Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2012

dodano: 26 listopada 2012 r.

Magazyn PEN


Zamiast leczyć, liczą kasę

Szpitale, przychodnie, poradnie ograniczają liczbę przyjęć (piszemy o tym też w innym miejscu). Zamiast leczyć, pilnują budżetów. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma zamiaru płacić już za nadwykonania. Choremu pozostają wizyty w prywatnych gabinetach, laboratoriach, niepublicznych lecznicach. No ale nie wszyscy mają pieniądze. To oferta dla lepiej zarabiających, mających zamożną rodzinę.

Co ma zrobić pacjent, któremu wizytę u endokrynologa proponuje się w roku 2014? Najczęściej trafia do specjalisty i płaci za świadczenie wykonane w gabinecie prywatnym. Dlatego coraz więcej Polaków jest gotowa dopłacać do leczenia w publicznej służbie zdrowia, byleby szybciej skorzystać z pomocy specjalisty. Z październikowego sondażu telewizyjnych ”Wiadomości” wynika, że 40 proc. z nas (o 5 proc. więcej niż przed 4 laty) opowiada się, za niewielkimi dopłatami do leczenia, byleby nie tylko miesiącami, ale i latami nawet nie czekać w kolejkach do specjalisty czy na zabieg operacyjny. Co prawda nadal ponad połowa oburzonych Polaków nie chce dokładać z własnej kieszeni do systemu ochrony zdrowia, ale - jak sadzę - to tylko kwestia kilku najbliższych lat, jak zmienią zdanie.

Pomału dociera świadomość społeczna, że bez większych nakładów na zdrowie lepiej być nie może. Zwłaszcza że przybywa skomplikowanych procedur medycznych, coraz droższych, na coraz wyższym poziomie; zwłaszcza że starzejemy się, że coraz dłużej żyjemy - a to też kosztuje.

NFZ trzyma w żelaznym uścisku dyscypliny finansowej placówki zdrowia. Te zamiast leczyć, liczą pieniądze i odsyłają pacjentów na czas, kiedy podpiszą nowe kontrakty z Funduszem. NFZ powinien płacić tyle ile należy, nie patrząc na limity, szczególnie gdy chodzi o ratowanie życia. Choroba nie poczeka do roku przyszłego. Tylko skąd brać, jak w kasie pustki. A rok przyszły nie musi być wcale lepszy.

To nie Fundusz jest głównym winowajcą - co nie znaczy, że sposób wydatkowania środków finansowych na lecznictwo nie jest wolny od błędów. Państwo jest jakby nieobecne, chowa głowę w piasek. Brakuje odwagi, aby podjąć stosowne decyzje. Nawet trudne do zaakceptowania przez większość. Nie można na przykład milczeć, gdy skończyły się pieniądze na leczenie raka.

Andrzej Karnowski

Ciemna droga do edukacji
Dysfunkcja wzroku diabetyka, wraz z barierami w codziennym życiu, niesie też duże utrudnienia w zdobywaniu wiedzy o cukrzycy i prawidłowym kontrolowaniu choroby. To można zmienić, ale bez pieniędzy ani rusz!

Wśród osób niewidomych i słabowidzących łatwo spotkać takie, które borykają się z cukrzycą. Oczywiście, nie w każdym przypadku sprawcą pogorszenia czy utraty wzroku była słodka choroba, ale wiadomo, że to właśnie ona - zwłaszcza przez dłuższy czas nieleczona czy źle kontrolowana - prowadzi do uszkodzeń organizmu, oddziałując niekorzystnie m.in. na oczy, nerki, serce, obwodowy układ nerwowy.

Walczą razem
- Co nas łączy, że walczymy razem? - pytał zebranych w sali konferencyjnej ZKU w Działdowie prezes tamtejszego koła PSD Władysław Kubiński . - Wspólne problemy, wspólne interesy; leczenie razem może być bardziej efektywne - zaraz odpowiadał za wszystkich. Argumentował, że razem mogą być efektywniejsi w leczeniu swoich schorzeń.

Diabetykom wcale nie za słodko
W ostatnich tygodniach roku polscy diabetycy obchodzą Światowy Dzień Cukrzycy przypadający na 14 listopada.

Został on ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO - World Health Organization). To szczególnie ważny moment nie tylko dla osób z tą chorobą i ich bliskich, ale nas wszystkich - szacuje się, że w Polsce jest ok. 750 tysięcy osób, które nie wiedzą o tym, że mają cukrzycę. Co trzeba o niej wiedzieć, o czym pamiętać?

