14 listopada podczas konferencji w Warszawie pacjenci, diabetolodzy, lekarze medycyny pracy, pielęgniarki, urzędnicy i firmy farmaceutyczne pochylają się nad problemem pracowników z cukrzycą. To pierwsza taka inicjatywa integrująca różne środowiska na rzecz walki z dyskryminacją zawodową diabetyków.
Według PTD w Polsce potrzebne są działania koncentrujące się na percepcji pacjenta z cukrzycą jako pracownika. W tym celu Towarzystwo zapowiada długofalowy program edukacji społecznej "Pracuj z Cukrzycą", integrujący wszystkie zaangażowane w problem podmioty.
- Wydawałoby się, że cukrzyca to oswojony temat - mówi prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i dodaje, że chociaż w polskich mediach przewijają się nazwiska znanych osób dotkniętych tą chorobą, to w rzeczywistości Polacy niechętnie przyznają się do niej.
Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii zauważa natomiast, że żyjemy mitami.
- Wydaje nam się, że osoby z cukrzycą są gorszymi pracownikami, bo częściej chorują, bo mają powikłania, muszą mierzyć cukier, brać insulinę. Kiedy jednak stworzy się im warunki do mierzenia stężenia glukozy i przyjmowania insuliny, ich wydajność i wydolność jest identyczna jak u osób zdrowych - wyjaśnia prof. Strojek.
To jest choroba, która dotyczy każdego aspektu życia, a w każdym tym aspekcie samokontrola jest najważniejsza |
Tymczasem, jak podkreśla prof. Czupryniak, w kontrolowaniu cukrzycy rola pacjenta jest ogromna.
- To jest choroba, która dotyczy każdego aspektu życia, a w każdym tym aspekcie samokontrola jest najważniejsza - zaznacza prof. Czupryniak.
Wskazuje także na fakt, że ograniczenie aktywności zawodowej osób z cukrzycą pociąga za sobą niebagatelne koszty dla budżetu państwa. Z danych ZUS wynika, że wydatki na świadczenia z ubezpieczeń społecznych z tytułu niezdolności do pracy osób z cukrzycą w 2009 roku wyniosły około 370 mln zł.
W tym samym roku pracownicy z cukrzycą opuścili łącznie ponad 1080 000 dni pracy. Koszty absencji chorobowej w połączeniu z wydatkami ZUS z tytułu rent obciążyły budżet państwa w 2009 r. kwotą 446 mln zł.