
To już nie seria potknięć, ale seria porażek. Do listy ofiar nowej ustawy refundacyjnej po pacjentach, lekarzach i aptekarzach dołączą organizacje pożytku publicznego. A konkretnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z ustaleń "Rz" wynika, że przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP zamierza zakupić m.in. taki sprzęt z zebranych w tym roku pieniędzy. Dyrektorzy szpitali mają jednak wątpliwości, czy w ogóle mogą go przyjąć. - Wiemy, że nowe przepisy są niejasne i trwają u nas dyskusje, jak się do nich zastosować - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Podobnie uważa Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka. Podkreśla, że jego placówka będzie w tym roku jeszcze ostrożniej podchodzić do wszelkich darowizn. Jak stosować się do nowych przepisów, nie wie też WOŚP.
![]() ![]() |
Prawnicy podkreślają jednak, że co innego wynika z samej ustawy. - Resort zdrowia zakazał przekazywania jakichkolwiek zachęt związanych z lekami refundowanymi. A czym innym, jeśli nie wskazaną wprost w zakazie darowizną będzie przekazanie przez WOŚP pomp insulinowych służących do podawania leków objętych refundacją - wskazuje Tomasz Kaczyński, prawnik z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. Podkreśla, że ustawodawca zamierzał dzięki przepisowi walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie, że nie wiadomo teraz, czy nie wylał dziecka z kąpielą. Stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy. Podobnie uważa Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat z kancelarii Baker & McKenzie. Podkreśla, że na przykładzie działań Orkiestry najlepiej widać kolejne absurdy ustawy refundacyjnej. - Ostrzegaliśmy przed tym, postulując doprecyzowanie przepisów podczas prac w Komisji Zdrowia, ale nie zostaliśmy wysłuchani - podsumowuje mec. Kieszkowska.
Informacja ze strony Fundacji WOŚP
Dzisiaj ukazał się w Rzeczypospolitej artykuł p.t. "Arłukowicz kontra Owsiak" sugerujący, że Ministerstwo Zdrowia chce zaliczyć pompy insulinowe, które Orkiestra kupuje i przekazuje szpitalom w ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, do artykułów "refundowanych", co oznaczałoby, że szpitale lub placówki medyczne nie będą mogły przyjąć takiego daru. Oczywiście jest to absolutna bzdura. Od początku było wiadomym, że pompy insulinowe są świadczeniem gwarantowanym w ramach opieki ambulatoryjnej i nie ma tu mowy o żadnej refundacji.
W momencie, kiedy przez kraj przetacza się dyskusja na temat leków refundowanych, każda taka niesprawdzona wiadomość napawa strachem, powoduje panikę i ma na celu tylko i wyłącznie podkręcenie medialnego kopa.
Mimo, że tłumaczyliśmy dziennikarzowi Rzeczypospolitej, aby w tej sprawie skonsultował się z lekarzami i ośrodkami uczestniczącymi w Programie, dziennikarz tego nie uczynił, wypuszczając tę nieprawdziwą i wręcz idiotyczną wiadomość. Dziś od rana byliśmy bombardowani pytaniami dziennikarzy, a także - czemu trudno się dziwić - zdezorientowanych lekarzy. Oto oświadczenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie:
Komunikat
Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko ww. podmioty nie mogą dokonywać darowizn. Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych.
Pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W związku z powyższym pompy insulinowe mogą zostać przekazane przez Fundację WOŚP w formie darowizny szpitalom.
Niestety, nie pierwszy raz dziennikarze Rzeczypospolitej wypuszczają takiego nieprawdziwego newsa. Jeśli się to czyni w sprawach tak ważnych jak zdrowie i ratowanie życia, to jest to tym bardziej karygodne i tak na końcu, według nas - po prostu obciachowe.
(Jurek Owsiak)