Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2012, nr 4 (195)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

W tym numerze "Diabetyka" zachęcamy do lektury m.in. wywiadów. Pierwszy, z posłem Bolesławem Piechą, dotyczy ustawy refundacyjnej i jej skutków. Jest to sprawa, która od miesięcy niepokoi nas wszystkich i zgodnie z obietnicami składanymi na łamach naszego pisma, nie pozwalamy, aby wrzawa wokół niej ucichła. Obawy diabetyków podziela poseł Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, który w związku z tym postanowił wyjaśnić kolegom parlamentarzystom najważniejsze nieporozumienia dotyczące leczenia cukrzycy w Polsce. Profesor Lew-Starowicz, jeden z największych autorytetów w dziedzinie seksuologii, wyjaśnia czytelnikom "Diabetyka", jakie można podjąć działania, by ich życie seksualne było satysfakcjonujące.

Dużo miejsca poświęcamy sprawom żywienia - zbliża się Wielkanoc i w związku z tym bardziej niż zwykle skłonni jesteśmy ulegać kulinarnym pokusom. Na szczęście podsuwamy kilka pomysłów, jak uniknąć dietetycznych pułapek. Jako że wyrównaniu glikemii sprzyja uprawianie sportów, polecamy teksty dotyczące rożnych form aktywności fizycznej i zasadności ich stosowania przy cukrzycy.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
Komercja wyklucza chorych (wywiad z przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia, dr. n. med. Bolesławem Piechą)
Co postulują organizacje pacjenckie zrzeszające chorych na cukrzycę? W jakiej formie te postulaty mogą zostać przekazane posłom?

Chciałbym, żeby najpierw powstała dezyderata Komisji Zdrowia skierowana do rządu i wszystkich posłów. Zostałyby w niej wyjaśnione zasadnicze nieporozumienia związane z cukrzycą i jej leczeniem. Najważniejsze, żeby uporać się przede wszystkim z faktem, że cukrzyca traktowana jako jedna jednostka chorobowa stwarza problem. Wprawdzie podwyższone stężenie glukozy we krwi jest objawem podstawowym obu typów cukrzycy (cukrzyca typu 1 i 2), ale dynamika przebiegu, sposoby leczenia i edukacji są już inne. (...)

Po drugie należy zaznaczyć, że potrzebujemy specjalistów. Pomysł likwidacji oddziałów diabetologicznych jest kompletnie nietrafiony, skoro liczba chorych będzie rosła. Ponadto trzeba zagwarantować chorym pomoc edukatorów diabetologicznych, pielęgniarek i psychologów.

DIABETYK POLECA
Dieta na święta?
Mądry wybór dań to absolutna podstawa. Ucząc się umiejętnego wybierania produktów spożywczych, możemy z naszej diety wyeliminować to, co dla nas niekorzystne (np. nadmiar soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych) i jednocześnie wzbogacić dietę w witaminy, składniki mineralne, błonnik czy wysokiej jakości białko oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Bez wątpienia nie każdy przepis na pyszną świąteczną po trawę można zmodyfikować bez uszczerbku dla jej tradycyjnego smaku. W takich przypadkach warto wprowadzić kilka małych zmian w sposobie przyrządzania potraw, np. unikniemy nadmiaru tłuszczu, a przez to zbędnych kalorii, jeśli zamiast tradycyjnego smażenia w głębokim tłuszczu, mięso upieczemy w folii czy naczyniu żaroodpornym.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zestawy infuzyjne: stosowanie i wymiana
W przypadku uczulenia na nikiel poleca się wkłucie teflonowe. Jest ono zakładane dzięki stalowej igle (prowadnicy), którą usuwa się po prawidłowym umieszczeniu wkłucia w tkance podskórnej. Zakładamy je pod kątem prostym za pomocą specjalnego urządzenia - sertera.

