Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

XIII Konferencja Sekcji Pediatrycznej PTD w Warszawie

dodano: 19 kwietnia 2012 r.

XIII Konferencja Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Cukrzyca to najczęstsza choroba przewlekła u dzieci i młodzieży.
Przypadków zachorowań będzie coraz więcej.

Na wyzwania, które stoją przed lekarzami, pielęgniarkami, psychologami, ale przede wszystkim - pacjentami - postaramy się odpowiedzieć podczas XIII Konferencji pt. "Cukrzyca typu 1 i stan przedcukrzycowy w wieku rozwojowym".


Z każdym rokiem przybywa przedszkolaków, uczniów, ale także i młodych dorosłych, którzy nie wiadomo właściwie z jakiej przyczyny, już do końca życia muszą podawać sobie insulinę - hormon, odpowiadający za całą gospodarkę energetyczną i regulację stężenia cukru we krwi. Jej dawkowanie nie jest proste - jest zależne od jedzenia, posiłków, stresu, wysiłku fizycznego, a o codziennych dawkach decyduje sam chory (lub jego rodzina).

Cukrzyca typu 1 jest ogromnym wyzwaniem, zarówno dla pacjentów, jak i nauczycieli, wychowawców, a przede wszystkim - lekarzy. Zmiana stylu życia z kolei - coraz więcej pracy przed komputerem, coraz częstsze podróże samochodem, coraz większa popularność i dostęp do wysoko przetworzonej żywności - są przyczyną coraz większej nadwagi, a w konsekwencji coraz większego ryzyka stanu przedcukrzycowego u najmłodszych. Cukrzyca typu 2 - do tej pory domena dorosłych - coraz częściej dotyka też dzieci.

Podczas konferencji będziemy dyskutować o stanie opieki diabetologicznej w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej oraz o ciągłości w opiece nad osobą z cukrzycą z dwóch perspektyw: lekarza internisty i lekarza pediatry; o parametrach kontroli metabolicznej jako czynnikach rokowniczych powikłań narządowych, ale również jako czynnikach wpływających na jakość życia pacjenta z cukrzycą. Wiele czasu poświęconego zostanie tematowi samokontroli w cukrzycy, a także roli edukacji w tej chorobie oraz insulinoterapii, żywieniu, aktywności fizycznej. Konferencja rozszerzona będzie o tematykę z obszaru profilaktyki cukrzycy typu 2 już w wieku rozwojowym: kiedy zaczyna się insulinooporność i co wiemy na temat biomarkerów stanu przedcukrzycowego; czy można we wczesnym okresie życia ocenić ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

- Wszystkie prezentowane tematy łączy jedno wielkie wyzwanie - stale wzrastająca zachorowalność na cukrzycę w Polsce. Cukrzyca typu 1 jest obecnie najczęstszą, nieuleczalną chorobą u dzieci i młodych dorosłych. W niedalekiej przyszłości staniemy przed problemem rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i młodzieży. Musimy zmierzyć się z tym problemem i stworzyć odpowiednie możliwości organizacyjne, technologiczne i diagnostyczne. - podkreśla prof. nadzw. dr hab. Ewa Pańkowska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.

- Wierzymy, że tegoroczne sympozjum pozwoli spojrzeć na problem opieki nad osobą z cukrzycą z różnych perspektyw: lekarza, naukowca, pielęgniarki, psychologa oraz organizacji pozarządowych i instytucji państwowych, a także przyczyni się do nawiązania współpracy między ośrodkami, kreowania wspólnych projektów badawczych i stworzy okazję do poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań.

W programie zaplanowane są wystąpienia najwybitniejszych europejskich i polskich ekspertów diabetologii dziecięcej, którzy przedstawią najbardziej aktualne doniesienia w tej dziedzinie. Najnowsze, jeszcze niepublikowane wyniki badań zespołu Prof. Romana Hovorki z Uniwersytetu w Cambridge - prowadzone nad "inteligentną pompą insulinową", która to nie wymaga udziału pacjenta w dawkowaniu insuliny - przedstawi dr Małgorzata Wilińska - współautor i wykonawca projektu "Closed loop" (pętla zamknięta). Swój wykład o sytuacji dzieci i młodzieży z cukrzycą w Europie przedstawi prof. Thomas Danne. Były prezydent ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes), kierownik kliniki diabetologicznej i endokrynologicznej jednego z największych niemieckich ośrodków pediatrycznych, profesor uniwersytetu medycznego w Hanowerze jest liderem projektu Unii Europejskiej - SWEET, mającego na celu poprawę jakości leczenia dzieci i młodzieży z cukrzycą, Na podstawie najnowszych danych z programu, przedstawi podobieństwa i różnice w opiece nad pacjentem w różnych krajach Europy.

Podczas konferencji nie zabraknie również najnowszych danych dotyczących skali problemu otyłości i stanu przedcukrzycowego u dzieci w Polsce, czynników płodowych wpływających na rozwój otyłości i cukrzycy w późniejszym wieku, jak również tematów z zakresu: nowych technologii i ich roli w jakości opieki diabetologicznej, optymalizacji metod samokontroli oraz znaczenia nowych biomarkerów w rozpoznawaniu wczesnej fazy powikłań narządowych.

Program konferencji dostępny jest na www.13konf-polpediab.pl


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Komunikaty: XIII Konferencja Sekcji Pediatrycznej PTD w Warszawie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line