Najczęściej spotykany problem w gabinetach medycznej pielęgnacji stóp to tzw. stopa cukrzycowa u diabetyków. Chorzy skarżą się na ogólną suchość skóry, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, problemy z gojeniem skóry, długo utrzymujące się stany zapalne, skłonność do grzybicy stóp i paznokci. Suchości często towarzyszy przerost warstwy rogowej w części podeszwowej stopy. To zaś zwiększa możliwość zagnieżdżenia się grzybów, wzmaga proces rogowacenia skóry i błędne koło się zamyka.
Najczęściej tacy właśnie klienci zgłaszają się do gabinetów zajmujących się medyczną pielęgnacją stóp. W przypadku podejrzenia o grzybicę wymagana jest wizyta u lekarza, który zleci badania i poprowadzi leczenie. Kosmetyczka, w porozumieniu z lekarzem dobierze preparaty uzupełniające i będzie kontynuowała leczenie.
Istotnym problemem osób ze stopą cukrzycową jest trudne gojenie się skóry, skłonność do przewlekłych stanów zapalnych nawet po drobnym urazie. Niewielkie zacięcie podczas zabiegu u osoby zdrowej, po kilku godzinach będzie już niewidoczne; u diabetyka może się goić kilka dni, a skrajnie prowadzi do poważnych powikłań.
Jednak cukrzyk nie może unikać pedikiur! U diabetyków występują też problemy wrastających paznokci, modzeli i nagniotków, z którymi trudno uporać się samemu. Warto dbać o stopy w gabinecie z personelem przeszkolonym w zakresie medycznej pielęgnacji stóp, pracującym ze specjalnymi frezarkami, posiadającymi dobrane końcówki umożliwiające w miarę bezinwazyjne wykonanie zabiegu. Pedikiur z użyciem nożyka czy żyletki jest odradzany.
Bożena Wilczyńska-Hoffmann, Gabinet „Uroda”, ul. Złotowska 21A, ul. Zana 18B, Poznań