Dla osób szczupłych i dzieci polecane są igły o długości 6 mm, dla osób mających nadwagę lub otyłość, o dużej tkance tłuszczowej, odpowiednio dłuższe - 9, 13, a nawet 17 mm. Jeżeli chodzi o długość drenu, to powinna być ona dostosowana do budowy ciała i sposobu noszenia pompy insulinowej. Niektóre osoby potrzebują dłuższego drenu, np. aby pompa nie przeszkadzała podczas snu. Wydaje się, że długość 60 cm jest odpowiednia do typowego użytkowania.

POD LUPĄ
Zaburzenia seksualne - standard i ruletka (wywiad z prof. dr hab. med. Zbigniewem Lwem-Starowiczem)
Od czego zaczyna się leczenie zaburzeń seksualnych?

Zawsze od leków pierwszego rzutu, czyli od leków z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Jeżeli pacjent z cukrzycą w ogóle nie ma erekcji albo ma ją słabiuteńką - to po winniśmy zlecić badanie USG Dopplera, by ocenić stopień zaawansowania miażdżycy w naczyniach i w zależności od tego dobrać leki. Przy bardziej zaawansowanej cukrzycy leki pierwszego rzutu mogą się bowiem okazać niewystarczająco skuteczne na osiągnięcie erekcji farmakogennej. Dla pacjentów, którzy zaczynają tracić wiarę w szansę poprawy i wpadają w depresję, że to dla nich koniec z seksem, pocieszająca informacja jest ta ka, że leki pierwszego rzutu to tylko jedna z możliwości. Mamy jeszcze w zanadrzu iniekcje bezpośrednie z prostaglandyny w ciała jamiste prącia, pompy próżniowe, protezowanie i różne metody chirurgiczne.

AKTYWNY STYL
Uciekać czy walczyć?
Kurs samoobrony dla seniorów, to również zajęcia praktyczne. Być może ze względu na stan zdrowia nie wszyscy mogą wziąć w nich udział, ale prowadzący zajęcia Adrian Litwiński zapewnia: - Nauka samoobrony nie jest wyczerpująca fizycznie. Uczymy prostych technik, które nie skupiają się na używaniu siły, a raczej na wypracowaniu naturalnych odruchów. Nie wymagają one ekstremalnego wysiłku i każdy jest w stanie je wykonać. Zajęcia są oczywiście dostosowane do wieku i kondycji uczestników kursu. Na praktyczną część kursu składa się nauka prostych, podstawowych technik samoobrony opartych na elementach Shorin Ryu Karate. Na Okinawie ludzie praktykują do 90. roku życia, a nawet dłużej. Dzięki tym technikom utrzymują się w dobrej kondycji. Techniki te opierają się na naturalnych ruchach, nie uszkadzając stawów. Wykonując je, nie musimy wymuszać oddechu, dzięki czemu uczymy się pracy z całym ciałem. (...)
SPIS TREŚCI

FELIETON
3 Siła kiwania
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Komercja wyklucza chorych
7 Insuliny, szpitale, limity cen
8 Medal WOŚP dla "Diabetyka"
10 Działania przyjazne diabetykom
POCZYTALNIA
11 Marihuana a wypadki drogowe
Dzieci karmione piersią
DAWN2
DIABETYK POLECA
12 Dieta na święta?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Zestawy infuzyjne: stosowanie i wymiana
18 Dostęp do innowacji w diabetologii (cz. 2)
POD LUPĄ
22 Zaburzenia seksualne ? standard i ruletka
ABC INSULINOTERAPII
24 Leczenie przed ciążą
LEKARZ ODPOWIADA
26 Cukrzyca w ciąży
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Polska dieta śródziemnomorska
34 Czy mleko podwyższa glikemię?
36 Cała prawda o... mleko
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Kto się leczy u doktora Google'a?
ZADBAJ O SIEBIE
42 O mały włos
AKTYWNY STYL
46 Co z tym sportem?
50 Uciekać czy walczyć?

53 Prenumerata
54 Apteki
56 Roz(g)rywka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2012, nr 4 (195)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line