Ruch to zdrowie ... także w chorobie. Najnowsze badania wykazują, że stosowana dawka wysiłku fizycznego jest wskazana w tak poważnej chorobie, jaką jest cukrzyca.
W niedawno opublikowanym badaniu wykazano korzystny wpływ wysiłku fizycznego na powikłania cukrzycy u kobiet. Ruch zwiększa bowiem wrażliwość mięśni na insulinę, ułatwia utratę masy ciała oraz poprawia kontrolę choroby. Inna grupa naukowców postanowiła więc sprawdzić, czy i jakie korzyści mogą przynieść ćwiczenia fizyczne stosowane przez chorych mężczyzn.
W tym celu przez czternaście lat obserwowano ponad 3 tysiące mężczyzn z cukrzycą typu 2. Zwracano przy tym szczególna uwagę na wystąpienie powikłań sercowo – naczyniowych choroby, których stwierdzono ponad 250 przypadków, oraz zgony ( z jakiejkolwiek przyczyny), których zanotowano ponad 350.
Po przeanalizowaniu tych wyników z uwzględnieniem natężenia aktywności fizycznej badanych okazało się, że im większe było natężenie treningu i sprawność mężczyzn, tym mniejsze stawało się ryzyko zarówno powikłań cukrzycy jak i samego zgonu. Wykazano też, że do znaczące efekty uzyskuje się już przy umiarkowanym wysiłku, takim jak na przykład zwykły spacer.
Tak więc również i u mężczyzn ruch powinien być elementem terapii cukrzycy. Obniżenie umieralności całkowitej jest chyba odpowiednim argumentem do tego, żeby zamienić siedzący odpoczynek na rekreacyjny sport lub chociażby spacer.