Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2011, nr 12 (191)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

W grudniu myślimy często, jak się ogrzać zimową porą, co przygotować na święta, jak poskromić apetyt!? W tym miesiącu nawet zdrowie schodzi na dalszy plan, a przecież diabetycy właśnie teraz wchodzą w żywieniową strefę ryzyka (okres świąteczny).

Nasze piękne bożonarodzeniowe tradycje w dużej mierze związane są właśnie z jedzeniem. Tradycja albo zdrowie? Wybór należy do każdego z nas. Aby go choć trochę ułatwić, podpowiadamy, jak się obronić przed całkowitym rozchwianiem glikemii. Są bowiem sposoby, które pomogą okiełznać szaleństwo okresu okołoświątecznego. Można np. wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym i odpowiednio je przyrządzać lub zjadać jedynie pół porcji, jeśli chcemy spróbować wielu potraw. Staramy się jak zwykle podejść do tematu praktycznie, pamiętając o tym, że dieta może leczyć lub szkodzić ("Leczenie żywieniem"). Przypominamy też łasuchom, że poza sacharyną istnieją inne produkty do słodzenia, np. naturalne substancje słodzące, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Życzymy ciepłych, wyjątkowych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku jak najwięcej pomyślności i pogody ducha.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Świąteczne zawirowania
Już na etapie tworzenia listy produktów oszacujmy właściwe ich ilości. Nie kupujmy jedzenia na zapas lub jak dla armii, tylko realnie oceńmy potrzeby, uwzględniając liczbę gości podczas świąt (...)

Potrawy z ryb to doskonała i dużo zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych dań mięsnych. Ryby bowiem, zwłaszcza tłuste ryby morskie, dostarczą nam zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te nie tylko korzystnie działają na układ sercowo-naczyniowy (m.in. obniżają podwyższone ciśnienie krwi i poziom triglicerydów), ale też poprawiają tolerancję glukozy, zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejszają apetyt. Ponadto w rybach znajdują się witaminy z grupy B i żelazo, a w tłustych rybach także witamina D. Aby nadać rybie doskonały smak, można ją zamarynować w mieszaninie soku z cytryny z oliwą z oliwek oraz ziołami. Ich dobór będzie decydował o smaku. Do ryb można dodawać: bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, czosnek, jałowiec, liść laurowy, gorczycę, pieprz, pietruszkę (oczywiście nie wszystkie naraz).

POD LUPĄ
Cukrzyca nie lubi papierosów
Silny wpływ palenia papierosów na postęp miażdżycy naczyń krwionośnych i chorób z nią związanych jest stosunkowo dobrze znany w społeczeństwie, w tym także wśród osób chorujących na cukrzycę. Znacznie mniej rozpowszechniona jest wiedza na temat wpływu palenia papierosów na rozwój przewlekłych powikłań swoistych dla cukrzycy (czyli występujących jedynie u diabetyków). Tymczasem w wielu wiarygodnych badaniach naukowych udowodniono, że palenie tytoniu zwiększa znacząco częstość występowania powikłań cukrzycy związanych z uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych nerek (nefropatii), siatkówki oka (retinopatii), a także komórek nerwowych (neuropatii).

U osób z cukrzycą palących tytoń częściej i wcześniej niż u niepalących pojawiają się zwiększone ilości białka w moczu (albuminuria), świadczące o początku cukrzycowej choroby nerek. U tych pacjentów choroba nerek również szybciej postępuje i wcześniej prowadzi do niewydolności nerek i konieczności dializoterapii.

Leczenie żywieniem

Tematem, który zawsze wywołuje kontrowersje, jest alkohol. Ogólnie jest on przeciwwskazany, ponieważ może powodować hipoglikemie. Bezwzględny zakaz spożycia alkoholu dotyczy pacjentów z hipertriglicerydemią, neuropatią cukrzycową oraz z zapaleniem trzustki. Natomiast w innych wypadkach dopuszcza się jego spożycie w ilości nieprzekraczającej 20 g w przypadku kobiet i 30 g u mężczyzn. Osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą powinny ograniczać spożycie sodu w diecie - do 4,8 g soli kuchennej, natomiast z nadciśnieniem i nefropatią - nie więcej niż 4 gramy soli kuchennej na dobę.

