Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, luty 2013, nr 2 (205)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykNiektórym rośnie ciśnienie w związku z brakiem pozytywnych dla diabetyków zmian na kolejnej liście leków refundowanych, innym w wyniku nieprawidłowej diety, a u części wzrasta temperatura uczuć, bo zbliżają się walentynki. A droga do serca wiedzie przecież przez żołądek! Diabetyk poleca artykuł o afrodyzjakach, ich faktycznym oraz rzekomym działaniu i... indeksie glikemicznym - żołądek i serce są bowiem wrażliwe nie tylko na emocje, ale i wahania glikemii.

Co ponadto? Profesor Sieradzki przypomina o mało popularnym dziś leku, jakim jest akarboza. Doktor Godziejewska-Zawada omawia problemy kobiet w wieku rozrodczym, które myślą o macierzyństwie. W Aktywnym Stylu przekonujemy, że sport to zdrowie, pod warunkiem, że do jego uprawiania podchodzi się świadomie.

W tym numerze wyjaśniamy również, skąd się biorą ceny leków i różnice w ich refundacji oraz dlaczego lek "bez odpłatności" wcale nie jest darmowy. W Zdrowo Żywieniowo pomagamy skomponować zdrową, ale tanią (na czas kryzysu) dietę i przyznajemy, że nie jest to zadanie łatwe. Stara prawda mówi, że należy stawiać na jakość, a nie na ilość, więc pozostaje nam jedynie się z tym zgodzić (nawet jeśli tylko pod przymusem życiowych okoliczności). Owocnej lektury!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Między kuchnią a sypialnią
Gdy za oknem zima (jaka by nie była), a w kalendarzu luty, pojawia się w nas potrzeba zmysłowych doznań. To taki czas, w którym nie sposób uciec od tematu miłości. Otaczają nas zewsząd czerwone serca, westchnienia, tęsknoty i... ludowe mądrości. A jedna z nich brzmi "przez żołądek do serca". Czyżby to była prawda, że choć droga do serca wybranki czy ukochanego jest pokrętna, to wiedzie centralnie przez przewód pokarmowy?

Najważniejszymi i najbardziej nas interesującymi będą afrodyzjaki, które możemy znaleźć we własnej kuchni (łatwo dostępne). Dzięki poznaniu chemii miłości i wpływu właściwego żywienia na różne funkcje organizmu (w tym na poprawę libido) zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, hipolipemicznej (obniżającej stężenie cholesterolu), z jednoczesną prawidłową podażą witamin i mikroelementów, co ma sprzyjać zdrowiu seksualnemu.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Akarboza - lek zapomniany
Hamowanie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego, szczególnie ważne po posiłku, determinuje rolę akarbozy w leczeniu cukrzycy. Otóż, w najwcześniejszych stadiach cukrzycy typu 2, na początku, zaraz po wykryciu choroby, a właściwie jeszcze przed jej jawnym wystąpieniem, dochodzi najpierw właśnie do nieprawidłowych wzrostów poziomu glukozy po posiłkach.

Glikemia na czczo może być jeszcze w tej fazie prawidłowa. Hamowanie wzrostu glikemii po posiłku wskutek ograniczenia wchłaniania glukozy przez akarbozę jest głównym wskazaniem do stosowania tego leku. Dlatego akarboza powinna być szczególnie chętnie stosowana właśnie do zwalczania tzw. hiperglikemii poposiłkowej. Poposiłkowy wzrost stężenia glukozy (glikemia poposiłkowa) nie jest dla chorego rzeczą obojętną, bowiem sprzyja wystąpieniu szeregu niekorzystnych zjawisk, przede wszystkim przyspieszeniu powikłań ze strony dużych naczyń, czyli rozwojowi miażdżycy.

