Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, październik 2011, nr 10 (189)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Październik minie nam pod hasłem realizacji własnych pasji. Wprawdzie wiele osób sądzi, że jesień raczej ogranicza aktywność, ale nie wszyscy muszą się z tym zgadzać. Na pewno czas zrobić przegląd stanu zdrowia przed zimą. Przyjrzeć się uważniej stopom, bo w tym wypadku zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest wyjątkowo adekwatna... Przy okazji można też zweryfikować swoją wiedzę na temat pielęgnacji skóry całego ciała. Więcej dowiecie się o tym z artykułu poświęconego badaniom diabetyka i z działu „Zadbaj o siebie”.

W tym numerze przedstawiamy też historie ludzi, którzy w pięknym stylu, bez względu na cukrzycę, realizują swoje marzenia - dzięki podróży przez Himalaje i jeździe konnej. O walorach tego szlachetnego sportu piszemy w „Aktywnym stylu”. Jeżeli ktoś jeszcze się nie zaszczepił przeciwko grypie, powinien w tym roku rozważyć ten pomysł. Więcej o tym w dziale „Warto wiedzieć”. Poczytajcie również o zaletach coraz bardziej popularnego oleju lnianego, który w szczególny sposób uzupełnia codzienną dietę. Życzymy miłej lektury.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Ile insuliny potrzebuje Twój organizm?
Na pytanie postawione w tytule nie ma jednej odpowiedzi. Zapotrzebowanie na insulinę zależy bowiem od wielu czynników. Co więcej, może być ono inne w różnych dniach, o różnych porach, nawet u tej samej osoby. Aby móc elastycznie reagować na zmiany - i adekwatnie do sytuacji dawkować insulinę - musimy przede wszystkim dobrze poznać swój organizm. Wrażliwość organizmu na insulinę jest podstawą do określenia, w jakim stopniu dana dawka insuliny obniży stężenie glukozy we krwi. Można by sądzić, że podanie tej samej dawki insuliny wpłynie w identyczny sposób na wartość glikemii u każdej osoby. Jednak tak nie jest. Pewne czynniki wzmagają wrażliwość na insulinę, a inne ją obniżają.

Większa oporność insulinowa oznacza, że aby osiągnąć taki sam efekt obniżenia wartości glikemii, konieczne jest wyższe stężenie insuliny we krwi. Można również powiedzieć, że zmniejsza się wówczas wrażliwość na insulinę. Słabsze działanie insuliny spowodowane jest zahamowaniem przenikania glukozy przez błony komórkowe, do którego dochodzi przy wysokich wartościach glikemii.

POD LUPĄ
Kardiologiczne ABC
Cukrzyca oraz schorzenia serca i naczyń krwionośnych są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Prawie każdy pacjent z cukrzycą w ciągu swego życia spotyka się z różnego rodzaju kłopotami związanymi z funkcjonowaniem układu krążenia. Tymczasem pojęcia, terminologia i tajemnicze skróty, jakimi posługuje się współczesna kardiologia, są często kompletnie niezrozumiałe. Postarajmy się więc uporządkować podstawowe terminy. (...)

Niewydolność krążenia jest to stan, w którym dochodzi do upośledzenia funkcji serca w dostarczaniu krwi w ilości niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania metabolicznego, lub w którym funkcja ta jest możliwa tylko przy podwyższonym ciśnieniu panującym wewnątrz serca. Dzieli się ona na ostrą i przewlekłą, może dotyczyć prawej komory - rozwija się wtedy niewydolność prawokomorowa lub lewej komory - rozwija się wtedy niewydolność lewokomorowa. Może dojść w niektórych przypadkach do niewydolności obukomorowej.

WARTO WIEDZIEĆ
Probiotyki i zdrowie
Probiotyki stosowane są najczęściej podczas kuracji antybiotykami, gdy jest możliwość naruszenia równowagi flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. W skład probiotyków najczęściej wchodzą pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus) i drożdże (Saccharmyces). Dzięki swemu działaniu skracają one czas trwania biegunek u dzieci w przypadku zakażeń rotawirusowych. Mają także zastosowanie w terapii biegunek występujących po leczeniu antybiotykami oraz innych stanów chorobowych w obrębie przewodu pokarmowego, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy nieswoiste zapalenia jelit. Probiotyki wywierają korzystny wpływ na jelitowy układ immunologiczny, zmniejszają nasilenie niektórych schorzeń alergicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry.