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Kolor niebieski oraz niebieski pierścień to symbole osób z cukrzycą i Światowego Dnia Cukrzycy. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Cukrzycy jest „Chrońmy swoją przyszłość”. W Polsce żyje 2,6 mln osób z cukrzycą, z czego aż 750 tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy.

Złote reguły pielęgnacji stóp
Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Jest pojęciem określającym występowanie wielu różnych objawów klinicznych obejmujących uszkodzenie zarówno mózgu, jak również nerwów obwodowych. Powstaje w przebiegu zmian zwyrodnieniowych w tkance nerwowej.

Częstość występowania neuropatii cukrzycowej waha się od około 10 do 90% w zależności od zastosowanych kryteriów rozpoznania i metod diagnostycznych oraz różnorodności badanych populacji.

Charakterystyczne u osób z neuropatią cukrzycową jest odcinkowe, postępujące uszkodzenie włókien nerwowych. Podstawową przyczyną neuropatii jest toksyczny wpływ podwyższonego stężenia glukozy we krwi oraz problemy naczyniowe. Uzyskanie dobrego wyrównania metabolicznego cukrzycy istotnie zmniejsza zapadalność na neuropatię. W rozwoju neuropatii odgrywają rolę również inne czynniki, takie jak: podeszły wiek chorego, nadciśnienie tętnicze, wieloletni okres trwania cukrzycy, podwyższone stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu.

Sekret zdrowia i szczupłej sylwetki
W codziennym życiu często nie przestrzegamy zasad prawidłowego żywienia, które są podstawą zachowania zdrowia. Przeważnie jemy szybko i nieregularnie. Nawet jeśli jemy mało, to czujemy się ciężko. Przyczyną może być brak błonnika w pożywieniu.

Wraz z rozwojem przemysłu, zaczęto usuwać błonnik z pożywienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie, a przeciętny Polak spożywa zaledwie 15 g. Na szczęście, niedostateczną ilość błonnika w naszej diecie możemy uzupełnić.

Czym jest błonnik?
Błonnik pokarmowy, często nazywany również włóknem pokarmowym, to grupa głównie węglowodanów, które nie są trawione przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka. Substancje te można podzielić na dwie podgrupy: błonnik nierozpuszczalny (celuloza i ligniny), który wspomaga trawienie i zapewnia uczucie sytości oraz błonnik rozpuszczalny, a w nim m.in. pektyny, które obniżają poziom cholesterolu. Błonnik reguluje także poziom cukru we krwi, ma właściwości odtruwające. Mimo że błonnik jest składnikiem nieodżywczym, ma kluczowe znaczenie dla właściwej pracy naszych jelit i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Spis treści:

Bezbolesne laserowe iniekcje - str. 1

Od redakcji
Zamiast leczyć, liczą kasę - str. 2

Pytania o cukrzycę
Złe i dobre poziomy - str. 3

Leczenie cukrzycy typu 2
Nowa jakość nie dla każdego - str. 4-5

Diabetykom wcale nie za słodko - str. 5

Mają czekać do wiosny - str. 5

Sukcesy i niepowodzenia
Ciemna droga do edukacji - str. 6-7

Zespół stopy cukrzycowej
Problem poniżej kostek - str. 8-9

Zespół stopy cukrzycowej
Złote reguły pielęgnacji stóp - str. 8-9

Co mówi lekarz rodzinny
Odporny na cukier - str. 10

BIBLIOTEKA DIABETYKA - KSIĄŻKA NA ZAMÓWIENIE - str. 12

GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 12-13

Refundowane paski testowe do glukometrów dostępne od 1 XI 2012 r. - str. 13

Światowy Dzień Cukrzycy
Walczą razem - str. 14

Niedoceniana aronia - str. 14

Dobre dla Diabetyka 2012
Rozstrzygnięcie plebiscytu - str. 15

Zapytajmy lekarza
Gdy boli głowa - str. 16

Gdy poziom cukru się obniża
Z wysiłkiem za pan brat - str. 18

Błonnik pokarmowy
Sekret zdrowia i szczupłej sylwetki - str. 19

Kolorowa Calla - str. 19

Właściwe odżywianie seniorów
Więcej warzyw i białka - str. 20-21

Właściwe odżywianie seniorów
Dlaczego diety nie działają? - str. 20-21

Kuchnia diabetyka
Witaminowy alfabet - str. 22

Kuchnia diabetyka
Tabele indeksów glikemicznych - str. 22

Bogactwo cennych składników - str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2012
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line