Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2012, nr 6 (197)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Propagując niestrudzenie zdrowe odchudzanie, kontynuujemy w tym miesiącu temat walki o szczuplejszą sylwetkę oraz polecamy praktyczne przepisy diety śródziemnomorskiej. Pamiętajmy bowiem, że nadchodzi najlepszy czas - ze względu na większą dostępność świeżych warzyw i owoców oraz sprzyjającą aktywności fizycznej aurę - aby stracić zbędne kilogramy i uzupełnić niedobory witamin.

Szczególnej uwadze naszych Czytelników polecamy dwie rozmowy: jedną z twórcami zadziwiającego projektu DiabDogs, w ramach którego szkoli się psy do wykrywania hipoglikemii, a drugą z Anją Renfordt, wielokrotną mistrzynią świata w kick-boxingu, posiadaczką wytresowanego w tym kierunku psa.

Chociaż takie rozwiązanie nie jest opcją dla każdego - bo pies wymaga mądrej miłości i konsekwencji - nie zastąpi też w żadnym razie glukometru, to jednak rysuje się bardzo interesująco.

Na koniec wróćmy do spraw ważnych, choć przykrych - ukazała się nowa lista leków refundowanych i znów, niestety, nie ma na niej ani analogów długo działających, ani inkretyn. W związku z tym Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wystosowało protest, który z całą mocą popieramy, a działaniom Zarządu Głównego PTD wytrwale kibicujemy, licząc, że przyniosą skutek.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Po prostu: Mistrzyni
Anja Renfordt, 6-krotna mistrzyni świata w kick-boxingu, diabetyczka od ponad 30 lat, przyjechała do Warszawy na XIII Konferencję Cukrzycy typu 1, aby podzielić się z plejadą polskich diabetologów swoimi doświadczeniami dotyczącymi terapii cukrzycy w kontekście sportu wyczynowego. W wywiadzie dla "Diabetyka" opowiada o swoim aktywnym życiu, psie Candy, który wyczuwa u niej niedocukrzenia, oraz zdradza tajemnicę swojego sukcesu

Czy przejmowałaś się cukrzycą? Bałaś się, że w jakiś sposób stanie ci na drodze?

Bardzo wcześnie zrozumiałam, że życie z cukrzycą nakłada na mnie takie a nie inne obowiązki i że po prostu muszę się z tym pogodzić. Frustrowanie się tym, że cukrzyca nie pozwala mi osiągnąć więcej, nie byłoby konstruktywne. Postuluję i apeluję do innych, aby ewentualną frustrację i niezadowolenie przekształcali w coś innego, wartościowego. Jeśli czegoś nie mogę zrobić dziś, może będę mogła jutro? Oczywiście denerwuję się, kiedy niedocukrzenia przerywają mi treningi, ale to tylko motywuje mnie do ewentualnego skorygowania mojej terapii.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Tańsze odpowiedniki leków
Nie ulega wątpliwości, że to diabetycy najbardziej ucierpieli na wprowadzeniu w życie nowej ustawy refundacyjnej. Sztywne marże na leki refundowane oraz brak możliwości udzielania bonifikat przez apteki mocno uszczupliły portfele pacjentów. Czy ratunkiem na tę sytuację mogą być tańsze odpowiedniki leków?

Przychodząc do apteki, pacjent coraz częściej czuje się jak konsument w sklepie. Ogromny wybór towarów w kolorowych opakowaniach i atrakcyjnych cenach sprawia, że proces zaopatrywania się w leki przypomina bardziej zwykłe zakupy niż wizytę w specjalistycznej placówce ochrony zdrowia (a taką jest apteka). W rezultacie, kiedy pacjent słyszy od farmaceuty propozycję wydania tańszego odpowiednika, w jego głowie pojawia się skojarzenie: tańszy = gorszy. Powoduje to odruchową i bezpodstawną niechęć do zamiany leku oraz wątpliwość w jego skuteczne działanie.

POD LUPĄ
Walka o szczupłą sylwetkę cz. 2
Zanim przejdziemy do kolejnych zasad odchudzania, warto określić, jakie mamy zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu można ustalić kaloryczność diety umożliwiającej nam utratę zbędnych kilogramów.

Jeśli będziemy dostarczać organizmowi znacznie mniej energii niż potrzebuje, będzie on "zmuszony" do zużywania zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Główną zasadą przy ustalaniu diety odchudzającej jest umiarkowane zmniejszanie bilansu kalorycznego. Najbardziej pożądany w redukcji masy ciała jest deficyt ok. 500 kcal/dobę w stosunku do wyliczonego zapotrzebowania energetycznego. Spowoduje to wolną, ale postępującą utratę masy ciała - ok. 1 kg w ciągu tygodnia. Dopuszczalny jest, pod ścisłą kontrolą dietetyka, większy deficyt - do 1000 kcal/dobę, ale dotyczy to sytuacji wyjątkowych.

ZADBAJ O SIEBIE
Źródła zdrowia
Terapeutyczne działanie wód leczniczych nie kończy się jednak tylko na ich spożywaniu. Równie ważną rolę pełnią kąpiele - gorące, chłodne, letnie perełkowe, wirowe, a także natryski, bicze wodne i masaże podwodne, z jakich słyną uzdrowiska. Lecznicze działanie mają tu zarówno temperatura, ciśnienie, jak też rodzaj wody i składniki mineralne. Najszerzej stosowane są zabiegi z użyciem solanek, wód kwasowęglowych i siarczkowo-siarkowodorowych.

Jak mówi doktor Aleksandra Porębska: - Masaże wodne, zabiegi w kapsułach czy "kąpiele z bąbelkami" są jednymi z metod leczniczych należących do hydroterapii. Podstawę działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody, która wpływa w tym przypadku na nasz organizm w trojaki sposób: mechaniczny, fizykochemiczny oraz termiczny. Zabiegi hydroterapii poprawiają m.in. krążenie krwi, zmniejszają obrzęki oraz napięcie mięśni i stawów. (...)
SPIS TREŚCI
FELIETON
2 System: Kafka z Mrożkiem
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
3 XIII Konferencja cukrzycy typu 1
POCZYTALNIA
4 Statystycznie o cukrzycy w skali świata
Choroby tarczycy u młodych diabetyków
Zespół jedzenia nocnego
DIABETYK POLECA
6 Pies strażnikiem glikemii?
10 Po prostu: Mistrzyni
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Tańsze odpowiedniki leków
18 Ciągłe monitorowanie glikemii
POD LUPĄ
20 Walka o szczupłą sylwetkę cz. 2
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia podczas porodu
LEKARZ ODPOWIADA
28 Leki ziołowe a cukrzyca
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Dania śródziemnomorskie w polskiej kuchni
35 Przepisy kulinarne
36 Czekolada
38 Nowalijki - chemia czy zdrowie?
WARTO WIEDZIEĆ
40 Zawroty głowy
ZADBAJ O SIEBIE
43 Źródła zdrowia
47 Apteki
48 Prenumerata

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, czerwiec 2012, nr 6 (197)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line