Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2011, nr 11 (190)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

W tym roku zakończyły się dwa szeroko zakrojone i istotne dla kształtu opieki zdrowotnej w przyszłości badania - NATPOL 2011 i PolSenior. Pierwsze dotyczy czynników ryzyka chorób układu krążenia w Polsce, a drugie stanu zdrowia i jakości życia seniorów. O wynikach tych badań przeczytacie w działach "Warto wiedzieć" i "Diabetyk przybliża".

Jesień pokazuje już swoje mroczne oblicze, szybko robi się ciemno, na zewnątrz słota, a nasz organizm staje się podatny na różne infekcje. Jak się przed nimi zabezpieczyć lub ostatecznie, jak skutecznie z nimi walczyć? Nawet wirusowa infekcja, zaniedbana, może przerodzić się w groźniejszą - bakteryjną, czy też w przypadku diabetyków wpłynąć na wyrównanie cukrzycy.

Zachęcamy zatem do lektury artykułów poświęconych różnorodnym sposobom walki z infekcjami, przypominając, że nie zawsze antybiotykoterapia jest najlepszym rozwiązaniem. Pod lupę bierzemy również problem jaskry, na którą diabetycy są szczególnie narażeni, oraz kwestię ustawy, która - jeśli nic się nie zmieni - wpłynie negatywnie na sytuację chorych w naszym kraju. Zachęcamy do lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Z OSTATNIEJ CHWILI
Zabawa w leki
We wrześniu upłynął zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia termin ogłoszenia list leków refundowanych, zgodnych z nową ustawą lekową. Nic takiego nie nastąpiło, ale opinia publiczna zajęta wyborczą grą, nie zwróciła na ten fakt specjalnej uwagi.

Wiele wątpliwości budzi przyjęcie jako podstawy wyliczenia kwot refundacji płacy minimalnej - ogólnie wiadomo, że nie nadąża ona za kosztami utrzymania, a zatem pacjenci będą zmuszeni do płacenia we własnym zakresie, jeśli przekroczą dawki określane przez DDD. A może czegoś nie zrozumiałem? Takie określenie podstawy dofinansowania ma na celu jedno - ratowanie budżetu NFZ. I utrzymanie magicznego progu 17% wydatków przeznaczonych na leki.

O sensowności tego założenia nie warto nawet dyskutować, bo do decydentów nie dociera oczywisty fakt, że to wszystko są pieniądze podatnika a nie państwa. Jak traktuje się podatników, pokazuje historia z zagarnięciem OFE i niech to starczy za komentarz. Warto jeszcze dodać, że wspomniana już Światowa Organizacja Zdrowia bezpieczny poziom odpłatności pacjentów za leki określa na ok. 25% ceny, a w Polsce wielkość ta dochodzi już do 40%! A może czasami warto wydać więcej na leki i uniknąć w ten sposób powikłań i ... dodatkowych kosztów leczenia?

TEMAT MIESIĄCA
Niebieskie święto
W 1991 r. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF, International Diabetes Federation) rozpoczęła ogólnoświatową akcję poświęconą chorobie i ustanowiła 14 listopada świętem diabetyków, prowadząc przy tym kampanie społeczne informujące o powadze problemu. W 2006 r. dzień ten został oficjalnie uznany przez ONZ i jest obchodzony odtąd na całym świecie.

Niebieski krąg stał się znakiem rozpoznawczym osób chorych na cukrzycę i wyrazem solidarności z nimi. Ten prosty symbol miał wyrażać wspólnotę wszystkich diabetyków. Został pierwotnie przygotowany na rzecz kampanii "Zjednoczeni na rzecz Cukrzycy", inicjującej przyjęcie przez Organizację Narodów Zjednoczonych rezolucji dotyczącej cukrzycy. Koło symbolizuje jedność, co miało wówczas szczególne znaczenie. Wymowa logo stała się tak nośna, że symbol przyjęto na całym świecie. Niebieski kolor pierścienia nawiązuje do barwy nieba oraz flagi ONZ. Od 2007 r. pojawia się on na różnych istotnych dla danego kraju budynkach i pomnikach, przypominając o istnieniu milionów diabetyków na świecie i o konieczności robienia regularnych badań.

