Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2012, nr 12 (203)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykZimno, zimno, coraz zimniej? Nieprawda! Już czuć tchnienie świąt. Chociaż zżymamy się na komercję, to jednak świąteczne dekoracje wprawiają nas w nieco inny, wyjątkowy nastrój - związany z gorączką zakupów, planowaniem rodzinnych spotkań, obmyślaniem świątecznego menu. W tym zamieszaniu doprawdy łatwo stracić głowę. A przy cukrzycy niezbędna jest pewnego rodzaju rutyna. Tylko czy musi ona tłumić radość? Twierdzimy, że nie i mamy na to mocne dowody. Polecamy tekst dotyczący świątecznych potraw, które mogą być obecne na naszych stołach przez cały rok. Zauważcie, że wyjątkowy smak nie zawsze musi pochodzić z obfitości tłuszczu...

Ponadto zachęcamy do lektury artykułu o samokontroli glikemii z miejsc alternatywnych - będzie on szczególnie ciekawy dla osób, które mają niski próg bólu lub z różnych względów oszczędzają opuszki palców. Piszemy również o opiece diabetologicznej w Anglii i radzimy, jak zachować dobrą formę dzięki siłowni. Ćwiczenia fizyczne to także dobry rodzaj rutyny - poprawiają stan zdrowia, wygląd i samopoczucie. I tego Wam życzymy na święta: stabilnego zdrowia, zadowolenia z siebie i cudownego, niczym niezmąconego nastroju. Do zobaczenia w nowym roku.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Smak świąt na co dzień
W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wykorzystywać świąteczne potrawy w codziennej diecie, ale zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i zaleceniami lekarskimi. Jak nie stracić ich tradycyjnego i przyjemnego smaku, zachowując przy tym prawidłowe poziomy glukozy we krwi po ich spożyciu. Świąteczne dania w wersji zdrowszej, mniej kalorycznej mogą być rozkoszą dla podniebienia zarówno osób z cukrzycą, jak i całych rodzin, i nie tylko w okresie świątecznym. Przyrządzając niektóre świąteczne potrawy częściej, nie będziemy musieli najadać się na zapas (z myślą, że następne święta dopiero za rok). Dzięki temu mamy też większą szansę na utrzymanie właściwej glikemii w okresie okołoświątecznym. Pamiętajmy bowiem, że prawidłowe stężenie glukozy to także lepsze samopoczucie, a więc też niezaburzony niestrawnością i hiperglikemią czas świąt.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Alternatywna samokontrola glikemii
Jeśli badanie z opuszki palca jest z jakiegoś powodu niewskazane lub wręcz niemożliwe, można zastosować metodę alternatywną. Nazywamy nią pozyskiwanie próbek krwi do pomiaru glikemii z miejsc innych niż miejsce standardowe, jakim jest opuszka palca.

(...) Miejsca nakłuć powinny być oddalone od głębokich linii papilarnych (ryzyko rozmazania próbki), widocznych naczyń krwionośnych, owłosienia i kości. Czasami w innym miejscu niż opuszka palca dopływ krwi jest mniejszy. Aby uzyskać większą kroplę krwi, można rozmasować lub rozgrzać miejsce nakłucia, wtedy zwiększa się jej przepływ. Nie wolno jednak ściskać zbyt mocno miejsca nakłucia, należy tylko odczekać chwilę, by uformowała się odpowiednio duża kropla.

POD LUPĄ
Naturalne substancje słodzące
Istnieje mnóstwo substancji słodzących, izolowanych z roślin lub otrzymywanych z substancji naturalnych przez modyfikację chemiczną, pomocnych w planowaniu i przestrzeganiu diety niskokalorycznej przy cukrzycy.

Naturalne i półsyntetyczne słodziki mogą być dobrą alternatywą dla syntetycznych substancji słodzących, które, stosowane w nadmiernych ilościach, wpływają niekorzystnie na zdrowie ludzkie. Większość sztucznych słodzików zawiera aspartam, rozkładający się w wyższej temperaturze, a więc nieodpowiedni do wypieków czy słodzenia gorących napojów! Do słodzenia herbaty i kawy warto sięgnąć po naturalne słodziki na bazie erytrulozy czy stewii, pamiętając, że aktywność hipoglikemiczna (obniżająca poziom glukozy) tej ostatniej, może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych.

ABC INSULINOTERAPII
Czytaj ulotki dołączane do insulin!
Doskonale znamy treść reklam skierowanych do potencjalnych nabywców leków bez recepty, w trakcie których pada apel: Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu. Zalecenie to nabiera szczególnego znaczenia dla osób, które regularnie przyjmują leki, w tym insulinę. Zmiana typu lub rodzaju insuliny może spowodować konieczność zmiany dawki insuliny, co powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Zmiana może również dotyczyć wymiany urządzenia do podawania insuliny na nowe, co wiąże się z koniecznością edukacji w zakresie jego obsługi. Nie należy zmieniać insuliny bez porozumienia z lekarzem. Regularne czytanie ulotek dołączonych do opakowania insuliny pozwala na śledzenie zmian, które tam są umieszczane, bardzo ważnych z punktu widzenia użytkownika.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Kasze - dobry wybór
Kasze wytwarza się z ziaren zbóż oczyszczonych, częściowo pozbawionych okrywy owocowo-nasiennej, polerowanych i rozdrabnianych. Do ich produkcji wykorzystuje się grykę, jęczmień, owies, proso, kukurydzę i pszenicę. Włączenie kasz do diety osób z cukrzycą jest bezpiecznym, łatwym i niedrogim sposobem na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

(...) Ze względu na specyficzny skład kaszę gryczaną można wykorzystywać w dietach przeznaczonych dla osób z hiperglikemią i cukrzycą. Ponadto pomaga likwidować zaburzenia czynności jelit, odgrywa też rolę w profilaktyce nowotworów jelita grubego i chorób układu krążenia. Po spożyciu gotowanej kaszy stężenie glukozy we krwi jest znacząco mniejsze niż po spożyciu chleba pszennego.
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Skrada się reforma
POCZYTALNIA
3 - 6 Lekarska empatia służy diabetykom
Czynniki uszkadzające naczynia krwionośne u diabetyków
Wczesne rozpoznawanie choroby Parkinsona
Czekolada, funkcje poznawcze i Nagroda Nobla
Psinka Inka zostaje diabdogiem (5)
Możliwości liraglutydu
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 Na platformie słodkiego tramwaju
8 Wspomnienie o prof. Arturze Czyżyku
DIABETYK POLECA
10 Smak świąt na co dzień
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Alternatywna samokontrola glikemii
POD LUPĄ
20 Naturalne substancje słodzące
24 Programy komputerowe a leczenie cukrzycy typu 1
ABC INSULINOTERAPII
26 Czytaj ulotki dołączane do insulin!
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Kasze - dobry wybór
32 Z pamiętnika lekarza praktyka
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Polska versus Anglia. Kto lepiej opiekuje się diabetykami?
40 Noblowskie receptory G
AKTYWNY STYL
42 Domowa siłownia

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2012, nr 12 (203)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line