Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Radiological Society of North America (RSNA), niskokaloryczna dieta pozwala wyeliminować zależność od insuliny i poprawić działanie serca u pacjentów z cukrzycą typu II.
Według autora badań, doktora Sebastiaana Hammera z uniwersytetu w Lejdzie (Holandia), u otyłych pacjentów zmiany stylu życia mogą mieć lepsze skutki dla serca niż podawanie leków (choć wielu pacjentom łatwiej przyjmować leki niż zmienić styl życia).
u otyłych pacjentów zmiany stylu życia mogą mieć lepsze skutki dla serca niż podawanie leków |
Po kolejnych 14 miesiącach zwykłej diety pacjenci przybrali nieco na wadze (BMI znów wzrósł - do 31,7), ale ilość tłuszczu wokół serca zwiększyła się minimalnie (do 32 ml), zaś E/A wyniosło 1,06. Tak więc wyniki leczenia dietą okazały się całkiem trwałe.
Dr Hammer podkreśla znaczenie techniki rezonansu dla oceny powodzenia w leczeniu, zwraca też uwagę, że nie każdy pacjent może stosować tak ostrą dietę - dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Cukrzyca typu II jest najczęstszą postacią cukrzycy u osób dorosłych - stanowi od 90 do 95 proc. wszystkich przypadków cukrzycy w tej grupie wiekowej. Tylko w USA jest około 18,8 mln stwierdzonych przypadków cukrzycy i około 7 mln nierozpoznanych.