ZADBAJ O SIEBIE
Słodko-kwaśne problemy skóry
W przypadku cukrzycy na problemy skórne związane z zakłóceniem równowagi kwasowo-zasadowej nakładają się te wywołane niewyrównanym poziomem glukozy we krwi. Zbyt słodka krew uszkadza bowiem naczynia, co powoduje niedożywienie skóry. To z kolei objawia się jako nadwrażliwość, przesuszenie i łuszczenie. Wszystko to skutkuje zakłóceniem mechanizmów obronnych skóry. Jak mówi dr Ewa Skulska: - U diabetyków dominuje skłonność do wszelkich infekcji: grzybiczych, zwłaszcza drożdżakowych, bakteryjnych, wirusowych (...)

Schorzeń, na jakie narażona jest skóra diabetyków, można łatwo uniknąć lub je wyleczyć, jeśli cukrzyca jest wyrównana. Dr Skulska nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości: - Podstawą jest leczenie choroby podstawowej, czyli samej cukrzycy. Konieczne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Gdy to jest zapewnione, zmiany skórne zwykle same ustępują. Jeżeli jednak nie udaje się kontrolować glikemii, wtedy konieczne staje się leczenie chorób skórnych. Infekcje trzeba zwalczać lekami stosowanymi miejscowo i ogólnie, ukierunkowanymi swoiście na każdą infekcję.

ZDROWE ODŻYWIANIE
Walory odżywcze oleju lnianego
Olej lniany ze względu na wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego ma korzystny wpływ na organizm człowieka, także u osób chorych na cukrzycę. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas alfa-linolenowy są składnikami budulcowymi błon komórkowych. Nadają im elastyczność i właściwą przepuszczalność, ułatwiając transport substancji odżywczych, hormonów i innych związków. Co szczególnie ważne dla diabetyków, kwas alfa-linolenowy może zwiększać wrażliwość błon komórkowych na działanie insuliny. Łagodzi w ten sposób wahania poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 2.

Kwas alfa-linolenowy ma dobroczynny wpływ na układ krążenia, gdyż obniża zawartość cholesterolu i triglicerydów we krwi, ponadto zapobiega zlepianiu się płytek krwi, czyli działa przeciwzakrzepowo. Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zakrzepicy, a w efekcie zapobiega chorobom układu krążenia.
SPIS TREŚCI

NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Zgrana para
SAMI O SOBIE
4 Himalaje - strzelista modlitwa
DIABETYK PRZYBLIŻA
7 Forum Zmieniajmy Cukrzycę
8 Papierosy bardziej szkodzą kobietom
Możesz rzucić palenie
9 I Ogólnopolski Turniej Diabetyków w Piłce Nożnej
10 Rewolucja w leczeniu schorzeń wywoływanych przez wirusy?
Wojtek i Turniej Smoka
10 lat w sieci!
Depresja u kobiet zwiększa zagrożenie udarem mózgu
11 Młodzi Amerykanie piją zbyt dużo słodzonych napojów Solarium może uzależnić
TEMAT MIESIĄCA
12 Ile insuliny potrzebuje Twój organizm?
POD LUPĄ
16 Badania diabetyka (cz. 5) Kontrola stóp
20 Kardiologiczne ABC
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
23 Problem u podstaw
ABC INSULINOTERAPII
24 Insulinoterapia w praktyce (cz. 12)
Modyfikacja dawek insuliny (cz. 3)
LEKARZ ODPOWIADA
26 By-passy - czy to jedyny ratunek?
WARTO WIEDZIEĆ
28 Nie daj się grypie!
29 Probiotyki i zdrowie
32 Moda czy konieczność?
ZADBAJ O SIEBIE
35 Słodko-kwaśne problemy skóry
AKTYWNY STYL
38 Październik w siodle
ZDROWE ODŻYWIANIE
41 Cała prawda o... Jogurty
44 Walory odżywcze oleju lnianego
PRZEPISY - już wiesz, ile jesz
46 Smak różnorodności
48 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na stronę www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, październik 2011, nr 10 (189)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line