
Ta globalna inicjatywa ma zwiększyć świadomość ludzi o rozwijających się w zastraszającym tempie chorobach nerek (uszkodzone nerki ma ponad 600 milionów osób). W Polsce na choroby nerek cierpi około 4 mln osób - czyli jedna na dziesięć. Działania edukacyjne związane ze Światowym Dniem Nerki prowadzi m.in. Klinika Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Stowarzyszenie Nefrologia Polska oraz Krajowa Fundacja Nefrologiczna. Z sondażu przeprowadzonego w 2009 r. przez OBOP wynika, że badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek poddało się jedynie 5 proc. Polaków. Tymczasem wyniki Programu Wczesnego Wykrywania Chorób Nerek w Polsce (PolNef) wskazują, że przewlekłą chorobę nerek (PChN) może mieć nawet 18 proc. Polaków. Chorujących na nerki jest więcej niż chorych na cukrzycę. Ludzie obciążeni tą chorobą żyją krócej - chociaż można temu zapobiec.
Wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii ochronnej. Przewlekłą chorobę nerek często określa się mianem cichego zabójcy - przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Co drugi pacjent leczony sztuczną nerką nie wiedział o swojej chorobie, choć żył z nią przez wiele lat. |
Bywa, że pacjent dowiaduje się o chorobie nerek, gdy na leczenie jest za późno i jedynym sposobem utrzymania przy życiu jest dializa lub przeszczep. W oczekiwaniu na transplantację pacjenci poddają się zabiegowi hemodializy lub przeprowadzają samodzielnie dializę otrzewnową.
Zobacz krótki film o nerkach!