojego życia, którego się wstydzisz, druga osoba będzie postrzegać tą chorobę jako dziwaczny i kłopotliwy element życia. Natomiast jeśli przedstawisz swoją cukrzycę jako wyzwanie, któremu śmiało stawiasz czoło każdego dnia, co z kolei sprawia jesteś z siebie naprawdę dumny/a, dla drugiej strony twoja postawa będzie imponująca i wzbudzi podziw.
Podsumowując, jeśli ktoś nie chce się z tobą spotykać tylko dlatego, że chorujesz na cukrzycę to zdecydowanie nie jest to osoba, która w przyszłości mogłaby stanowić dla ciebie wsparcie przez kolejne lata. Zasługujesz na partnera, który zaakceptuje każdy aspekt twojej osoby, w tym również ten związany ze zdrowiem. |
2. Nie pozwól innym, aby cię wspierali w sposób, jaki im wydaje się odpowiedni
Nikt z nas nie chce, aby kochające nas osoby zwracały nam uwagę na temat odpowiedniego postępowania z cukrzycą. Nasi bliscy mają jednak potrzebę opiekowania się nami podobnie, jak my prawdopodobnie odczuwamy potrzebę zajmowania się innymi. Jeśli więc nie poświęcisz pewnej ilości czasu na wytłumaczenie jakiego rodzaju wsparcia oczekujesz od swojego partnera i innych bliskich osób, oni będą cię wspierać z uporem i desperacją w sposób, w jaki im wydaje się odpowiedni.Rozwiązanie: wyjaśnij dokładnie swojemu partnerowi w jaki sposób najefektywniej może pomagać ci w codziennym funkcjonowaniu z cukrzycą. Na przykład, może nie chcesz, aby przypominano ci o kontroli poziomu cukru, ale nie masz nic przeciwko, aby po zakończeniu pomiaru twój partner zapytał: "I jak, skarbie?". W ten sposób bliska osoba zostaje włączona również w ten obszar twojego życia (i jednocześnie może zadbać o twoje bezpieczeństwo gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie lub zbyt wysokie). Możesz również poinformować partnera o tym czego potrzebujesz gdy poziom cukru jest zbyt niski: "Kiedy wynik jest zbyt niski, muszę napić się soku i będę ci wówczas wdzięczna/y jeśli mi go szybko podasz" lub "Kiedy mam zbyt niski cukier, nie mam ochoty z nikim rozmawiać, potrzebuję przestrzeni dla siebie, do czasu gdy poziom znowu unormuje się".
3. Zaniedbując swoją chorobę, ranisz bliskie ci osoby
My, chorzy na cukrzycę przestajemy przestrzegać zasad związanych z chorobą, gdy czujemy się nią już zmęczeni. Wówczas jednak ranimy nie tylko siebie, ale również osoby, które nas kochają. Im słabiej kontrolujemy swój poziom cukru we krwi, tym większy wpływ choroba wywiera na ludzi w naszym otoczeniu. Każde zbyt niskie stężenie glukozy wywołuje niepokój, panikę i przytłoczenie odpowiedzialnością u bliskich nam osób. Również za każdym razem, gdy z powodu zbyt wysokiego stężenia cukru czujemy się źle i jesteśmy rozdrażnieni, ma to wpływ na bliskie nam osoby. Twoja choroba nie dotyczy więc tylko ciebie.Rozwiązanie: jeśli przestrzeganie odpowiednich zasad postępowania przy cukrzycy sprawia ci trudność, to czas, żeby poprosić o pomoc. Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz wsparcia bliskich osób czy profesjonalnej opieki medycznej, ignorowanie tej części swojego życia z pewnością będzie przyczyną wielu napięć w związku. Jeśli wymagasz leczenia, pomocy w kontrolowaniu poziomu cukru lub po prostu wsparcia trenera rozwoju osobistego, zrób pierwszy krok i poszukaj pomocy - właśnie przez wzgląd na relację, w której jesteś! Nikt nie powiedział, że życie z cukrzycą jest łatwe, ale jest wiele osób, które mogą ci pomóc. Zatroszcz się o siebie i swój związek.
Umawianie się na randki, będąc chorym na cukrzycę, nie jest łatwe. Choroba stwarza dodatkowe wyzwanie, którego zdrowe osoby mogą nigdy nie zrozumieć, ale ważne jest, żeby w twoim związku była odpowiednia przestrzeń na chorobę, z którą się zmagasz. Im bardziej ją ukrywasz lub zaniedbujesz, tym większy problem będzie stanowiła w twoich relacjach z innymi.
Pozwól swojemu partnerowi powoli poznawać cukrzycę i wspieraj go w zdobywaniu wiedzy na ten temat. Dzięki temu, stanie się dla ciebie wspaniałym i niezawodnym wsparciem dodatkowo inspirującym do dbania o własne zdrowie. W ten właśnie sposób - troszcząc się o siebie, zadbasz o swój związek!
Materiał źródłowy: diabetesdaily.com, 03.02.2013
Labioplastyka - jak może podnieść komfort życia?