POD LUPĄ
Refundacyjne ABC
Każdy lek refundowany posiada swój limit refundacji. Jest to maksymalna kwota, do której płaci za niego państwo. Informacja o jego wysokości znajduje się w ogłaszanej co dwa miesiące przez ministra zdrowia liście leków refundowanych. Leki zawierające tę samą substancję czynną (np. metforminę) należą do jednej grupy limitowej. Oznacza to, że kwota limitu refundacji jest dla nich taka sama (dotyczy to np. Avaminy, Sioforu i Metformaxu). Do danej grupy limitowej mogą również należeć preparaty zawierające inne substancje czynne, ale posiadające podobne działanie terapeutyczne, mechanizm czy skuteczność (np. leki na cholesterol). Aby wyliczyć cenę leku po zniżce, niezbędne są trzy liczby - limit, odpłatność i cena detaliczna. Podstawą do naliczania zniżki jest limit refundacji. Jeśli lek jest droższy od limitu, nadwyżka jest doliczana pacjentowi do ceny leku.

POD LUPĄ
Mity seksualne
Źródłem mitów seksualnych mogą być np. telewizja, Internet czy kolorowe pisma, a wiedza dzięki nim zdobywana, często powierzchowna, również może pogłębiać mity seksualne. Być może dla niektórych podjęcie takiego tematu nie warte jest zachodu, co najwyżej wywoła uśmiech lub czasem zdziwienie. Jednak wiara w takie mity może prowadzić do negatywnych postaw wobec seksualności, samego siebie czy partnera, wprowadzić wiele zamieszania w niektórych związkach, a czasem nawet doprowadzić do problemów seksualnych. (…)

Mity seksualne mogą powodować pojawienie się nierealistycznych oczekiwań wobec siebie oraz partnera. Jeśli mężczyzna będzie oczekiwał od siebie ,,super erekcji" za każdym razem, kiedy zdecyduje się na współżycie (bez uwzględnienia okoliczności takich jak zmęczenie czy choroba), wywiera tym samym na siebie presję. Może to prowadzić do trudności z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji. Presja może być wywierana na mężczyznę przez kobietę, kiedy ma ona podobne przekonania na temat erekcji jak w przytoczonym powyżej przykładzie. Skutek będzie podobny.

WARTO WIEDZIEĆ
Kobieta w wieku rozrodczym
Zważywszy na wszystkie możliwe komplikacje wynikające z nieplanowanej ciąży, musimy sobie uświadomić, jak bardzo jest ważne jej planowanie u każdej kobiety. Do tego niezbędna jest uczciwa edukacja seksualna prowadzona już od momentu wejścia przez kobietę w fazę dojrzałości płciowej.

Składa się ona z wiedzy na temat stosowania różnych metod antykoncepcyjnych, w tym hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Warto pamiętać, że także część kobiet z cukrzycą może stosować tabletki antykoncepcyjne. Dotyczy to kobiet poniżej 35. roku życia, niepalących, bez nadciśnienia tętniczego, bez otyłości, bez powikłań o charakterze mikroangiopatii i makroangiopatii oraz bez innych typowych dla leków antykoncepcyjnych przeciwwskazań (np. choroby zakrzepowo-zatorowej czy zespołu antyfosfolipidowego).
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Ewósia z błędem i radary
Poczytalnia
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (7)
Spacery są zdrowe!
5 By-passy lepsze niż stenty
Zdalne bazy danych dostępne on-line, czyli co to jest Chmura?
Konferencja kardiologiczna
Zwapnienia w tętnicach
Perspektywy i Zbliżenia
6 21. Finał WOŚP
8 Nowiny z ESAD
Diabetyk poleca
10 Między kuchnią a sypialnią
Rozważania o cukrzycy
14 Akarboza - lek zapomniany
16 Elementarz leczenia cukrzycy - Dodanie drugiego leku doustnego
Pod Lupą
19 Refundacyjne ABC
22 Mity seksualne
ABC Insulinoterapii
26 Zimowe szaleństwa z insuliną w tle
Lekarz odpowiada
28 Ważne pytania o insulinoterapię (cz.2)
Zdrowo Żywieniowo
30 Czy zdrowa dieta może być tania?
34 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
36 Kobieta w wieku rozrodczym
40 Świat bez papierosa
Aktywny Styl
42 Czy sport to zawsze zdrowie?

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, luty 2013, nr 2 (205)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 stycznia 2025 r.

Zadaj pytanie on-line