Dotyczy to przede wszystkim pacjentek ze źle kontrolowaną cukrzycą. Naukowcy z Henry Ford Hospital w Detroit (stan Michigan) doszli do takich wniosków na podstawie badań wśród 990 pacjentów, u których w latach 2000-2008 wykonano badanie słuchu w szpitalu. Była to tzw. audiometria tonalna, która polega na ocenie progu słyszalności tonów czystych w zakresie różnych częstotliwości. Dane przeanalizowano ze względu na płeć, wiek (młodsi niż 60 lat, między 60. a 75. rokiem życia i starsi niż 75 lat) oraz występowanie lub niewystępowanie cukrzycy.
Chorych na cukrzycę podzielono dodatkowo na tych, którzy dobrze kontrolują poziom glukozy we krwi (przy pomocy leków i stylu życia) i którzy kontrolują go źle. Służy do tego oznaczanie poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej (HbA1C), tj. hemoglobiny z przyłączonymi cząsteczkami glukozy. Pozwala on ocenić stopień kontroli cukru we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Okazało się, że kobiety w wieku 60-75 lat, u których cukrzyca była źle kontrolowana słyszały znacznie gorzej niż ich rówieśniczki bez cukrzycy. Natomiast, dobrze kontrolowana cukrzyca w tej samej grupie wiekowej nie pogarszała słuchu.
Okazało się, że kobiety w wieku 60-75 lat, u których cukrzyca była źle kontrolowana słyszały znacznie gorzej niż ich rówieśniczki bez cukrzycy. |
Nie zaobserwowano natomiast, by cukrzyca wpływała istotnie na zmysł słuchu u mężczyzn - nie stwierdzono różnic między panami z tym schorzeniem - niezależnie od kontroli stężenia glukozy - a mężczyznami bez cukrzycy.
"Młodsi panowie słyszeli ogólnie gorzej, prawdopodobnie na tyle, by maskowało to jakikolwiek wpływ cukrzycy na słuch. Ale nasze wyniki wskazują na potrzebę dalszych badań, które określą, w jakim stopniu płeć może wpływać na utratę słuchu" - komentuje biorący udział w badaniach dr Derek J. Handzo.
Do objawów osłabienia słuchu zalicza się trudności z wyłapywaniem dźwięków w tle lub słyszeniem rozmowy w dużej grupie ludzi, a także konieczność ciągłego podgłaśniania radia i TV.
"Pewne pogorszenie słuchu jest normalnym elementem procesu starzenia nas wszystkich, ale u pacjentów z cukrzycą często postępuje ono szybciej, zwłaszcza jeśli poziom glukozy we krwi nie jest dobrze kontrolowany przy pomocy leków i diety" - tłumaczy dr Handzo.
Zdaniem badacza, wyniki te potwierdzają, jak ważne jest, by pacjenci starali się dobrze kontrolować swoją cukrzycę.
Wśród innych poważnych powikłań cukrzycy źle kontrolowanej znajdują się choroby układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenie nerek, siatkówki oka i ślepota, uszkodzenie nerwów obwodowych (tzw. neuropatia obwodowa) oraz tzw. stopa cukrzycowa, czyli trudno gojące się rany i owrzodzenia stóp, które mogą doprowadzić do amputacji kończyny. Ostatnie badania sugerują też, że cukrzyca prowadzi do pogorszenia funkcji płuc, zwiększa ryzyko zapalenia trzustki i niektórych nowotworów.
Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na spotkaniu American Diabetes Association, które odbywa się w Miami Beach.
Aparaty słuchowe - co warto o nich wiedzieć?