Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

Rusza Program Pomocy Pacjentom

źródło: NEUCA S.A., dodano: 17 listopada 2012 r.


Program Pomocy Pacjentom

14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Aż 30% chorych w Polsce w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Program Pomocy Pacjentom - realizowany przez firmę NEUCA i Aptekarzy w całej Polsce - ma to zmienić.

Polak-diabetyk

Na cukrzycę choruje w Polsce około 2,5 miliona ludzi (dla porównania – to mniej więcej tyle, ile wynosi cała populacja województwa pomorskiego czy łódzkiego). Niektóre szacunki mówią nawet o tym, że liczba chorych zbliża się do 3 milionów! Aż 30% z nich o swojej chorobie nie wie i w związku z tym w ogóle jej nie leczy.

Nieleczona cukrzyca - śmiertelne zagrożenie

Cukrzyca i jej powikłania stanowią przyczynę 1 na 5 zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Choroba ta jest jednym z głównych powodów utraty wzroku i krańcowej niewydolności nerek (z koniecznością dializ włącznie) osób w wieku produkcyjnym w Polsce. Nawet 4-krotnie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Stanowi główną przyczynę amputacji kończyn dolnych - w Polsce co roku u chorych na cukrzycę przeprowadza się aż 14 tysięcy amputacji stóp. Cukrzyca typu II (a właśnie na nią cierpi znaczna większość chorych w Polsce) jest przyczyną skrócenia średniej długości życia o 5-10 lat.

Statystyki i prognozy ekspertów biją na alarm!

Obserwowany na świecie gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę wiązany jest z pojawieniem się wysokoenergetycznych, bezwartościowych odżywczo posiłków (np. fast-food) oraz upowszechnieniem siedzącego trybu życia. Częstotliwość występowania cukrzycy rośnie tak szybko, że już wkrótce systemom opieki zdrowotnej będzie trudno poradzić sobie z tym problemem.

W jaki sposób można przeciwdziałać epidemii cukrzycy? Jak uchronić się przed tą chorobą? W profilaktyce odgrywa rolę kilka czynników: zdrowa, zbilansowana dieta, regularny wysiłek fizyczny i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, unikanie papierosów i alkoholu, a także edukacja.

- Brak edukacji ze strony lekarzy i pielęgniarek oraz ograniczony dostęp do lekarza diabetologa to największy problem polskich diabetyków. W Polsce brakuje masowych szkoleń, głownie dla osób z mniejszych miejscowości. Dlatego w mediach powinno się jak najwięcej mówić o problemach ludzi chorych na cukrzycę - mówi Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Terapia i edukacja

Edukacja to jedno z najważniejszych zadań opieki farmaceutycznej. Aptekarze mogą nauczyć pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę, m.in. poprawnie mierzyć cukier, stosować glukometr, czy wstrzykiwać insulinę. Równie ważne jest dzielenie się wiedzą niezbędną w codziennym radzeniu sobie z chorobą, choćby w zakresie diety czy aktywności fizycznej. Firma NEUCA postanowiła pomóc Aptekarzom, uruchamiając Program Pomocy Pacjentom.

Program ten powstał, aby wspierać edukacyjną misję Farmaceutów. Będzie realizowany we współpracy z wybranymi aptekami w całej Polsce. W jego ramach przygotowano dla Pacjentów spotkania i poradniki przybliżające sposoby radzenia sobie z najczęściej spotykanymi schorzeniami. Pierwsza odsłona Programu Pomocy Pacjentom poświęcona jest właśnie cukrzycy. Bezpłatny poradnik dla diabetyków "Jak żyć z cukrzycą?" będzie dostępny w wybranych aptekach. Pacjenci będą go mogli otrzymać od swoich Aptekarzy już w przyszłym tygodniu (od 19 listopada).

- Apteki powinny odgrywać ważną rolę zarówno w zakresie profilaktyki, jak i całym procesie terapii - zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do specjalistycznego poradnictwa - mówi Prezes Bauman. Diagnoza cukrzycy często budzi u pacjentów liczne obawy, zwłaszcza w tych przypadkach, w których wykrywana jest późno, kiedy już pojawią się poważne powikłania. Aptekarze w niedużych miastach, w których często brakuje poradni, są w takim wypadku pierwszymi osobami, do których zwracają się chorzy po pomoc i fachową poradę. Oczywiście, w związku z tym, niezbędne jest odpowiednie wsparcie dla farmaceutów, na przykład szkolenia w zakresie poradnictwa diabetologicznego.

Poradnik "Jak żyć z cukrzycą?", który ukazał się w ramach Programu Pomocy Pacjentom pomoże Aptekarzom w realizacji poradnictwa diabetologicznego. - Wydawnictwo, które przygotowaliśmy dla ludzi chorych na cukrzycę, zawiera praktyczne porady, przydatne w codziennej walce z tą chorobą. Chcemy pokazać pacjentom, jak ważna jest wiedza i samokontrola, jak istotny mają one wpływ na jakość życia diabetyków - mówi Bogusława Golus-Jankowska, Koordynator ds. Programów Zdrowotnych w firmie NEUCA. Zamierzamy uświadomić Pacjentom, że wnikliwe rozpoznanie choroby jest konieczne, aby jak najlepiej ochronić swój organizm przed jej konsekwencjami i nie dopuścić do poważnych powikłań. Dzięki temu Pacjent stanie się partnerem w rozmowie z Farmaceutą.

Poradniki będą mogli otrzymać pacjenci w całej Polsce - należy ich szukać w aptekach wspierających Program Pomocy Pacjentom.

14 listopada ruszła strona www.programpomocypacjentom.pl, na której będzie można znaleźć więcej informacji o Programie.


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Zarząd Stowarzyszenia  IP: 83.5.42.xxx(2013-01-27 17:41:30)
Jak można edukować chorych, którzy do swej choroby podchodzą obojętnie? 10 razy w roku prowadzimy spotkania z różnymi specjalistami, a spotkania są prowadzone dla diabetyków w Namysłowie, woj opolskie, powiat namysłowski. Zapraszamy 27 lutego 2013 roku o godz. 10.00 do sali narad Urzędu Miejskiego w Namysłowie, a prelekcje wygłosi Pani dr Ewa Łabędzka - dermatolog.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Komunikaty: Rusza Program Pomocy Pacjentom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line