Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Statyny chronią serce, ale mogą zwiększać ryzyko cukrzycy

źródło: PAP - Nauka w Polsce (18.02.13), 26 lutego 2013 r.


Międzynarodowe badania z udziałem polskich specjalistów wykazały, że statyny, leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Informuje o tym "The American Journal of Cardiology".

Pierwsze niepokojące doniesienia na ten temat pojawiły się już w 2008 r. Ukazały się wtedy wyniki badań o nazwie JUPITER (Justification for the Use of Statins in Primary Prevention), w których badano tylko jeden rodzaj statyny - rosuwastatynę.

Główny autor tych badań dr Paul Ridker z Brigham and Women's Hospital w Bostonie wykazał, że większe ryzyko cukrzycy jest jedynie u niektórych pacjentów zażywających ten lek. Są to głównie ci, którzy byli już zagrożeni tą chorobą, np. z powodu otyłości lub podwyższonego poziomu glukozy.

Wnioski z tych badań jeszcze bardziej wzmacniają analizy jakie pracujący w Polsce dr Eliano P. Navarese przeprowadził wraz ze specjalistami zespołu prof. Jacka Kubicy z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Statyny chronią serce, ale mogą zwiększać ryzyko cukrzycy

Tym razem oceniono jaki wpływ na rozwój cukrzycy ma dawkowanie i rodzaj stosowanej statyny. Analizowano pod tym względem trzy odmiany tych leków: poza rosuwastatyną rownież atorwastatynę oraz prowastatynę.

Dr Navarese twierdzi, że w tych badaniach po raz pierwszy wyraźnie określono zależność pomiędzy podawaniem statyn a zachorowalnością na cukrzycę. Analizowano dużą grupę ponad 100 tys. pacjentów z całego świata. Porównano w nim statyny z placebo (środkiem udającym lek o obojętnym działaniu), a także niższą i wyższą dawkę statyn w terapii. Obserwacje pacjentów po badaniach trwały od dwóch do sześciu lat.

Okazało się, że ryzyko cukrzycy zależy od wysokości dawki i rodzaju stosowanej statyny. Podanie 40 mg prawastatyny dziennie podwyższało je tylko o 7 proc. Z kolei atorwastatyna w dawce 80 mg zwiększało zagrożenie tej choroby o 15 proc. Z największym, bo o 25 proc. podwyższonym ryzykiem wiązało się podanie 40 mg rosuwastatyny dziennie (ta statyna była analizowana przez dr Ridkera we wcześniejszych badaniach - PAP).

Ogólnie ryzyko cukrzycy zwiększało się również wraz ze wzrostem dawki leku. Przykładowo, względne ryzyko było o 12 proc. większe przy podawaniu 20 mg rosuwastatyny dziennie niż przy 10 mg dziennie.

Dr Navarese sugeruje, że jeśli potwierdzą to kolejne badania, trzeba będzie bardziej indywidualnie dobierać poszczególne rodzaje statyn do chorych. Terapia będzie wtedy bardziej bezpieczna i skuteczna.

Eric Topol, dyrektor Scripps Translational Science Institute w San Diego, twierdzi na łamach The Lancet, że lekarze powinni dobrze rozważyć, czy warto w ogóle zapisywać statyny pacjentom, którzy nie mają jeszcze choroby niedokrwiennej serca. Z wyliczeń wynika bowiem, że na 100 osób dwie można w ten sposób uchronić przed zawałem, ale jednocześnie u jednej pojawi się cukrzyca. "Korzyści przewyższają w tym przypadku niepożądane skutki, ale ta przewaga jest niewielka" - podkreśla specjalista.

Dr Ridker zwraca uwagę, że nawet nie wszyscy chorzy na cukrzycę powinni otrzymywać statyny. Najlepiej zapobiegać tej chorobie większą aktywnością fizyczną oraz odpowiednią dietą. Nie należy polegać wyłącznie na lekach.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krótko..  IP: 178.235.195.xxx(2013-12-22 18:08:28)
Leki chemiczne prowadzą do stłuszczenia wątroby, a to prowadzi do tzw. zespołu X, a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy..


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Statyny chronią serce, ale mogą zwiększać ryzyko cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line