WARTO WIEDZIEĆ
Co zwiększa indeks glikemiczny produktów?
Wysoka temperatura i obecność wody podwyższają indeks glikemiczny produktów spożywczych zawierających węglowodany złożone. Gotowanie, ale też pieczenie, smażenie i inne procesy termiczne stosowane podczas obróbki kulinarnej przyczyniają się do zwiększenia indeksu glikemicznego żywności. Pod wpływem obróbki cieplnej węglowodany złożone rozkładają się częściowo na węglowodany proste i dwucukry o wysokim IG oraz ulegają procesowi żelowania. Zmienia się też struktura skrobi - wiązania między cząsteczkami pękają, a ziarna skrobi pęcznieją, gdyż pochłaniają wodę. Skrobia żeluje, tworząc żel o większym lub mniejszym stopniu lepkości. Skrobia w postaci żelu jest łatwiej rozkładana przez alfa-amylazę, czyli ma większy indeks glikemiczny. Po spożyciu takiej skrobi, do krwiobiegu przedostaje się więcej glukozy, przyczyniając się do zwiększenia jej zawartości we krwi.

ZADBAJ O SIEBIE
Co nas (o)grzeje...
Kiedy nadejdą krótkie, mroźne dni, spowalnia się nasz metabolizm, wydłuża czas reagowania na bodźce, pojawia się apatia, spada aktywność, odporność i poziom koncentracji. Jakby tego było mało, senni, zziębnięci i dziwnie wyczerpani, rozpaczliwie poszukujemy czegoś, co dostarczy nam większej niż zwykle porcji energii.

A ponieważ tę czerpiemy głównie z pożywienia, nasz instynkt każe nam wybierać coraz większe porcje coraz bardziej kalorycznych produktów. W najlepszym przypadku wilczy apetyt hamowany jest przez zalecenia dietetyczne, w najgorszym - zwycięża, co kończy się przyrostem wagi i rozregulowaniem poziomu glukozy.

Z wychłodzeniem i innymi niedogodnościami, z którymi borykamy się w naszym klimacie zimą, można jednak uporać się innymi metodami - prostymi i wymagającymi jedynie niewielkich zmian nawyków.
SPIS TREŚCI

NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Zrobić coś dla innych
DIABETYK PRZYBLIŻA
4 Nowa edycja Akademii Edukacyjnej
Złamanie szyjki kości udowej groźne nawet po roku
Wartość glikemii a ryzyko raka
5 SWEET ZONE
Edukacja i zabawa na www.diabetyk.pl
6 Pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą w Finale WOŚP
Epidemia bólu przewlekłego
7 Wiek serca
8 Starzejemy się!
Geny i ból
Stan zdrowia Polaków
TEMAT MIESIĄCA
10 Świąteczne zawirowania
POD LUPĄ
14 Cukrzyca nie lubi papierosów
18 Leczenie żywieniem
22 Chociaż bywa mi źle, to jest mi bardzo dobrze
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
25 Świąteczna lekcja uważności
ABC INSULINOTERAPII
26 Normoglikemia w święta jest możliwa
LEKARZ ODPOWIADA
28 Pompa lekiem na całe zło?
WARTO WIEDZIEĆ
30 Co zwiększa indeks glikemiczny produktów?
AKTYWNY STYL
32 Jedna jaskółka łyżwiarza nie czyni
ZADBAJ O SIEBIE
36 Co nas (o)grzeje...
ZDROWE ODŻYWIANIE
40 Naturalne słodkości
43 Cała prawda o...
Warzywa strączkowe
PRZEPISY - już wiesz, ile jesz
46 Świąteczne nastroje
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2011, nr 12 (191)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line