Andrzej Włodarczyk na konferencji prasowej poświęconej refundacji leków, w tym brakujących lekarstw dla cukrzyków, powiedział, że Europejska Agencja Leków (EMA) w pierwszym kwartale 2012 r. ma opublikować wyniki badań dotyczących długo działających analogów insulin. - Wtedy minister zdrowia rozważy ich refundację - zapowiedział.
Zaznaczył, że obecnie pojawia się wiele opinii, iż analogi "nie są do końca bezpieczne dla osób, które je zażywają". Mówił - powołując się na artykuł w prasie fachowej - że mogą powodować raka trzustki.
Słuchałem i żałowałem, że nie mogę skorygować
Problem jest taki, że ministerstwo nie rozróżnia cukrzycy I i II typu. Insuliny - ludzkie i analogowe długo działające - się różnią. Mam wrażenie, że mówimy dwoma różnymi językami. |
- Problem jest taki, że ministerstwo nie rozróżnia cukrzycy I i II typu. Insuliny - ludzkie i analogowe długo działające - się różnią. Mam wrażenie, że mówimy dwoma różnymi językami. Ministerstwo nie do końca wie, gdzie leży problem - powiedział w TOK FM lekarz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
Paski do glukometrów tańsze, ale...
Ministerstwo zapowiedziało też, że refundowane będą też paski do glukometrów (pozwalają samodzielnie zbadać poziom cukru we krwi, co niektóre osoby chore muszą robić po kilka razy dziennie - red.) dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę - będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych.
Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł. - Na liście leków refundowanych nie znalazły się paski stosowane przez 70 proc. pacjentów - komentował prof. Czupryniak. - Rozumiem, że zmiany dotyczą pasków, które na liście refundacyjnej są. To oznacza, że pacjenci w szybkim czasie muszą zmienić glukometr. To spowoduje zamieszanie. Trzeba przestawić pacjentów na inny sprzęt i nauczyć ich go obsługiwać. I to jest problem i on nie został rozwiązany, ale może na skorygowanych listach będzie więcej pasków. To na razie jest niejasne - mówił gość TOK FM, który cieszył się, że i tak dało się wynegocjować cenę zryczałtowaną.
- Częściej w sporach z ministerstwem nic się nie uzyskuje. To, że był dialog, było dobre - zastrzegł prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.