POD LUPĄ
Organizm kontra infekcje - jesienne batalie
Podczas infekcji organizm musi walczyć z drobnoustrojami na różnych frontach, uruchamiając rozmaite reakcje obronne. Do takiej walki konieczne jest pobieranie znacznych ilości energii. Z doświadczeń własnych wiemy, że glikemie w trakcie infekcji, szczególnie przebiegającej z wysoką gorączką, gwałtownie rosną. Organizm potrzebuje dużo więcej insuliny niż w okresie zdrowia. Jeżeli insulina nie zostanie dostarczona w odpowiedniej ilości, armia komórek układu immunologicznego nie może skutecznie walczyć. Trudno wymagać zwycięstwa od głodujących żołnierzy z resztkami amunicji. Nagły wzrost zapotrzebowania na insulinę w okresie infekcji, nakładający się na znaczne niedobory insuliny u osoby ze źle wyrównaną cukrzycą może w krótkim czasie spowodować nasilenie zaburzeń metabolicznych i doprowadzić do rozwoju kwasicy ketonowej.

WARTO WIEDZIEĆ
Badanie NATPOL
Badania udowodniły, że jeśli nie zmienimy stylu życia, rozpowszechnienie cukrzycy wśród dorosłych Polakow w ciągu najbliższych 25 lat wzrośnie z 6% do 12%, tj. z 1,6 mln chorych do około 3,2 mln. Częstość nadciśnienia tętniczego w tym czasie ulegnie wzrostowi z 32% do ponad 50% - liczba chorych przekroczy zatem 15 mln. Liczba osób otyłych wzrośnie natomiast z 22% do 33%, czyli z 6,5 mln do ponad 9 mln w 2035 r.

Zanotowano jednak także kilka korzystnych zmian. Około dwukrotnie w ciągu 10 lat poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Istotnie zmniejszyło się średnie ciśnienie tętnicze wśród wszystkich Polaków, co prawdopodobnie jest wynikiem większej skuteczności leczenia. Jednak liczba osób chorujących nanadciśnie nie zwiększyła się niestety o 2% w ciągu 10 lat - aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln osób powyżej 80 lat). Aż 3 mln Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie.

ZADBAJ O SIEBIE
Natura w walce z wirusami
O skuteczności medykamentów, które z powodzeniem stosowały pokolenia naszych pra- i praprababek, nie trzeba dziś już nikogo specjalnie przekonywać. Wprawdzie medycy różnią się w ocenie stopnia efektywności aplikowanych jako wyłączny środek leczniczy takich specyfików, jak syrop z cebuli i cytryny, czosnek, czy napary z ziół, wszyscy jednak zgadzają się co do ich skuteczności jako niezastąpionych preparatów wspomagających. - Czosnek, cebula, napar z imbiru i cytryny czy mleko z miodem jako leczenie wspomagające i połączone z lekami przeznaczonymi do zwalczania poszczególnych infekcji stanowią doskonałe uzupełnienie terapii. Jedynie co do mleka z miodem w przypadku diabetyków byłabym ostrożna, są to jednak dodatkowe węglowodany aplikowane choremu, których spożycie może spowodować rozchwianie poziomu glukozy - mówi doktor Beranek.

Poza jednak oczywistą w przypadku diabetyków kontrolą przyjmowanych cukrów - co dotyczy również syropów na kaszel - naturalne metody leczenia i wzmacniania sił obronnych organizmu można śmiało polecić każdemu, kto boryka się z jesiennymi i wiosennymi infekcjami.

SPIS TREŚCI

Z OSTATNIEJ CHWILI
2 Zabawa w leki
DIABETYK PRZYBLIŻA
4 Diabetycy znowu pomaszerują Geny i nadciśnienie
Terapię inkretynami należy zaczynać wcześnie
5 Nadwaga i otyłość wśród młodych Polaków
6 To już epidemia?
Warto się odchudzać
7 Hemoglobina glikowana pomocna w prognozowaniu kardiologicznym
Insulina podawana donosowo chroni przed chorobą Alzheimera
8 Starość czy choroba?
Nowe biomarkery określą ryzyko u diabetyków
9 Cukrzyca sprzyja złamaniom kości
Kontrola glikemii chroni nerki
TEMAT MIESIĄCA
10 Niebieskie święto
POD LUPĄ
14 Organizm kontra infekcje - jesienne batalie
18 Badania diabetyka (cz. 6)
Neuropatia cukrzycowa
22 Leczenie jaskry
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
25 Wspólny glukometr - wspólny kłopot
ABC INSULINOTERAPII
26 Rodzaje insulin - różnice z perspektywy pacjenta z cukrzycą
LEKARZ ODPOWIADA
28 Dolegliwości brzuszne przy cukrzycy
WARTO WIEDZIEĆ
30 Medycyna perinatalna w cukrzycy typu 2
34 Badanie NATPOL
36 PolSenior 2011
ZADBAJ O SIEBIE
38 Natura w walce z wirusami
ZDROWE ODŻYWIANIE
42 Lecznicze właściwości morwy
44 Cała prawda o... Mięso czerwone
PRZEPISY - już wiesz, ile jesz
47 Na pochmurne dni
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2011, nr 11 (190)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line